1

Subiect: va salut cu respect

am o problema cu ceva alge de cateva zile si nu stiu cum sa scap de ele cat mai repede. imi apar zilnic pe sticla puncte verzi mici le razuii cu unghia si tot apar a doua zi sunt la loc. pa poate ajuta cineva cu un sfat ceva? mentionez k nu imi bate soarele doloc in acvariu nici macar 1 minut pe zi. am incarcat si doua poze sper sa intelegeti ceva din ele, imi cer scuze daca nu sunt prea clare dar nu am aparatura speciala

0784897557 georgian

2

Re: va salut cu respect

n-ai melci in acvariu?

ignoranta doare cel mai tare:)

3

Re: va salut cu respect

redu  programul de lunina si eventual redu si din intensitatea lumini

contact 0743012048sau 0764775477 mail rogo_arc@yahoo.com

4

Re: va salut cu respect

Din pozele postate de tine, inteleg ca ar fi vorba de GSA, Green Spot Algae.
Uite aici mai multe informatii despre aceasta alga:
http://www.theplantedtank.co.uk/algae.htm

5

Re: va salut cu respect

am si pomaceea vreo 8 si melci de substrat ''fara numar''=)) iar cu lumina nu am un program fix dar o mai opresc intre 2-3h/zi

0784897557 georgian

6

Re: va salut cu respect

pai lumina tre sa mearga undeva la minim 6-8 ore,maxim 12 pe zi

ignoranta doare cel mai tare:)

7 Editat de visiniu (2011-07-28 00:15)

Re: va salut cu respect

Pomaceea si melanoides tuberculata nu te vor ajuta sa combati acea alga... incerci si niste neritine?  wink

8

Re: va salut cu respect

ok am sa o incerc si pe asta

0784897557 georgian

9

Re: va salut cu respect

Fratiloooooooooooooooooor! Pentru a cita oara, va concentrati la eliminarea efectului, in loc sa descoperiti si sa inlaturati cauza???
   Titularul acestui subiect a citit macar informatiile aflate chiar la aceasta sectiune, despre cauzele si inlaturarea algelor? Ne lovim la infinit de aceeasi problema... lipsa obisnuintei de a te informa pe cont propriu, inainte sa pui intrebari.
   Algele verzi filamentoase   Descriere: de obicei alge verzi din genul Spirogyra. Formeaza gramezi de fire lungi, verde deschis, ramificate.
   Aparitie: Dintre toate algele acestea au nevoie de conditiile cele mai asemanatoare cu plantele superioare. Aparitia lor indica in general conditii foarte bune in acvariu. La lumina puternica aceste alge se dezvolta si mai bine. Se dezvolta destul de repede dar sunt mai putin daunatoare plantelor decat celelalte alge, singurul inconvenient este consumul nutrientilor din apa.Totusi plantele cu frunze fine pot fi sufocate de dezvoltarea lor excesiva.
   Combatere: Preparate chimice contra lor exista dar folosirea lor este critica pentru plante. Se pot aduna cu ajutorul unui bat din lemn neslefuit sau se pot folosii cu succes pentru combaterea lor specii ca Ancistrus, Pterygoplychtis, Otocinclus.
   
   Algele verzi unicelulare   Descriere: Alge verzi din genul Volvox si altele. Apa se coloreaza in verde, mai tarziu verde opac. Sunt alge verzi, microscopice care formeaza colonii si se inmultesc rapid.
   Aparitie: Se introduc de obicei cu hrana vie (daphnia) adusa din balti. Se dezvolta la intensitati mari ale luminii si mult azot sau nutrienti in apa.
   Combatere: Schimbari masive de apa, acvariul se tine la intuneric 3 zile. Se pot adauga algicide. Sunt sensibile la radiatia ultravioleta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!