Subiect: Bine v-am gasit !

Salutari tuturor colegilor de forum !
Va salut pe toti !

Ma numesc Florin Pintea,am 27 de ani si locuiesc in celebrul cartier bucurestean rahova.
Am de aproximativ 5 luni un acvariu Aquatlantis de 54 L dotat cu filtru aquael fan 1 plus,incalzitor 50 w,pompa de aer resun si furtun pt perdea de aer.Capacul are 2 neoane T8 a cate 15w fiecare - un aqua glo si un sylvania daylight. Substratul am uitat cum se numeste.Este de culoare rosiatica si are cam 2-3 mm.Am cumparat de curand si un sistem co2 jbl proflora bio 80 si urmeaza sa iau si pps pro micro si macro.La capitolul plante nu ma pricep,nu le stiu denumirile.

La capitolul pesti e cam problematic...Unii vor spune ca e ciorba,altii ca e suprapopulat.Urmeaza sa mai dau din ei.Sa facem inventarul:

4 black molly
3 xifo
2 ancistrusi sau pleco micuti
2 khuli loach
2 zebre
1 gourami albastru
1 barbus conchonius ?
1 scalar
3 cory albino

Si pe langa pesti am si melci de substrat in jur de 20 si melci pomaceea galbeni destul de multi.

Tin sa mentionez ca unii pesti i-am primit de la un prieten care ii tinea intr-un bol si cand a vazut ca au inceput sa moara din ei,mi i-a dat mie pe cei care mai erau in viata ca sa nu moara si aceia.Fiti blanzi cu criticile si nu incepeti cu mistouri.E un forum si cine e mai experimentat ar trebui sa dea sfaturi nu sa critice.

Multumesc ! Toate cele bune tuturor !

Contact :

Yahoo   -   florin.pintea83
telefon  -   0763607598

Re: Bine v-am gasit !

cateva poze

Contact :

Yahoo   -   florin.pintea83
telefon  -   0763607598

3

Re: Bine v-am gasit !

Bine ai venit , colegule !!!  Totul are un incepul .

Succes pe forum !!!

M-am saturat de-atata lasitate in poporul asta !

4 Editat de visiniu (2011-07-31 19:24)

Re: Bine v-am gasit !

Bine ai venit... asa cum spunea si colegul Bitanu, substratul este cam inalt in partea din fata. Incearca sa faci o panta, astfel incat partea cea mai inalta sa se gaseasca in spate.
Ce as mai face eu... as renunta la perdeaua de aer. Este suficient pt oxigenare sa indrepti acea palnie de la filtrul Aquael pe care il ai in sus (invers de cum ai pus-o tu), astfel incat sa iti valureasca usor suprafata apei.
PPS Pro este macro. Il poti gasi la colegul cristi ionescu. La fel si micro (sau poti folosi Ferropol).
Substratul pe care il ai este JBL Manado, un substrat destul de bun, in care plantele isi pot dezvolta usor radacinile, fiind f usor.
Ce as mai face eu... as renunta la o parte din melci, as scoate acea nuca de cocos, as schimba autocolantul cu unul negru sau albastru, as pune mai multe plante. smile

Iti doresc succes si ape limpezi !

Re: Bine v-am gasit !

Multumesc tuturor pt salutari si sfaturi.Am luat pps macro si micro de la cristi ionescu.Melci o sa mai donez sau schimb cu plante,pt ca sunt mult prea multi.Nuca era pt creveti sa se ascunda dar s-au dus crevetii asa ca o sa o scot.O sa va ascult sfatul si o sa mai iau din substratul din fata sa il mut in spate.Palnia filtrului e indreptata in jos sa sufle spre reactorul Taifun P sa mai imprastie bulele de co2.Am dat drumul de azi la un jbl proflora bio 80.Cand voi mai face rost de ceva plante o sa scot pietrele.Cum stau rau cu banii sa vedem daca prind ceva la donatii sau schimb cu melci,sau schimb cu bere....  big_smile Momentan pietrele le mai tin.Sunt puse de cateva zile sa aiba unde sa stea la umbra cei doi "serpisori" ai mei.Toate cele bune tuturor !

Contact :

Yahoo   -   florin.pintea83
telefon  -   0763607598

6

Re: Bine v-am gasit !

florinpintea A scris:

Salutari tuturor colegilor de forum !
Va salut pe toti !

Ma numesc Florin Pintea,am 27 de ani si locuiesc in celebrul cartier bucurestean rahova.
Am de aproximativ 5 luni un acvariu Aquatlantis de 54 L dotat cu filtru aquael fan 1 plus,incalzitor 50 w,pompa de aer resun si furtun pt perdea de aer.Capacul are 2 neoane T8 a cate 15w fiecare - un aqua glo si un sylvania daylight. Substratul am uitat cum se numeste.Este de culoare rosiatica si are cam 2-3 mm.Am cumparat de curand si un sistem co2 jbl proflora bio 80 si urmeaza sa iau si pps pro micro si macro.La capitolul plante nu ma pricep,nu le stiu denumirile.

La capitolul pesti e cam problematic...Unii vor spune ca e ciorba,altii ca e suprapopulat.Urmeaza sa mai dau din ei.Sa facem inventarul:

4 black molly
3 xifo
2 ancistrusi sau pleco micuti
2 khuli loach
2 zebre
1 gourami albastru
1 barbus conchonius ?
1 scalar
3 cory albino

Si pe langa pesti am si melci de substrat in jur de 20 si melci pomaceea galbeni destul de multi.

Tin sa mentionez ca unii pesti i-am primit de la un prieten care ii tinea intr-un bol si cand a vazut ca au inceput sa moara din ei,mi i-a dat mie pe cei care mai erau in viata ca sa nu moara si aceia.Fiti blanzi cu criticile si nu incepeti cu mistouri.E un forum si cine e mai experimentat ar trebui sa dea sfaturi nu sa critice.

Multumesc ! Toate cele bune tuturor !

   Prea multe vietuitoare (indiferent ca sunt melci, pesti, alte nevertebrate, etc.), contribuie prin procesul de defecare, la incarcarea biologica a apei, fapt ce, mai devreme sau mai tirziu, va incuraja aparitia algelor. Prin prezenta unui numar mare de melci, vei inlatura efectul, nu cauza.
   Nu este indicat sa cresti un singur reprezentant al unei specii de peste (un Gourami, un Conchonius, un Scalar), decit in cazuri speciale, care nu te privesc pe tine.
   Ar fi bine sa pastrezi pestii care provin din acelasi areal si sa le oferi conditiile specifice, combinatia mai multor specii cu cerinte diferite, aduce probleme.
   Sub Manado ai substrat fertilizant sau este mizeria care s-a acumulat si se vede in josul geamului din fata?
   Nu in ultimul rind, invata denumirile pestilor si plantelor, numai asa vei sti ce conditii sa le oferi, cind vei face identificarea acestora.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7 Editat de florinpintea (2012-01-12 02:05)

Re: Bine v-am gasit !

Dupa jumatate de an revin si eu cu un post la rubrica "ïntroducere"...Lucrurile s-au schimbat de atunci.Acum am un eheim aquapro 80 de 126 l.In afara de dotarile stock(incalzitor jagger de 100 sau 150w, 2 neoane t8 de 18w,filtru 2212[initial avea 2210 dar l-am vandut si apoi achizitionat pe acesta] ) mai are un filtru extern jbl e701 si jbl proflora bio 80.Substratul este aquabasis peste care am adaugat pietris pt acvaristica din hornbach cu granulatie 2-3 mm parca si la care am mai adaugat niste bile jbl 7+ .Plante stiu ca am valisneria,sessiflora,bacopa si inca vreo 2-3 plante ale caror nume nu le cunosc.
Pestuci am :
5 leeri
1 gourami albastru
6 ramirezi
4 neoni
3 cory albino
3 cory paleatus
2 xifo rosii voalati
1 neritina zebra
4 melci ucigasi
aproximativ 20 creveti.

O sa revin si cu poze cand imi va permite timpul.Mi-as mai dori,daca are cineva, 2 khuli loach.Numai bine !

Contact :

Yahoo   -   florin.pintea83
telefon  -   0763607598

Re: Bine v-am gasit !

Si un clip de acum vreo luna,cand nu aveam nici crevetii,nici filtrul extern.Intre timp am renuntat si la plantele de suprafata pt ca le tot tragea filtrul extern.Am uitat sa mentionez ca am si 2 labeo bicolor. http://www.youtube.com/watch?v=3ScSH_Kb … PCwB7jtttF

Contact :

Yahoo   -   florin.pintea83
telefon  -   0763607598

9

Re: Bine v-am gasit !

florinpintea A scris:

Si un clip de acum vreo luna,cand nu aveam nici crevetii,nici filtrul extern.Intre timp am renuntat si la plantele de suprafata pt ca le tot tragea filtrul extern.Am uitat sa mentionez ca am si 2 labeo bicolor. http://www.youtube.com/watch?v=3ScSH_Kb … PCwB7jtttF

"E un forum si cine e mai experimentat ar trebui sa dea sfaturi nu sa critice" - acestea au fost vorbele tale, in urma cu citeva luni, asa ca ma conformez inca o data (am mai facut-o si nu ai binevoit nici macar sa-mi dai de inteles ca ai observat sfaturile mele, dara-mite sa multumesti) si doar te intreb: la ce ti-au folosit sfaturile/comentariile facute de colegi, cu ocazia prezentarii acestui acvariu?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Bine v-am gasit !

Bineinteles ca am observat.Ti-am multumit tacit  smile .Cateodata le lasi dracu de reguli si faci ce iti aduce tie multumire si placere.Am un singur gourami pt ca am avut 2 si unul a murit .La capitolul aglomeratie...cred ca nu mai e cazul.Am incercat de data asta sa pun cate 4-5 pesti din fiecare specie.Sfaturile in general le asculti,dar nu e lege sa ti le si insusesti.Fiecare face ce isi doreste in casa lui,in acvariul lui.De exemplu perechea de xifo nu as fi luat-o dar m-a rugat mama soacra, pt ca am avut in cel vechi si i-au placut si ei... Aici credeam ca e sectiune unde putem arata si vedea acvariile altora,nu unde suntem arbitrati. Sper ca nu am suparat pe nimeni. Ape limpezi !

Contact :

Yahoo   -   florin.pintea83
telefon  -   0763607598

11

Re: Bine v-am gasit !

florinpintea A scris:

Bineinteles ca am observat.Ti-am multumit tacit  smile .Cateodata le lasi dracu de reguli si faci ce iti aduce tie multumire si placere.Am un singur gourami pt ca am avut 2 si unul a murit .La capitolul aglomeratie...cred ca nu mai e cazul.Am incercat de data asta sa pun cate 4-5 pesti din fiecare specie.Sfaturile in general le asculti,dar nu e lege sa ti le si insusesti.Fiecare face ce isi doreste in casa lui,in acvariul lui.De exemplu perechea de xifo nu as fi luat-o dar m-a rugat mama soacra, pt ca am avut in cel vechi si i-au placut si ei... Aici credeam ca e sectiune unde putem arata si vedea acvariile altora,nu unde suntem arbitrati. Sper ca nu am suparat pe nimeni. Ape limpezi !

   Am inteles, despre acvaristica si mai ales despre "arbitraj", cit mai putin cu putinta! In cazul asta, nu-mi ramine decit sa te invidiez pentru relatia pe care o ai cu soacra! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Bine v-am gasit !

tongue  Gateste bine... Ce vrei sa fac ?  big_smile

Contact :

Yahoo   -   florin.pintea83
telefon  -   0763607598

13

Re: Bine v-am gasit !

florinpintea A scris:

tongue  Gateste bine... Ce vrei sa fac ?  big_smile

Eeeee, asta da motiv! lol Sa stii ca si eu ma facut scoala de bucatari! lol  Declaratia nu se constituie intr-o propunere mascata de a-ti vira simpatia catre mine, nu ma vad gatind pentru tine! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Bine v-am gasit !

da macar o masa dai,daca venim asa toti acvaristii in vizita? smile stii ca mancarea la cazan facuta pentru multi iese si mai buna  :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Bine v-am gasit !

@Baracuda  lol  lol  lol

@dan.matei26 Daca tot esti din Braila.....am auzit ca pestele merge bine la cazan.  big_smile Si mai bine face o placinta sau un tort,ca sigur face mai multi fani asa,ca face niste dulciuri....  ^:)^   :apl

Contact :

Yahoo   -   florin.pintea83
telefon  -   0763607598

Re: Bine v-am gasit !

merge merge.Si chiar sunt pescar si anu asta o mers bine stiuca.Asa ca niste stiuca umpluta si apoi o placinta sau tort...sa tot facem intalniri ale acvaristilor. :apl

Gratis nu exista,ieftin nu rezista