1

Subiect: Va rog un sfat

Am cumparat din magazinul Coralis aceasta radacina, iar vanzatorul mi-a zis sa nu o fierb fiindca radacina este tratata, iar daca o fierb ii stric tratamentul si apoi o sa-mi putrezeasca in acvariu.
Va rog cei ce aveti experienta sa-mi ziceti daca este adevarat.
Va multumesc !

Inteligenta ma urmareste……dar eu sunt mai rapid.

2

Re: Va rog un sfat

Shadows A scris:

Am cumparat din magazinul Coralis aceasta radacina, iar vanzatorul mi-a zis sa nu o fierb fiindca radacina este tratata, iar daca o fierb ii stric tratamentul si apoi o sa-mi putrezeasca in acvariu.
Va rog cei ce aveti experienta sa-mi ziceti daca este adevarat.
Va multumesc !

   Bag-o fara s-o fierbi, nu este nevoie! Chestiunea cu "tratamentul" ramine un mister pentru mine, asa ca nu cred in asa ceva... Ai grija, o perioada va trebui s-o imobilizezi cu o greutate (piatra) sau prin alta metoda, sub apa, la inceput tinde sa pluteasca!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Va rog un sfat

Eu as tine o intr o galeata cel putin o saptamana sa mai elimine din tanin si totodata sa se imbibe cu apa.Daca imi urmezi sfatul fa schimburi de apa in fiecare zi si vezi daca mai iasa tanin (substanta maro) care coloreaza apa
daca nu lasa deloc atunci tine o doar sa se imbibe cu apa
multa bafta
P.S. : buturuga arata chiar bine
         ce dimensiune are?

Re: Va rog un sfat

adilupu A scris:

Eu as tine o intr o galeata cel putin o saptamana sa mai elimine din tanin si totodata sa se imbibe cu apa.Daca imi urmezi sfatul fa schimburi de apa in fiecare zi si vezi daca mai iasa tanin (substanta maro) care coloreaza apa
daca nu lasa deloc atunci tine o doar sa se imbibe cu apa
multa bafta

   Ce ai tu impotriva taninului eliminat de buturuga? Mie mi se pare chiar frumoasa nuanta de maro care o da apei, plus ca mai scade putin si pH-ul, deci pentru scalari sau neoni este chiar bine.

5

Re: Va rog un sfat

Sa vedem daca colegul shadows are galeata, daca da, ma asociez parerii ca ar trebui tinuta... acolo, ma gindesc sa nu fie toxic taninul acela! lol
   Serios: genul asta de radacini nu elibereaza aproape nimic in apa, aici este misterul "tratamentului" care li se aplica!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6 Editat de Shadows (2011-08-03 20:06)

Re: Va rog un sfat

Va multumesc tuturor pentru sfaturi, sincer unele m-au cam speriat.....
Radacina masurata din cele mai lungi puncte are : l:31cm si h:36cm, si intradevar nu intra in galeata care o am prin casa smile , o sa rog totusi ca postul sa ramana deschis poate mai vin sfaturi, pareri, sugestii....inca o data va multumesc!
P.S. Multumesc domnului Radu pentru amabilitatea de sfaturi date pana acum ( am schimbat nisipul de 1-2 cu unul de 2-4 pe care l-am mai cernut putin, cat am reusit sa elimin pietrele mai mari)

Inteligenta ma urmareste……dar eu sunt mai rapid.

Re: Va rog un sfat

bitanu A scris:

Nici eu nu cred ca sunt ,,tratate,, .Tin sa va aduc la cunostinta, ca am si eu doua lemne asemanatoare cu cea postata mai sus. Inafara de acel mucus specific acvariului din timpul ciclarii, m-am lovit (si am mai vazut la doi acvaristi din Constanta) de un parazit. Este un fel de melc foarte mic cu cochilia alba. Pana la introducerea acestor lemne nu am avut probleme vreodata cu asa ceva. Acest parazit sta de obicei pe lemn,  pe tubulatura de aspiratie a filtrului si la baza substratului pe geam. Asa ca sfatul meu ar fi sa le tratezi intr-un fel sau sa le perii bine cu o perie tare si cu apa fiarta.


http://img199.imageshack.us/img199/3740/dscn2926j.jpg

http://img820.imageshack.us/img820/8439/dscn2922c.jpg

Dupa cum a scris mai sus colegul bradraqua, la inceput o sa ai mari batai de cap, daca nu o legi sau daca nu pui o greutate sa o tina submers.


Ce vad in poza ta seamana cu ouale depuse de melcii mei.

8

Re: Va rog un sfat

Am rezolvat cu "galeata".
Nu incapea intr-o galeata normala si asa ca am luat cosul de rufe care este din plastic dar cu gauri, am bagat in cos un sac mare de plastic (de fapt 2 ), si am umplut sacii cu apa si inauntru am bagat radacina, pe care cu greu am reusit sa o scufund, o sa am probleme cu scufundarea ei. smile
O sa o tin 6-7 zile acolo, iar apa o sa o schimb pe toata in fiecare zi sper sa mearga.

Inteligenta ma urmareste……dar eu sunt mai rapid.

9

Re: Va rog un sfat

Shadows A scris:

Am rezolvat cu "galeata".
Nu incapea intr-o galeata normala si asa ca am luat cosul de rufe care este din plastic dar cu gauri, am bagat in cos un sac mare de plastic (de fapt 2 ), si am umplut sacii cu apa si inauntru am bagat radacina, pe care cu greu am reusit sa o scufund, o sa am probleme cu scufundarea ei. smile
O sa o tin 6-7 zile acolo, iar apa o sa o schimb pe toata in fiecare zi sper sa mearga.

Sa pui o greutate (piatra) pe ea, sa stea sub apa tot timpul, altfel... va pluti in acvariu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: Va rog un sfat

De joi buturuga sta numai in apa, primele 3 schimburi au fost cam la 12 ore, apoi la 24 ore, chiar de la primul schimb, apa din ''galeata'' o fost in regula, adica nici vorba de apa maro, dupa al 2-lea schimb am bagat-o pe radacina sub apa calda cat am spalat-o putin.
Pluteste asa ca am cumparat ventuze de geam si sper sa o ancorez cu ventuzele de geamul de jos al acvariului si apoi o sa pun nisipul.
Vreau sa o decorez cu plante, am citit si am vazut la colegii ca au pus pe ea mos sau anubias, intrebare ce fel de mos imi trebuie si ce fel de anubias ?
Multumesc !

Inteligenta ma urmareste……dar eu sunt mai rapid.

11

Re: Va rog un sfat

Shadows A scris:

De joi buturuga sta numai in apa, primele 3 schimburi au fost cam la 12 ore, apoi la 24 ore, chiar de la primul schimb, apa din ''galeata'' o fost in regula, adica nici vorba de apa maro, dupa al 2-lea schimb am bagat-o pe radacina sub apa calda cat am spalat-o putin.
Pluteste asa ca am cumparat ventuze de geam si sper sa o ancorez cu ventuzele de geamul de jos al acvariului si apoi o sa pun nisipul.
Vreau sa o decorez cu plante, am citit si am vazut la colegii ca au pus pe ea mos sau anubias, intrebare ce fel de mos imi trebuie si ce fel de anubias ?
Multumesc !

   Astfel de lemn nu coloreaza apa, cum se intimpla in cazul mangrovelor sau mopanilor.
   Nu te sfatuiesc s-o prinzi cu ventuze de fundul acvariului si apoi s-o acoperi cu nisip, in cazul unei modificari vei avea probleme. Mai bine mai ai rabdare sa se imbibe si sa stea sub apa sau pune-i o piatra pe ea, dupa ce o bagi in acvariu, pentru citeva zile.
   Mosul il alegi in raport de priceperea ta in a creste astfel de planta iar Anubiasul ar trebui sa fie Nana sau chiar Nana Petite.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: Va rog un sfat

Salut,
Dupa 18 zile in care am tinut buturuga scufundata, marti "22.08.2011" , am introdus-o in noul acvariu. In acvariu este nisipul cumparat din hornbach care a fost spalat bine si pusa si buturuga care sa imbibat cu apa si nu mai pluteste, acvariul este la inceputul perioadei de ciclare.Joi am pus si cateva plante.
Marea mea dilema este de ce apa imi pare "tulbure" dar cred ca o vad eu tulbure fiindca cred ca radacina tot mai elimina in apa, este posibil asa ceva ? tinand cont cate zile au trecut de cand sta buturuga numai in apa? o sa elimine mereu asa ?
Multumesc !

Inteligenta ma urmareste……dar eu sunt mai rapid.

13

Re: Va rog un sfat

Shadows A scris:

Salut,
Dupa 18 zile in care am tinut buturuga scufundata, marti "22.08.2011" , am introdus-o in noul acvariu. In acvariu este nisipul cumparat din hornbach care a fost spalat bine si pusa si buturuga care sa imbibat cu apa si nu mai pluteste, acvariul este la inceputul perioadei de ciclare.Joi am pus si cateva plante.
Marea mea dilema este de ce apa imi pare "tulbure" dar cred ca o vad eu tulbure fiindca cred ca radacina tot mai elimina in apa, este posibil asa ceva ? tinand cont cate zile au trecut de cand sta buturuga numai in apa? o sa elimine mereu asa ?
Multumesc !

   Salut, in primul rand care este noul tau acvariu? Nu ai acvariul ciclat, si de aici apa "tulbure", o sa-si revina in timp, rabdare big_smile. Radacinile nu elimina "ceaţă" in acvarii, ci tanin, care nu tulbura apa, doar o coloreaza in maroniu.

14

Re: Va rog un sfat

Asta este noul acvariu :

Inteligenta ma urmareste……dar eu sunt mai rapid.

15

Re: Va rog un sfat

Si asta mic este acvariul sa zicem "vechi"

Inteligenta ma urmareste……dar eu sunt mai rapid.

16 Editat de Ancistrus (2011-08-28 13:13)

Re: Va rog un sfat

Tenta aia de tulbure va disparea odata cu incheierea ciclului azot. Pana atunci rabdare si baga niste melci Pomacea mari acolo, macar 6-7, pe care-i hranesti cu mancare pentru pesti.

LE: Ar fi trebuit sa spui ca acvariul tau, care este aici in discutie, este un Hailea F60, ca sa stie si alti colegi de forum la ce acvariu te referi wink

17

Re: Va rog un sfat

Se poate inchide, multumesc mult,radacina este ok momentan.

Inteligenta ma urmareste……dar eu sunt mai rapid.