1 Editat de Fish16ro (2011-08-03 22:07)

Subiect: Salutare

Salutare,

Sunt Horatiu din Cluj Napoca si citesc forumul de vreo 3 saptamani de cand am cumparat acvariul.

E vorba de un Aquael Econoline 60L:
    filtru intern PAT - burete
    incalzitor 50W
    capac cu iluminare 11W
    Dimensiuni: 60 x 30 x 30 cm

pietris de rau + buturuga din petshop

Vietati:
-Plante: cabomba, elodea densa, vallisneria
-Pesti: 6 neoni, 2 guppy, 2 melci pomaceea.
Ce nu am facut ca la carte: nu am cumparat substrat special pentru plante, doar pietris de rau pe care l-am clatit, dar plantelor le merge bine, cresc vlastari noi. Am adaugat si PlantaMin de la Tetraplant.

Viitoare vietati: planta pitica, muschi Java Moss pe buturuga, 4 cory panda, 3 xipho, 3 tetra negru si 2 melci neritina.

Astept sugestiile voastre.

Re: Salutare

Salut Horatiu, bine ai venit!
   Referitor la Cory si tetra negru ar trebui sa stii ca sunt pesti de grup, si se simt bine in compania a macar 7-8 exemplare din specia lor.
  Poze poze big_smile

3

Re: Salutare

Salut si bine ai venit !
Primul lucru care mi-a sarit in ochi a fost iluminarea... 11W la 60L este mult prea putin . Daca vei vrea un acvariu plantat, a trebui sa te gandesti la suplimentarea luminii, astfel incat sa ai minim 0,5W/L.
In al 2-lea rand, va trebui sa te gandesti ce vrei de la acel acvariu si in functie de asta va trebui sa alegi speciile de pesti si plantele. Ma bucur sa vad ca nu ai facut greseala oricarui incepator sa il suprapopulezi (chiar ieri eram la un petshop si cineva cerea: 2 din aia, 2 din aia si tot asa cam la fiecare acvariu de acolo... si nu erau putine smile  ).

Asteptam pozele, pentru a vedea concret despre ce este vorba smile

Inca o data, bun venit !

4

Re: Salutare

Bine v-am gasit!

In legatura cu iluminarea: asa e facut capacul acvariului, nu cred ca e posibil sa mai montez vreun neon pe acest capac. e din plastic.
Cat despre acvariu imi doresc unul comun care sa arate bine si sa ma relaxeze cand ajung acasa.
  Tetra negru si cory o sa iau mai mult de 3 4 si probabil am sa renunt la xypho.

Poze> aparatul nu ma prea ajuta, e destul de vechi: + stiu ca mai am nevoie de ceva pietrii de decor si plante mai mici, poate chiar sa tund vallisneria un pic.

O sa revin cu poze cand ajung cu el in forma finala, probabil peste vreo 2 saptamani.

5 Editat de Ancistrus (2011-08-03 23:01)

Re: Salutare

Sa pui filtrul sa bata la suprafata apei, ca asa iti terorizezi pestii, si incearca sa pui ca fundal pe geamul din spate un autocolant uni, ca sa nu se mai vada perdeaua si altele.
PS: Se pot modifica si capacele astea de plastic, sa-ti schimbi sistemul de iluminat, trebuie doar sa te pricepi un pic la bricloat wink

6

Re: Salutare

Asa cum spune si colegul Ancistrus, pune filtrul sa bata in sus... astfel, vei avea o usoara valurire a luciului apei care va fi suficienta pentru oxigenare. Facand asta, poti renunta la acel furtun... in acest fel, vei aprecia si faptul ca nu vei mai avea zgomot.
In ceea ce priveste iluminarea... sunt convins ca vei gasi o solutie pt a adauga inca un neon (la acvariul tau ar merge un Osram T5 865 6500K). Nu este f greu de bricolat.

Iti doresc succes !

7

Re: Salutare

Salutare! am zis ca revin cu poze dar deocamdata am revenit cu intrebari:

1. In acvariu au mai aparut si 3 xipho, 1 mascul si 2 femele. Problema e ca femelele sunt foarte "timide", de 1 saptamana de cand ii am stau retrase in zona filtrului sau in plante. Cateodata isi 'apropie' si aripioarele dar nu foarte des. Credeti ca au vreo boala sau inca nu s-au adaptat? Masculul in schimb se comporta normal.

2. Am primit si 4 flame tetra, deh nu am putut sa ii refuz. Problema lor e ca 1 din ei a devenit teritorial si a 'cucerit' un sfert din acvariu, ii goneste pe ceilalti care nu prezinta rani inca, dar cred ca sunt usor stresati. As putea face ceva sa il linistesc pe sef?

3. Melcii pomaceea si-au dublat marimea, dar de vreo 2 zile unul din ei sta destul de mult timp inchis cu capacelul. E normal?

4. Lumina ma gandesc sa nu o schimb inca, plantele au crescut foarte bine, am fost nevoit sa le tund, iar cu algele nu am probleme. Cu poze revin dupa ce gasesc un decor OK in spate.

Va multumesc.
Horatiu

Re: Salutare

Ca decor in spate poti sa folosesti un spray de masina de culoarea care iti place tie. Majoritatea opteaza pentru negru sau albastru.
Acei tetra se tin in grupuri de minim 5-6 in acvarii cu litraj 60+, si din acest motiv probabil acel peste se simte constrans si este violent, datorita lipsei de spatiu, caci in mod normal, ei sunt pesti pasnici si se pot tine fara probleme cu alte specii. Probabil daca indepartezi seful, va aparea altul dintre ei...
Iar legat de acei tetra negri ce vrei sa ii iei, si ei sunt pesti de grup si ei pot fi rautaciosi. Am avut 7 bucati alaturi de alti pesti in 360 de litri si ciupeau cozi, alergau alti pesti etc. Mai bine te axezi doar pe guppy si neoni. Nu fa ciorba de peste.
Succes!

Re: Salutare

Daca mai tarziu vei vrea plante mai mofturoase decat acea cabomba si valisneria, fara mai multa lumina nu vei reusi sa faci nimic.

Offtopic: De ce nu pot da edit?