1 Editat de Daniel Toader (2011-08-04 23:09)

Subiect: Acvariu meu

Salutare, numele meu este Daniel, am 32 de ani si sunt din Bucuresti.
Sunt novice in acvaristica dar sper sa va explic cat mai bine ce acvariu am in posesie.

Acvariul este Juwel Vision 180 - 150 litri cantitate efectiva si dimensiuni (L x l x h) - 92 x 42 x55 cm si semirotund in fata.
Acvariul a venit la pachet cu :
- sistem propriu de filtrare;
- sistemul de incalzire;
- 2 neoane de 35w.
Am mai adaugat :
- pompa aer Tetra 150-200 l;
- sistem C02 Tetra Plant;
- substrat JBL ProFlora Start si pietris granulatie 3-4 mm si ceva pietris granulatie 7-12 mm;
- plante;
- radacina (inca mai pluteste desi are 3 saptamani de stat in apa si are ceva greutati sa o sustina);
- priza programabila;
- termometru;
- ornamente.

Acvariul este la ciclare de 2 saptamani, radacina a mai stat o saptamana inainte la apa. Probabil ca peste 2 saptamani il voi popula cu ceva pestisori.

Fundalul de pe spate e pus sa creeze senzatia ca te uiti prin acvariu afara din casa la o oaza cu palmieri, aviz carcotasilor  cool .

Toate cele bune.

2

Re: Acvariu meu

Salut, Daniel... inceputul este cat se poate de promitator. Se vede ca ai mai citit cate ceva. Nu te-ai grabit sa adaugi pesti, ai rabdare sa se cicleze acvariul (a propos, la ce pesti te-ai gandit ?).
Scoate pompa de aer si indreapta teava de la returul filtrului in sus, astfel incat sa iti valureasca suprafata apei... este suficient pentru oxigenare.

3 Editat de Ancistrus (2011-08-04 22:38)

Re: Acvariu meu

Salut Daniel si bine ai venit :hug
   Faptul ca ai pus acel peisaj pe geamul din spate eu cred ca o sa-l dezaprobi singur dupa o mica perioada de acvaristica big_smile. Pietrisul are o granulatie cam maricica, iar celelalte decoruri tot asa stiu ca singur vei vrea sa scapi de ele in curand wink. Radacina aia sincer imi place, daca o fierbeai inainte sa o bagi in acvariu erau sanse sa se scufunde imediat plus ca o si dezinfectai wink
   Deci baga melci, 5-6 Pomacea, acum la inceput, ca sa se cicleze acvariul mai repede. Succes! :noroc

Re: Acvariu meu

Cu peisajul suntem si noi in dubiu daca sa il lasam sau nu. In privinta radacinii pot sa spun ca as fi preferat sa o fierb dar e mult prea mare si n-ar fi incaput nici in oala de sarmale sa o fierb.
Multumesc de sfat pentru melci, am sa cumpar peste 2 saptamani pentru ca atat voi fi plecat. Pietris cu granulatie mare am pus doar o punga de 1 kg ca ni se parea cel de 3-4 mm cu care am format grosul substratului prea mic. Oricum, sunt la inceput si sigur se vor mai schimba multe pe percurs.
Am sa tin cont de observatie si am sa indrept teava filtrului mai sus. Cat despre perdeaua de aer pot sa zic ca nu ma pot desparti ca nu ma mai primeste nevasta in casa big_smile .
Sanatate.

5 Editat de visiniu (2011-08-04 23:02)

Re: Acvariu meu

Vis a vis de perdeaua de aer... va fi fericita cand va observa ca din dreptul acvariului nu se mai aude niciun zgomot  wink

6 Editat de Daniel Toader (2012-08-23 22:27)

Re: Acvariu meu

Update la un an de la lansarea acvariului: :acv

Acvariul are ca locatari 7 discusi, 4 cory, 3 ancistrus, 6 botia si 6 pomaceea.
Plantat pentru discusi, insa fara substratul cu care incepusem si utilat cu inca un filtru, de data asta extern, Eheim 2224. Peisajul a ramas in continuare in spate  big_smile

7

Re: Acvariu meu

Sa procedam un pic invers, dupa anul care s-a scurs si in care se presupune ca ai acumulat experienta, consideri ca exista neajunsuri (erori) la set-up-ul tau? Daca da, care ar fi acestea?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu meu

In ceea ce priveste acvariul pot spune ca am reusit sa-l echilibrez
cam in urma cu 4 luni. Dupa ce am achizitionat si filtrul exterior
apa a inceput sa se pastreze mai bine. Cei de la Juwel fac acvarii
frumoase dar filtrele nu fac fata nici pe departe, am mai observat asta si
la un alt amic. Echilibru inseamna un schimb de apa pe saptamana
30 de litri din 150 cat are el util cu curatat acvariul si
mediile filtrante, cate un filtru la 2 saptamani si curatat
furtune la o luna, schimbat furtunele cam la 3-4 luni. Substratul
l-am curatat periodic din filtru pana n-a mai ramas decat foarte
putin din el, actualul "substrat" e compus din ce a mai ramas din
cel originat plus diverse aluviuni depuse in timp iar plantele s-au
acomodat. Apa e in parametrii normali, teste facute o data pe saptamana
inaine sa schimb apa au aratat ca nitratii, nitritii, ph-ul si duritatea
sunt in limite admise. In actualul setup a mai aparut o piatra calcaroasa
cu care am reusit sa echilibrez cochiliile melcilor care devenisera
translucide si care nu reuseau numai din hrana sa-si ia calciul.

Plantele le-am tot schimbat, unele nu s-au adaptat, altele cresteau
prea repede si nu mi-a mai placut peisajul. Cee ce se vade acum e un
nou aranjament de o luna, asta dupa ce, zic eu, am reusit sa scap de
o imensa invazie de melci comunitari cu ajutorul la vreo 15 melci
asasini si 6 botia plus doua curatenii generale la interval de 2 saptamani.

In ceea ce priveste oxigenarea am scos perdeaua de aer dar a trebuit
sa o pun la loc pentru ca nu aveau discusii aer si stateau numai pe sus.
Am incercat si fara fundal, dar in momentul in care am achizitionat
filtrul extern a trebuit sa pun un fundal albastru care nu ni s-a
parut potrivit pentru camera si am revenit la fundalul initial, nu cred ca e un capat de lume.

In ceea ce priveste pestii am descoperit ca acestia se adapteaza
in functie de conditiile pe care le oferi. Am tinut impreuna cu
discusii carasi, pesti care s-au adaptat la 28 grade si erau tare
zglobii si mancaciosi dar a trebuit sa renunt la ei pentru ca faceau
o mizerie de nedescris si rascoleau tot acvariul. Toti pestii
avuti inaintea discusilor i-am donat la diversi sau la petshopuri.

Ceva probleme am avut de asemenea cu plecostomus care a trebuit
sa-i dau dupa ce au crescut si au inceput sa se lipeasca de discusi.
E destul de rau fara ei asa ca am hotarat sa iau in continuare
si cand se fac maricei sa-i schimb cu pui. Hranitoarea e doar un experiment
nereusit, am incercat de 2 saptamani sa vad daca pot face discusii sa
manance de sus dar se pare ca nu vor, daca le e foame rabda, s-au invatat cu mancarea de-a gata si nu o mai cauta.

Ca o concluzie pot spune ca am constientizat ca pestii mai pretentiosi
trebuiesc cumparati de la crescatori sau de la petshopuri specializate,
ca nu voi mai cumpara niciodata plante din petshopuri sau HB pentru ca
am avut 2 invazii de melci, sincer de prima nu stiu cum de am scapat.
Am invatat ca trebuie sa dedici ceva timp pentru acvariu, atat pentru intretinere cat si pentru informare.
De invatat mai am mult si sunt constient de asta, iar opiniile celor de
pe forumul cat si ale celor de pe net in general m-au ajutat enorm.

9

Re: Acvariu meu

Nu e rau ca ai facut un istoric al acvariului tau dar nu ai raspuns la intrebarea pusa de mine.
   Acvariile Juwel sunt excelent gindite din punct de vedere al filtrarii, cu conditia ca vietuitoarele din acvariu sa fie in numarul si la dimensiunea impuse de regulile bunului-simt.
   Faptul ca trebuie sa cureti furtunele o data pe luna si chiar sa le schimbi la 3-4 luni este surprinzator, chiar socant si nu-l pot pune decit pe seama exagerarii tale sau a cantitatii prea mari de mizerie, rezultata din procesul de filtrare.
   Nu am inteles ce substrat din filtru ai curatat si ca atare cantitatea s-a diminuat.
   Nu stiu cit de exacte sunt testele facute de tine, mai ales in ceea ce priveste duritatea, dupa ce ai adaugat roca calcaroasa. Atentie, acolo sunt Discusi!
   Oxigenarea apei cu ajutorul perdelei de aer este discutabila, are ca efect neutralizarea CO2-ului, necesar plantelor. Asa s-ar explica "neadaptarea" unor specii de plante. Si eu cresc Discusi dar nu folosesc aerarea cu ajutorul altor dispozitive (pietre, perdele, membrane, pompe, etc.). Simpla valurire, facuta la un nivel satisfacator, rezolva problema.
   In privinta adaptarii pestilor la conditiile date, se poate discuta extrem de mult, important este sa nu-i supunem la conditii extreme. Ma gindesc ca si noi oamenii, la +37 grade sau -15 grade ambientale, putem arata fericiti dar metabolismul nostru are sigur de suferit.
   In concluzie, fara sa vreau sa te supar, mai ai mult de invatat si in primul rind despre necesitatile Discusilor. In 150 litri de apa, 7 Discusi nu se vor simti niciodata bine. Din poza pusa de tine, lumina este prea puternica pentru acesti pesti. Ma opresc aici!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: Acvariu meu

Am avut rabdare sa citesc tot... yesss lol
   La ce fauna ai acolo schimbi foarte putina apa... saptamanal!
   De ce cureti materialul filtrant asa des?
   Fundalul in continuare ia din naturaletea acvariului, dar cum bine spui, nu este un capat de tara big_smile
   Perdeaua de aer strica si mai mult din frumusetea acvariului, si oxigeneaza mai deloc wink

Re: Acvariu meu

good point   :apl

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Acvariu meu

Nu am de ce sa ma supar, consider critica binevenita si constructiva.
M-am intins prea mult cu povestea, trebuia sa fac doar un rezumat.
Cei 7 discusi sunt intr-adevar cam multi dar 3 din ei sunt ramasi in urma si nu fac nici un bine nimanui daca ii vand sau ii donez dar nici nu-i pot arunca la toaleta. Comparatia la plante am facut-o cu fata de cele initiale, toate cele care s-au adaptat mi-au fost ciuruite de melci in urma cu 2 luni.  Curatarea filtrelor in acest ritm stiu ca e o exagerare si mi-o asum, mi se trage de la faptul ca mare parte a substratului de plante mi-a ajuns in filtrul intern in primele 3 luni de functionare a acvariului.

13

Re: Acvariu meu

Daniel Toader A scris:

Curatarea filtrelor in acest ritm stiu ca e o exagerare si mi-o asum, mi se trage de la faptul ca mare parte a substratului de plante mi-a ajuns in filtrul intern in primele 3 luni de functionare a acvariului.

   Nu inteleg... adica s-a dizolvat substratul? Sau daca ai folosit substrat fertilizant, l-ai pus la suprafata?

Re: Acvariu meu

Nu l-am pus la suprafata, l-am acoperit cu un strat de 4cm de pietris si totusi l-am colectat din filtru. N-am inteles fenomenul, dupa primele 3 luni am facut o verificare si am observat ca ramasese mai putin de o treime din ce pusesem eu.
N-am mai completat, a ramas asa de atunci, plantele s-au dezvoltat ok.

15

Re: Acvariu meu

Ca nu faci un bine, daruind/vinzind sau eutanasiind discusii ramasi in urma, este sigur. Pune in balanta acest rau cu cel facut celor dezvoltati normal, care se inghesuie cu cei subdezvoltati. Iti place sau nu, sunt momente, in care deciziile pot fi si dureroase.
   Daca nu ai filtru de substrat, fenomenul de aspiratie al substratului, care ajunge in filtrul extern este demn de twilight zone!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!