1 Editat de T-Spike (2011-08-09 01:40)

Subiect: Probleme cu o alga verde la ciclare !

Salut din nou.
Mi-am refacut acvariul si am probleme cu o alga ..
Acvariu vechi din cate il vedeti mai jos, am avut probleme tot cu algele ...si am decis sa mil refac. Era doar pentru a invata cate ceva din acvaristica si mam decis sa mil refac cum imi doresc eu. Mi-am  cumparat substrat ferti soil  de la Aquatic Natures 1-3 mm !
Am aproximativ 3 saptamani de cand sta la ciclat si deja se observa o alga verde care mi-sa depus pe pietris/nisip.
Neoanele sunt  aceleasi  2x neon SeraPlantColor T8/30w si  2x neon Osram T5 865/39 W
Apa o am de la fantana ph cam mare  8 - 8,5
Filtru tetratech ex700
Nu am alte teste pentru a masura parametri apei  ...butelia de co2 nu este instalata pentru ca nu am introdus co2 ...
Alga verde se depune si pe geam ... dar nu asta imi este problema ...problema este ca se depunde pe pietris/nisip ..
Vro idee de ce imi apare .... ce pot face sa dispara ? Nu vreau sa ma trezesc ca am bagat plantele si sa inceapa iar sa mi sa depuna pe plante ...

Setap-ul vechi :http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … ariu-mare/

2 Editat de T-Spike (2011-08-09 01:53)

Re: Probleme cu o alga verde la ciclare !

bitanu:
Cauze posibile ale aparitiei acestor alge:
-lipsa carbonului in apa sau/si fluctuatii ale acestuia;
-lumina prea puternica sau chiar ineficienta neoanelor din cauza unei exploatari excesive ( neoane ,,expirate,,) dar si un program de iluminare ineficient;
-prezenta luminii naturale puternice in exces direct pe acvariu;
-prea multi fertilizanti sau dozaj necorespunzator;
-prea multa hrana administrata (nu cred ca este cazul acum,in situatia data de tine);
-introducerea accidentala a algelor in acvariul nou.


Acvariul nu este nou doar lam refacut ... acvariul propiu zis sticla am spalato bine si curatato dar nu sterilizato ... nu as vede cum sa sterilizez dita sticla de 1 m pe 50 ... dar in shimb filtru a stat vro 2  saptamani fara apa si am curatat medile de filtrare dar nu am sterilizat nimik ...
Lumina solara nu are acces la acvariu ... mancarea excesiva nu am de ce ....
noanele lea-am avut aprinse de la 12:00-17:00 si de la 19:00-00:00 ... aici cred ca am progam cam mare ....?
Neoanele le am cam de vro 9 max 10 luni ..

Re: Probleme cu o alga verde la ciclare !

Pai treaba e banal de simpla. Ai pus la ciclat acvariul. In ciclare ai pe rand amoniac nitriti si la final nitrati. Ia vezi tu care ii alga care apare la nitrati mari si fosfat mic.

Baga schimburi de apa sa tii la nivele mici fertilizantii macro. Cam de aia se baga de la inceput plante si co2.

4

Re: Probleme cu o alga verde la ciclare !

Cand mi-am facut acvariul mi-au aparut si mie alge verzi. A trebuit sa scot plantele. Dupa vreo 2 luni au disparut aprope de tot algele. Daca bag acum vreo planta vor creste din nou alge? Cred ca nu. PLEASE ajutati-ma si pe mine!!!

Re: Probleme cu o alga verde la ciclare !

Salut @T-Spike!
   De ce iti place sa folosesti prescurtari gen pb in loc sa scrii problema (un cuvant, de altfel nu prea lung smile), se poate intelege ca vrei sa spui ceva legat de Plumb, Pb fiind simbolul chimic al plumbului.
   Foarte repede poti transforma o simpla intrebare, intr-o fraza de foarte slaba calitate cu prescurtari de genul asta.

T-Spike A scris:

Mi-am refacut acvariul si am pb cu o alga ..
Acvariu vechi din cate il vedeti mai jos, am avut pb tot cu algele ...si am decis sa mil refac.

T-Spike A scris:

Alga verde se depune si pe geam ... dar nu asta imi este pb ...pb este ca se depunde pe pietris/nisip .

6

Re: Probleme cu o alga verde la ciclare !

laur98 A scris:

Cand mi-am facut acvariul mi-au aparut si mie alge verzi. A trebuit sa scot plantele. Dupa vreo 2 luni au disparut aprope de tot algele. Daca bag acum vreo planta vor creste din nou alge? Cred ca nu. PLEASE ajutati-ma si pe mine!!!

Ai cam dat buzna in subiectul altcuiva, macar cere-i permisiunea...!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: Probleme cu o alga verde la ciclare !

Avind in vedere ca apa din fintina are un pH 8-8,5, in consecinta si o duritate ridicata, este posibil, ca pe linga celelalte motive ale aparitiei algelor, sa fie si prezenta sarurilor minerale (nu numai cele de calciu) in respectiva apa, saruri care de fapt sint in majoritate macroelemente cu rol fertilizator, macroelemente care se folosesc cu zgircenie in cazul unui acvariu recent startat. Este o teorie, daca merita luata in seama, voi decideti!
   Imi aduc aminte ca i-am mai spus colegului Spike, apa pe care o are la dispozitie, este ideala pentru ciclide africane, ar trebui sa profite si sa faca un astfel de set-up. Din ce am inteles pina acum, cu acvariile plantate a avut nenumarate probleme.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8 Editat de T-Spike (2011-08-18 02:41)

Re: Probleme cu o alga verde la ciclare !

Bun am revenit dupa ceva timp ...navea rost sa incep sa discut tot felu de robleme fara sa fac test apei ... Azi am fost si mi-am cumparat un set de la TetraTest Laborett   ph, no2, gh, kh, co2 in acest set nu continea si no3 asa ca lam cumparat separat. Acvariu are aproximativ 1 luna de la inceputul ciclarii... in acvariu am decat nisipul fertilizant. Si avem asa :
Ph - 8.5 (sistemul co2 butelie nu lam pus in fuctiune)
No2 - 0.3mg/l
GH - 3 dH
Kh - 3 dh
Co2- 0.3 (asa mi-e iesit dupa scala data in tabel PH+Kh)

Sper sa fi masurat corect este prima uara !

Vreau zilele astea sa ma duc sa cumpar plante si sa pun in fuctiune si sistemul co2 ! si peste o saptamana sa mai fac 1 teste !

Testul Sera no3 care lam cumparat separat fata de setul tetratest ... inca nu imi dau seama cum se porcedeaza ...
In rest astept....