Subiect: 60l plantat

Un mic jurnal de bord, de unde am plecat, si unde am ajuns:

21.04.2011 si zilele urmatoare

Re: 60l plantat

26.04.2011

Re: 60l plantat

15.05.2011

Re: 60l plantat

10.07.2011
"Taratoarele" care imi incanta privirea in fiecare zi :X si se inmultesc de parca ar avea norma...

Re: 60l plantat

09.08.2011

Re: 60l plantat

Cred ca este vorba de discriminare aici... ca prea se uitau incruntati unul la celalalt... :stupid

Re: 60l plantat

Tigru la vanatoare ...

Re: 60l plantat

:apl  :apl  :apl, dar!!!
Tu!Mircea,poti mai mult :fok

Re: 60l plantat

Greu la deal cu sacu plin...

10

Re: 60l plantat

Bravo mai Mircica!  :apl , asa mai merge wink...chiar sunt placut surprins  :smoke

11 Editat de mirceajifcu (2011-08-09 16:43)

Re: 60l plantat

Multumesc de incurajari! Sa nu uitam tongue ca acu cateva luni aveam 46 de pesti in acelasi 60 de litri pe care l-am prezentat aici  (printre care si rechini bala, labeo etc) impreuna cu doua plante superbe, de plastic :X!  lol Cu sfaturile voastre am ajuns in cele din urma sa am acvariu in care plantele cresc si trebuiesc tunse, nu scoase, aruncate si schimbate...

Re: 60l plantat

Acum ceva zile am aflat de existenta Valisneriei nana, care este un musai in coltul din stanga al acvariului...alaturi de cea spiralata.

Re: 60l plantat

Dupa mici modificari...
26.08.2011

14

Re: 60l plantat

Arata foarte fain  wink , Bravo!
Dar daca ar fi sa schimb ceva, eu as schimba piatra aceea si as pune ceva cu o culoare mai inchisa si parca mai ascutita( cu aspect mai taios)..asa doar ca o mica sugestie daca mi se permite  roll

P.S.Nu-ti da de furca riccia?!

15 Editat de mirceajifcu (2011-08-26 18:18)

Re: 60l plantat

Riccia in acvariul asta nu imi da de furca deloc ca a stat o vreme deasupra in fatatoare pana s-a facut o masa mare si frumoasa si acum e destul de compacta, doar in celalalt unde permanent vrea sa scape de fir si sa se duca la suprafata (daca la asta te referi).
Piatra e ... temporara, pana gasesc acele pietre faine din clipurile cu adevaratii acvaristi  lol  (dragon stone cred). Iarba din stanga e si ea temporara ca mi s-a spus ca Cuba e foarte pretentioasa si nu are rost sa ma apuc, dar asta e oribila. Am sa incerc Cuba si daca nu iasa, prefer sa nu am nimic acolo decat oribilitatea aia de izlaz.

PS: Venind din partea unui om cu asa acvarii, bineinteles ca este permisa orice sugestie.

Re: 60l plantat

Uitandu-ma la poza, sa stii ca e mai colturoasa in realitate. Aici arata ca o bucata de gresie  lol smile), dar te poti zgaria in ea, crede-ma pe cuvant  lol .
Oricum, o voi inlocui cu piatra din aia care arata ca un mini munte, colturoasa, gri. Cand o sa gasesc sad...

17 Editat de bogdivaio (2011-08-26 19:01)

Re: 60l plantat

mirceajifcu A scris:

Riccia in acvariul asta nu imi da de furca deloc ca a stat o vreme deasupra in fatatoare pana s-a facut o masa mare si frumoasa si acum e destul de compacta, doar in celalalt unde permanent vrea sa scape de fir si sa se duca la suprafata (daca la asta te referi).
Piatra e ... temporara, pana gasesc acele pietre faine din clipurile cu adevaratii acvaristi  lol  (dragon stone cred). Iarba din stanga e si ea temporara ca mi s-a spus ca Cuba e foarte pretentioasa si nu are rost sa ma apuc, dar asta e oribila. Am sa incerc Cuba si daca nu iasa, prefer sa nu am nimic acolo decat oribilitatea aia de izlaz.

PS: Venind din partea unui om cu asa acvarii, bineinteles ca este permisa orice sugestie.

Ete na ce sa zic, mare maestru mai sunt si eu, vai si amar   mad  ...nu mai am decat un acvariu de care mai mult are grija mama(i-am facut un instructaj sever  lol ), abia daca ajung si eu la el in weekend cand sunt tot cu mana prin el   lol

Dar sa revenim la riccia, eu ma gandeam sa-mi leg putin pe o cioata numai ca din experienta stiu ca atunci cand trebuie s-o tunzi te umpli peste tot de riccia si deaceea intrebam cum te descuci cu ea. big_smile
Si da la tipul ala de pietre le zice Dragon Stone, dar poti gasi ceva fain si la o cariera de piatra de ai prin zona, sau mai poti incerca la magazinele mai mari de gradinarit si amanajare exterioara, ai fi uimit ce piatra faina poti sa gasesti. wink

Re: 60l plantat

De unde crezi ca e piatra asta? lol Am tirat-o din gradina sefului meu, e din aia ce la soare "sclipeste", fiarta o zi intreaga (nu platesc curent) si am sa o modelez cand gasesc alta cu ciocanul sa o fac mai colturoasa sa o imprastii pe ici pe colo. Am in gand sa cumpar un nano 60 de la dennerle  sa ma apuc de CRS, ca vad ca cu astia ma descurc binisor. Singurul bai a fost ca am gasit filtrul no2 plin cu pui de creveti si doi adulti ca am zis ca daca il plasez apoape de suprafata nu ajung puii la el. M-am inselat.

PS: Niciodata nu mai cumpar eheim. A doua galeata ce se sparge. Am apucat sa o deschid o singura data si a crapat. Am lipit-o cu silicon si crapatura s-a dus mai departe cand am incercat sa pun pompa. JBL POWER!!!

19

Re: 60l plantat

mirceajifcu A scris:

Am in gand sa cumpar un nano 60 de la dennerle  sa ma apuc de CRS, ca vad ca cu astia ma descurc binisor.

   Parerea mea este ca daca tot vrei sa te apuci serios de creveti, in Germania, sa te apuci de d-astia:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uyi5RNKjMuU[/youtube]
ieftini si calzi lol

Re: 60l plantat

Am tot cautat creveti black tiger si alte specii negre, am sperat ca gasesc si cardinali negri lol  lol ! Arata superb, sunt foarte rari si rup targul cu ei. Dar prima oara sa cad la pace cu amica pentru inca un acvariu ca sunt pe punctul sa trec pe mancare comandata si pat. . . rece si gol  lol.

PS: Tre sa multumesc colegilor  mad , in frunte cu tine si dl Radu pentru introducerea acestui virus incurabil in sange, ca daca nu ma apucam de citit forumul, inca eram la 40 de pesti in actualul acvariu de 60l si ma lasam la un moment dat pagubas dupa cateva decese. Si pentru introducerea "gustului" de crevete lui merlin!