21

Re: am venit !

da ,am alta lampa de 30 w 110cm fata de cea veche 15w 60cm

Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia!
telefon 0751 055 202

22 Editat de vastelian (2011-10-11 15:47)

Re: am venit !

am revenit dupa o saptamana cu poze noi ,
acvariul pare stabil dar neonul jbl solar color 30w t8 face iar alge , desi il tin aprins de la 18.00-21.00
mai aveti si voi acest neon si cum il utilizati ca mie nu-mi da rezultate .
cine stie ce cati kelvin o avea acest neon ?
sa il schimb totusi cu inca unul solar tropic 30w t8 4000k sau solar natur 30w t8 9000k ?

Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia!
telefon 0751 055 202

23

Re: am venit !

Ti-am mai spus ca aceasta combinatie a celor 3 tuburi este cel putin curioasa! Dupa diagramele de mai jos rezulta ca este prea mult albastru comparativ cu rosu in spectrul tuturor celor 3 tuburi, nu cred ca singur Color-ul iti face probleme.
1. Solar Tropic
2. Solar Natur
3. Solar Color

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

24

Re: am venit !

corect ,bradraqua a suspectat foarte bine combinatia de linie jbl solar,
dar m-am incapatinat si vreau sa va intreb pe voi la ce este bun jbl solar color ?
pot  sa il inlocuiesc totusi  cu sera brilliant 6000k t8 30w sau altceva ?

Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia!
telefon 0751 055 202

25

Re: am venit !

vastelian A scris:

corect ,bradraqua a suspectat foarte bine combinatia de linie jbl solar,
dar m-am incapatinat si vreau sa va intreb pe voi la ce este bun jbl solar color ?
pot  sa il inlocuiesc totusi  cu sera brilliant 6000k t8 30w sau altceva ?

   Te rog sa nu te superi, cred ca documentarea pe cont propriu este grea dar are cele mai bune rezultate si te ajuta sa urci in ierarhie, din punct de vedere al cunostintelor.
   Citeste aici http://www.reef.ro/iluminarea-bazinelor-de-apa-dulce si vei intelege ce-ti trebuie!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

26

Re: am venit !

jbl solar color t8 30w  l-am schimbat cu un philips master t8 30w/865 6500k si am gasit la:
ELO b-dul dinicu golescu nr 24d sector 1 bucuresti ,
tel 0731444541 ,021/3188818,3188828,3171662
si au o groaza de coduri de becuri si aduc si la comanda

Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia!
telefon 0751 055 202

27 Editat de vastelian (2011-10-15 17:10)

Re: am venit !

ce nu este ok in faptul ca acolo ma gaseste personal oricine ,cu poze si locatie si numere de telefon ,nu am pus-o de reclama ,dar daca nu este ok astept un motiv si se sterge sau poate ies de tot de pe forumul vostru daca deranjez .

Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia!
telefon 0751 055 202

28

Re: am venit !

vastelian A scris:

ce nu este ok in faptul ca acolo ma gaseste personal oricine ,cu poze si locatie si numere de telefon ,nu am pus-o de reclama ,dar daca nu este ok astept un motiv si se sterge sau poate ies de tot de pe forumul vostru daca deranjez .

   Nu trebuie sa fii atit de sensibil si nici sa ameninti cu retragerea de pe forum, nu este o atitudine corecta. Regulamentul scrie clar ca nu se admit reclamele, nici in mod explicit, nici in mod mascat. Eu te rog sa-ti revizuiesti atitudinea si sa renunti la link-ul acela. In rest toate sint la locul lor si sper sa ramina asa!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

29 Editat de vastelian (2011-10-17 16:31)

Re: am venit !

daca vine din partea ta de administrator voi lua masuri si imi cer scuze daca se mai poate  ,nu a fost foarte placut ca din partea altcuiva sa dramatizeze asa

Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia!
telefon 0751 055 202

30

Re: am venit !

Dupa 3 saptamani totul incepe sa se stabilizeaze,mossului nu prea-i place lumina puternica si fertilizarea in doze normale asa ca am redus-o cu 70% si azi vad ca este putin mai curat si da semnele ca vrea sa creasca prin dovada  tip perling .
voi incerca pe viitor marirea dozei de lumina si fertilizare putin cate putin .
Se mai inverzesc usor geamurile asa ca lumina a fost redusa total de la 13.00-17.00

Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia!
telefon 0751 055 202

31

Re: am venit !

am venit
cu noutati pentru acest acvariu care merge din ce in ce mai bine
am mai adaugat plante si 4 neoni negri
lumina acum  merge de la 8-12 si de la 17-22

Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia!
telefon 0751 055 202

32

Re: am venit !

Frumos. Sunt incepator dar totusi nu mi se pare o idee buna cu el in geam. Sa nu ai vreo explozie de alge vara, si o o incalzire excesiva a apei.

33

Re: am venit !

Addicted A scris:

Frumos. Sunt incepator dar totusi nu mi se pare o idee buna cu el in geam. Sa nu ai vreo explozie de alge vara, si o o incalzire excesiva a apei.

   La ce te referi cind spui "cu el in geam"?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

34

Re: am venit !

Frumos acvariul acum ca plantele s-au mai indesat!.  :apl

P.S.daca ar fi totusi sa fiu carcotas as zice sa schimbi background-ul acela albastru cu ceva de culoare mai inchisa(negru, wenge) astfel o sa scoti culorile plantelor cat si ale pestilor mai mult in evidenta  wink , dar probabil e o chestie de gust  :smoke

35 Editat de Addicted (2011-10-31 13:05)

Re: am venit !

Baracuda A scris:
Addicted A scris:

Frumos. Sunt incepator dar totusi nu mi se pare o idee buna cu el in geam. Sa nu ai vreo explozie de alge vara, si o o incalzire excesiva a apei.

   La ce te referi cind spui "cu el in geam"?

Vad ca e pus in fata ferestrei, si vara daca bate soarele in el nu e bine.

36 Editat de vastelian (2011-10-31 14:32)

Re: am venit !

background-ul il voi schimba in momentul care spatele este acoperit cu vegetatie
,nici mie nu-mi place dar cind este mai gol da mai bine .
vara aplic pe geamul ferestrei o folie  colorata de protectie impotriva razelor solare desi raze solare nu am decat de la 8-10 dimineata
incalzirea apei este exclusa deoarece acvariul este conectat la un ciller.

Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia!
telefon 0751 055 202

37

Re: am venit !

vastelian A scris:

background-ul il voi schimba in momentul care spatele este acoperit cu vegetatie
,nici mie nu-mi place dar cind este mai gol da mai bine .
vara aplic pe geamul ferestrei o folie  colorata de protectie impotriva razelor solare desi raze solare nu am decat de la 8-10 dimineata
incalzirea apei este exclusa deoarece acvariul este conectat la un ciller.

asa da  :fok

38

Re: am venit !

am revenit cu un  background nou

Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia!
telefon 0751 055 202

39

Re: am venit !

buna, se pare ca riccia a ajuns cu bine la Bucuresti.

Re: am venit !

Salut.Frumos acvariul ,imi place ca este inalt si trebuie sa tunzi plantele mai rar .