21

Re: Thea are 2 pestisori...

Ma scuzati, printre poze apare si" proprietara" pestisorilor !:) Dar cu ocazia asta va prezint cea mai frumosa fata din Alexandria, fetita mea, Thea (3 ani si 10 luni) :flove

22

Re: Thea are 2 pestisori...

Deci ai un acvariu set Hailea Acvariu FC200 Silver, care include si filtru... cel putin asa am citit in specificatiile lui pe net, ca in poze la tine nu se vede mare lucru, arata mai degraba ca o pompa cu o teava transparenta asa... Umple acvariul pana sus ca arzi pompa, si se vede urat.
   Sa-ti traiasca frumusetea aia mica de proprietara big_smile, dupa ce am vazut-o in poza ce frumusica este, mi-am dat seama de ce i-ai luat pestisori fara sa stii cu ce se mananca big_smile

23

Re: Thea are 2 pestisori...

Acum am vazut mai bine detaliile despre acvariul tau. Functioneaza cu un tip de "filtru de substrat", deci un filtru la care ai nevoie neaparat de nisip. Trebuie cumparat alt filtru ca pestii tai sa se simta bine in acel acvariu, sau... cumparat alt acvariu wink

24

Re: Thea are 2 pestisori...

Ancistrus A scris:

Deci ai un acvariu set Hailea Acvariu FC200 Silver, care include si filtru... cel putin asa am citit in specificatiile lui pe net, ca in poze la tine nu se vede mare lucru, arata mai degraba ca o pompa cu o teava transparenta asa... Umple acvariul pana sus ca arzi pompa, si se vede urat.
   Sa-ti traiasca frumusetea aia mica de proprietara big_smile, dupa ce am vazut-o in poza ce frumusica este, mi-am dat seama de ce i-ai luat pestisori fara sa stii cu ce se mananca big_smile

  lol  lol  lol  Esti genial! Ti-ai dat seama de geometria fazei! Asa si este, isi doreste Thea ceva, sar si mama si tata!:) Vedem noi dupa cum o ...scoatem la mal!:))
Nevastul meu mi-a dat indicatii (pretioase, cum ziceam si ieri lol ) sa nu umplu bazinul pana sus (ca se arde divaisul ala) ... deci e taman invers...trebuie apa pana sus...
Tipii de la pet (din Constanta, deci n-am cum sa-i mai intreb acum ceva) ziceau ca e un acvariu dotat cu filtru..de asta am stat doua saptamani fara sa-mi fac griji... Daca are (deci chestia aia neagra e filtru), cum il curat? Banuiesc ca-l clatesc pur si simplu in H2O...

25

Re: Thea are 2 pestisori...

Pai nu pot sa-i pun nisip acum? In fine, oricum ieri am dat comanda pt 2 filtre..astept sa-mi ajunga...
Am citit pe forum ca pot sa-i pun nisip de rau, mai maricel (bob de orez, gospodina stie big_smile )...sa ma duc la cules? Tu imi ziceai ieri ca ar trebui undeva la 2 cm...Il pun direct peste grila aia neagra?

26

Re: Thea are 2 pestisori...

M-am uitat la acvariul pe care l-ai afisat tu...cu asta seamana, cu mici diferente la capacul mititel (al meu e mai lung) si butonul pt on\off e pe partea cealalta...

27 Editat de 2M (2011-08-30 13:40)

Re: Thea are 2 pestisori...

Frumosi pestisorii,sit beta splednes mascul si femela;apa nu e filtrata si de aceea este asa,nu stiu in ce masura ceea ce ai tu acolo este un filtru,eu nu am mai vazut poate altii cunosc mai bine,cit despre cealalta frumusete,nota 10,straduiestete s-ai faci un acvariu frumos:)

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

28

Re: Thea are 2 pestisori...

Pai nici nu indraznesc sa dau gres: pe de-o parte fica'mea, pe de alta, dragul de pesti!
V-am spus, pestii astia sunt niste eroi! Imi pare tare rau de femelele pe care le-am pierdut...una din ele era tzacanita rau de tot! Dupa ce le-am luat de la pet si am ajuns la pensiune, a sarit nebuna din pahar!:)) Cu coada ochiului am vazut (parca) zburand ceva pe jos...dupa 15 sec. am avut inspiratia sa-i numar pe cei din pahar...ma uit pe jos, gagica pestoaica dadea lingav din coada pe pavajul din curte...si a supravietuit cu stoicism si unei a doua sarituri din bolul in care-i pusesem (la prima schimbare a apei facute acasa)...Si cu toate astea, a murit stupid blocata in tubul ala de plastic din acvariu....

29

Re: Thea are 2 pestisori...

TheoThea A scris:

Pai nici nu indraznesc sa dau gres: pe de-o parte fica'mea, pe de alta, dragul de pesti!
V-am spus, pestii astia sunt niste eroi! Imi pare tare rau de femelele pe care le-am pierdut...una din ele era tzacanita rau de tot! Dupa ce le-am luat de la pet si am ajuns la pensiune, a sarit nebuna din pahar!:)) Cu coada ochiului am vazut (parca) zburand ceva pe jos...dupa 15 sec. am avut inspiratia sa-i numar pe cei din pahar...ma uit pe jos, gagica pestoaica dadea lingav din coada pe pavajul din curte...si a supravietuit cu stoicism si unei a doua sarituri din bolul in care-i pusesem (la prima schimbare a apei facute acasa)...Si cu toate astea, a murit stupid blocata in tubul ala de plastic din acvariu....

   Ia-o ca pe un sfat: mai ales in stadiul de incepatoare, in care te afli, incearca sa-ti focalizezi discursul pe problematica legata de acvaristica, te va ajuta mai mult sa intelegi si sa fii inteleasa si sa aplici lucrurile pe care ti le spun colegii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

30 Editat de Ancistrus (2011-08-30 14:18)

Re: Thea are 2 pestisori...

TheoThea A scris:

Tipii de la pet (din Constanta, deci n-am cum sa-i mai intreb acum ceva) ziceau ca e un acvariu dotat cu filtru..de asta am stat doua saptamani fara sa-mi fac griji... Daca are (deci chestia aia neagra e filtru), cum il curat? Banuiesc ca-l clatesc pur si simplu in H2O...

TheoThea A scris:

Am citit pe forum ca pot sa-i pun nisip de rau, mai maricel (bob de orez, gospodina stie big_smile )...sa ma duc la cules? Tu imi ziceai ieri ca ar trebui undeva la 2 cm...

   Deci acestui tip de "filtru de substrat" ii trebuie neaparat nisip (fara nisip nu ai filtru wink), cu o granulatie de 2-3 mm (nu mai mica), asezat in strat de minim 4-5 cm ca sa poata deveni functional. Practic pompa aia creeaza o circulatie a apei prin substrat (nisip), adica particulele de mizerie intra in substrat unde vor fi descompuse mai tarziu, biologic, de bacterii. In mod normal nu se curata niciodata un astfel de filtru decat daca desfiintezi acvariul, dar se sifoneaza regulat.

TheoThea A scris:

Il pun direct peste grila aia neagra?

   Nisip quartz granulatie 2-3 mm, necalcaros (se gaseste in pet-shopuri), care il asezi direct peste acea "grila neagra", in strat de 4-5 cm.

TheoThea A scris:

ieri am dat comanda pt 2 filtre..astept sa-mi ajunga...

   Ar fi bine sa spui aici ce filtre cumperi, sa vedem daca se potrivesc la ceea ce ai tu acolo. Filtrul care ti l-am recomandat eu ieri, are nevoie de o pompa de aer pentru a functiona wink

31

Re: Thea are 2 pestisori...

bradraqua A scris:

   Ia-o ca pe un sfat: mai ales in stadiul de incepatoare, in care te afli, incearca sa-ti focalizezi discursul pe problematica legata de acvaristica, te va ajuta mai mult sa intelegi si sa fii inteleasa si sa aplici lucrurile pe care ti le spun colegii.

Sunt perfect in asentimentul celor spuse de tine, insa sunt atat de lipsita de informatii incat am considerat ca o buna modalitate de a afla unde gresesc, e sa povestesc ce am facut pestilor si acvariului...
Daca as avea cunostinte in domeniu, as putea zice in terminologia lui ca am divaisurile cutare si cutare, problema cutare si cutare...dar eu habar nu am cum le zice...asa ca povestesc in limbaj comun, nespecializat...si cu multe cuvinte (defect profesional)..
In fine, important este ca am fost ajutata si am aflat posibilele cauze: acvariu mult prea mic, lipsa filtrului, lipsa pietrisului, lipsa ciclarii recipientului... Ramane sa ma pun eu la punct, acum ca stiu ce trebuie sa fac pentru inceput! Vreau sa va multumesc mult de tot, inca odata! Revin sa va spun cum este cu filtru!

32

Re: Thea are 2 pestisori...

Ancistrus A scris:
TheoThea A scris:

ieri am dat comanda pt 2 filtre..astept sa-mi ajunga...

   Ar fi bine sa spui aici ce filtre cumperi, sa vedem daca se potrivesc la ceea ce ai tu acolo. Filtrul care ti l-am recomandat eu ieri, are nevoie de o pompa de aer pentru a functiona wink

Beton! Deci anulez comanda! Si dau o fuga la pet!

33 Editat de Ancistrus (2011-08-30 14:23)

Re: Thea are 2 pestisori...

TheoThea A scris:
Ancistrus A scris:

Ar fi bine sa spui aici ce filtre cumperi, sa vedem daca se potrivesc la ceea ce ai tu acolo. Filtrul care ti l-am recomandat eu ieri, are nevoie de o pompa de aer pentru a functiona wink

Beton! Deci anulez comanda! Si dau o fuga la pet!

   Ieri nu pusesei poze si am crezut (din explicatiile tale) ca ai un acvariu homemade, si cu pompa de aer... Deci ce comanda anulezi? big_smile, si ce vrei sa faci la pet? Simt ca vrei sa faci ceva dar nu stii ce lol, de aia te intreb inca odata: Ce filtru vrei sa cumperi... sau ce mai vrei sa cumperi de la pet?

34

Re: Thea are 2 pestisori...

Ancistrus A scris:

   Avand in vedere ca ai deja pompa de aer, ti-am gasit pe net un filtru pentru tine http://aquariumprest.bizoo.ro/vanzare/3 … te-BF-Baby, care functioneaza pe baza de pompa de aer, iar daca zici ca schimbi si 2 litri de apa pe zi, este chiar bine :fok

Am dat comanda ieri de doua buc ... Le mai iau? Ori ma duc la pet si iau nisip?(poate mai functioneaza al meu din dotarea acvariului)

35 Editat de Ancistrus (2011-08-30 14:38)

Re: Thea are 2 pestisori...

TheoThea A scris:
Ancistrus A scris:

   Avand in vedere ca ai deja pompa de aer, ti-am gasit pe net un filtru pentru tine http://aquariumprest.bizoo.ro/vanzare/3 … te-BF-Baby, care functioneaza pe baza de pompa de aer, iar daca zici ca schimbi si 2 litri de apa pe zi, este chiar bine :fok

Am dat comanda ieri de doua buc ... Le mai iau? Ori ma duc la pet si iau nisip?(poate mai functioneaza al meu din dotarea acvariului)

   Pai filtrele recomandate de mine sunt mai bune ca filtrul din acvariul tau, si nu au nevoie de nisip, doar ca-ti trebuie si o pompa de aer ca sa functioneze, asta am spus. Iar filtrul acvariului tau este bun, dar nu poate fi functional decat daca bagi nisip in acvariu cum ti-am spus mai sus.

PS: Nisipul este mai ieftin, deci varianta cu filtrul care il ai deja este mai ieftina dar nu mai eficienta. Mai departe tu stii cat vrei sa investesti in acest acvariu mic.

36

Re: Thea are 2 pestisori...

Aha! Am inteles acum! Asadar, las comanda pe rol, dar intre timp, dau si o fuga la pet! Avand in vedere ca vreau sa iau un acvariu mai mare, sunt utile si cele doua filtre ce vor veni... Oricum, daca faza cu nisipul nu filtreaza satisfacator, renunt la el si bag in acvariul asta mic un filtru+pompa.

37 Editat de Ancistrus (2011-08-30 15:36)

Re: Thea are 2 pestisori...

TheoThea A scris:

Oricum, daca faza cu nisipul nu filtreaza satisfacator, renunt la el si bag in acvariul asta mic un filtru+pompa.

   Deci filtrul tau are pompa, dar este pompa de apa nu de aer. In caz ca vrei sa folosesti filtrele cu burete, de care am vorbit, trebuie sa-ti achizitionezi si pompe de aer, sau mai pe romaneste "vibratoare" lol:
http://aquariumprest.bizoo.ro/vanzare/3 … ru-acvarii
http://www.aquariumprest.bizoo.ro/vanza … Giant-Pump

38

Re: Thea are 2 pestisori...

smile
Pune deocamdata nisip in acvariul asta si vedem cum merge,nu cred ca merita sa investesti prea mult in unul asa mic,acuma na,daca te vei documenta bine si vei vrea s-ai faci lui beta (pestele mascul) o casuta frumoasa din acest acvariu ar fi chiar ok.
Daca pui nisip ,poti pune si 2-3 plantute .

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

39

Re: Thea are 2 pestisori...

uite asa arata acvariul meu la 2 saptamini,proaspat populat printre altele si cu un pestisor ca al tau,doar ca e rosu,intre timp a mai evoluat putin acum la 3 saptamini.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

40

Re: Thea are 2 pestisori...

Exact asa ma gandisem si eu, sa-i bag niste nisip, sa vad cum ii merge, dar sa las sa vina si filtrele (ca oricum nu sunt scumpe si poate imi vor trebui pentru viitorul acvariu).
2M, cate exemplare ai in acvariul acela? Banuiesc ca doar un mascul feroce, dar cate femele? Cat despre plante...n-am de unde cumpara in Alexandria...o sa ma duc la plesneala sa caut nisip...este un magazin cu momeli, dotat cu 4 acvarii  si au pesti pt vanzare...dar eu nu am avut curaj sa cumpar de acolo...Cat sunt eu de bata la cap asta, dar se vedea cu ochiul liber ca erau foarte prost intretinuti..Nu m-am uitat prea mult,dar cred ca in bazinasele alea erau si pesti morti...suprapopulate, apa murdara...Iar plante naturale nu aveau, ci doar d'alea din plastic, cum am si eu in bazinasul meu...
Intrebare: un mascul beta nu poate trai in acelasi acvariu cu o femela? Doar ei doi in garsoniera mica?