41

Re: Filtre

Ok. Baieti s`a hotarat a noastra sa faca un filtru extern. Doua lucruri am sa va rog. Am un acvariu de 35l.
Ce dimensiune trebuie sa aibe "cutia"?
Poate cineva care are sa imi scrie si mie ce materiale trebuiesc cumparate.

Si, dupa aceea daca se ofera cineva sa il deranjez cu un telefon sa explice ca la prosti, ca deh, mai greu cu astia ca mine care nu prea au lucrat cu asa ceva.

Etiamsi omnes, sed non ego.

42

Re: Filtre

la 35 de l nu-ti tre' filtru extern... decat daca ai pesti care fac muuulta mizerie (carasi, ciclide) dar pesti astia nu au ce cauta in 35 l
e mai mare daraua decat ocaua'

dar daca insisti ...poate te pot ajuta

43

Re: Filtre

Ma gandesc sa fac unul din 2 motive. Se pare ca as avea si probleme cu filtrarea biologica si amaratul asta de filtru nu face fata, momentan destui bani ptr ceva mai bun n`am, si mi`ar placea sa beneficiez si de spatiul pe care il ocupa cel intern

Etiamsi omnes, sed non ego.

44

Re: Filtre

Iti recomand cu cea mai mare caldura un filtru HOB, cascada. La cei 80 lei care vrei sa-i oferi pentru un extern iti iei o cascada si material filtrant biologic de cea mai mare clasa.  :ang

Iar ca material filtrant biologic pentru cascada iti recomand Sera Siporax Mini. O sa intelegi dupa ce il folosesti numai cateva zile cat de bun este..

45

Re: Filtre

Se pare ca totusi cea mai buna idee e sa gauresc capacul nu? Si sa montez un filtru cascada. Acelea totusi fac zgomot. Cele hang`on nu sunt ok?

Etiamsi omnes, sed non ego.

46

Re: Filtre

Hang On Back sau cascada nu este acelasi lucru?

47

Re: Filtre

Pai, probabil am zis o prostie, dar ma uitam pe niste poze si erau putin diferite. Sau poate doar diferea modelul.  hmm

Etiamsi omnes, sed non ego.

48

Re: Filtre

Nu am realizat ca ai capac la cel de 35 litri. Unele fac galagie, dar nu de speriat sau sa fie chiar deranjante, depinde cat de norocoasa esti sau de cat dai pe el. Stii, mitologica diferenta intre Logan si E-Class. Vezi poate gasesti ceva second, asa cel putin stii ca nu ai de pierdut prea mult sau gasesti chiar din seria AquaClear care sunt niste filtre cascada excelente, nu posed asa ceva dar am apucat sa vad live cateva modele si chiar nu sunt de neglijat ca prima optiune.

49

Re: Filtre

Iau in calcul un AquaClear 20. E ok ca pret, cred..sau cel putin mi`l permit si am citit numai pareri bune despre el. Incape perfect in locul lasat in capac pentru coolere, si ma astept sa fie mai bun decat ce am...

Etiamsi omnes, sed non ego.

50

Re: Filtre

The best your money can buy. La ora actuala avand la dispozitie piata romaneasca. Nu mai trebuie sa iti explic cum sa il optimizezi la partea de filtrare, caci nu vreau sa cred altceva inafara de faptul ca stii cum sa faci asta. Doar iti recomand ca mediu de filtrare biologic Substrat Pro sau Siporax Mini, mai sunt si altele dar costul si mentenanta lor creste.  :sok

51 Editat de Cezara (2010-12-12 18:39)

Re: Filtre

Pai sincer in momentul asta nu stiu cum sa`l echipez pentru filtrare. Stiu cate una alta, dar nu m`am documentat pentru ca nu am avut niciodata un filtru care sa`mi permita altceva in afara atasarii unui burete. Am zis sa astept sa vad si eu cum arata, ce loc are si dupa sa citesc.

Singurul lucru pe care il stiu e ca trebuie scos carbunele activ, din cauza fertilizarii, dar mai mult urmeaza sa citesc cand am in fata obiectul muncii.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Filtre

m am gandit sa mi construiesc filtru sump la acvariu de 600 de l  si sa l pozitionez sub acvariu, n am prea inteles cum faceti sa nu va dea afara apa. am o pompa de 1500 l/h oare e suficienta sau trb una cu debit mai mare?

53

Re: Filtre

salut la toata lumea ma numesc tudorel am 2 acvari si aveam aceasi problema ca majoritate dintre noi apa tulbure siplina de tot felu de resturi plutitoare care nu isi aveau locul in acvariu asa ca  nu stiu cum dar am reusit ceva foarte simplu si totusi complicat sa fac din 2 acvari de 400l si 500l un adevarat miracol .
cu toate ca am 3 filtre externe nu reuseam  sa am apa limpede  mai mult de 3 4 zile asa ca mam inspirat din filtrele de apa marine  si am loat un butoi de brinza de 20l  cei care stiu despre ce vb. o sa inteleaga ceilanti o sa rida (butoi de brinza) da si cu putina imaginatie a iesit un super filtru acum am apa limpede si 2 saptamini fara sa schimb pic de apa doar completez  ce se evapora e adevarat ca face putina galagie dar se remediaza am sa fac citeva poze  sa va arat ce  se poate face cu o pompa de apa si un recipient(butoiu de brinza) din plastic citeva coturi de pvc si 2 furtune +

54

Re: Filtre

dodoxk ai ramas dator cu niste poze smile