21

Re: acvariu marin

Toate sunt bune, dar prosopul le intrece pe toate...! smile
E posibil sa iti iasa ceva asa. Ai macar ventilatoare pt acavaiu? La 300W MH vei avea variatii mari de temp!

22

Re: acvariu marin

am ceva dar trebuie sa la aranjez dupa ce pun MH

23

Re: acvariu marin

am gresit marca sari e grotech mai exact Coral Marine EasyMix

Re: acvariu marin

in ce stadiu se mai afla bazinul tau, nu ne mai prezinti ceva noutati?

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

25

Re: acvariu marin

salut in ce stadiu se afla acvariul meu eu zic ca sta cam nasol de curind a aparut si primele alge cele rugini care se formeaza pe nisip am achizitionat 2 paguri si 7 pesti 3 domnisoare si 4 Amphiprion percula (nemo) in rest numai de bine mai am ceva de lucru la sump construiesc 4 decantoare (reactoare) pentru medifiltrante dar ce am sa pun in ele nici eu nu stiu exact.am 2 filtre interne resun care acum sint pline cu antifosfati si carbune 1 cu antifosfati si 1 cu carbune cam 1 kg in fiecare + zeolit care acum sta ca na mi sa ars pompa care asigura circulati apei prin recipient.
stiu ca mai am mult de munca dar daca vrei sa faci o treaba calumea se poate dar cu mari sacrifici asta e ,acum vreau sa achizitionez ceva medi filtrante si niste macro alge in rest am sa va mai comunic ce si cum dupa ce apar ceva schimbari sanatate si ape limpezi si pesti sanatosi.
:sok

Re: acvariu marin

daca te putem ajuta cu ceva nu ezita sa ne intrebi

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

27

Re: acvariu marin

ok mersi

28

Re: acvariu marin

salut la toata lumea stiu ca e de munca la un acvariul marin dar e ceva de vis asta daca reusesti sa treci de primele 2 luni dupa care e mai greu restu vine de la sine. e si cam asa arata in momentul de fata acvariul meu stiu ca trebuie sa mai pun ceva suflet la partea filtranta pentru a scapa de alga acea rosie.
acum sa va vad cu criticile si cu sfaturi cine se incumeta  :sok
sper sa va faca placere  stiu ca nu e cine stie ce dar e un inceput

29

Re: acvariu marin

salut am si eu o intrebare am adaugat un crab in acvariu ce daune poate face are cineva idee
imi maninca melci sau eu stiu????

30

Re: acvariu marin

Da, iti manaca melcii daca are nevoie de cochilie.
Poti evita asta punandu-i tu cateva cochilii mai mari ca sa poata sa se adaposteasca dupa ce naparleste si creste. Daca nu ai, iti dau eu cateva.

31 Editat de dodoxk (2011-12-16 16:35)

Re: acvariu marin

salut mersi de oferta  am sa vin simbata sau duminica daca e ok
acum asta e pentru paguri dar am adus de la un prieten un crab normal fara cochilie nu stiu cum se numeste dar am sal urmaresc sa ii fac o poza sa vedem daca il prind,tare sint curios sa vedem ce natie este
zici ca e bolovan cind se stringe abea il gasesc in acvariu

32

Re: acvariu marin

sa vezi si sa nu crezi dragoste la prima vedere nu se mai dezlipeste de anemona nici seara cind le dau stingerea

33

Re: acvariu marin

asa arata azi acvariul meu la 2 luni si 20 zile de cind lam startat
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=IPNWBe3SJeY&feature=youtu.be[/youtube]

Re: acvariu marin

Promite acvariul insa ai grija cu domnisuara neagra este foarte agresiva, iti recomand sa o elimini.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

35 Editat de dodoxk (2011-12-20 20:40)

Re: acvariu marin

momentan e ok nu are treaba decit cu clelante domnisoare albastre cu calben
si cu mina mea cind mai bag cite o piarta

36

Re: acvariu marin

salut azi am ramas masca la faza care a facuto nebunu acela de klachi care sta in anemona individu de mai sus am pus mancare ca de obicei si el nebunu a inceput sa care bobite de tetra discus si fulgi in anemona le lasa mai facea o tura iar aducea un fulg sau o boaba de mincare
citind pe net am vazut un articol un articol in care scrie ca anemona se hraneste
si cu peste gongelat asa ca am cumparat un file de pangasius si am taiat o bucatica mica cam cit virful la cutit am lasato la descongelat am spalato un pic
si ma chinuiam sa o pun pe anemona cind ma trezesc cu nebunu pac o ia si direct in anemona sa vedeti ce rapid e
asta cred ca e ok ca am inteles ca asa fac  e ok sau a inebunit pestele sau am inebunit eu  :stupid

37

Re: acvariu marin

Anemona e fotosintetica.
Pestii obisnuiesc sa hraneasca anemona, de multe ori inainte sa se hraneasca ei.
Daca ai clowni care stau in ea, nu mai este necesara interventia ta!

Re: acvariu marin

Mai avem ceva schimbari la acvariu?

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

39

Re: acvariu marin

acum nimic nou stacneaza pentru moment

40

Re: acvariu marin

Va multumesc tuturor pentru ajutorul dat atit verbal cit si scris.
Cu parere de rau ma las de acest hobii se pare ca nu am fost atit de destept pe cit ma credeam 
asa ca pentru moment ma rezum la acvariul cu discusi ce sa o mai lungesc e foarte scumpa intretinerea si nu mai imi permit
asa ca il desfiintez si am sa fac unu mai mic si mai dragut
am sa urmaresc in continoare toate subiectele si mesjele de pe forum cu mai mare interes poate ca mai invat cite ceva.
acest topic se poate inchide si imi cer scuze daca am mai gresit pina la urma toti gresim