21

Re: Salutare acvaristi :D

fiecare are parerile lui iar la parerile voastre despre carasi va contraziceti de parca ati fi chinezi  :sbr  aia sant experti in cresterea carasulu auriu
iar vara cu temperaturi ridicate (la carasii mei 30 C) oxigen la greu si schimburi de apa dese si nu au avut nici o problema

iar cu imperecherea la betta pacat ca nu e claritatea mai buna

22 Editat de TweeTy (2011-09-29 06:19)

Re: Salutare acvaristi :D

in casa la mine sunt 25-30grade vara ...am aer conditionat ...setat pe 25 grade (poti sa main scazi 2-5gr cu ajutorul chiller-elor (eu vara asta am pus un racitor de laptop dotatcu 3 ventilatoare direct pe capacul de la acvariu )sau (si) cu ajutorul sticlelor de apa  inghetate

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

23 Editat de costyy_78 (2011-09-29 11:11)

Re: Salutare acvaristi :D

bine ai venit !
nu vreau sa te contrazic in legatura cu durata de viata la carasi si nici sa te descurajez in legatura cu experimentul pe care vrei sa-l faci pentru a te convinge singur cat de mult traiesc ,dar totusi sant de parere ca inainte sa-l incepi trebuie sa  le oferi conditiile normale... ,un bazin mare ( 45 litri chiar si pentru un singur caras este foarte putin) ,unde mai pui ca-l condamni la singuratate  toata viata ,o hrana diversificata,temperatura normala ( nu neaparat 20-21 grade si la 24-25 se simt foarte bine ) si cred eu ca temperatura asta o poti mentine in acvariu cu putin efort, fara simburi dese de apa sau sticle de gheata  , deci.....  smile   multa bafta

ps- daca vrei sa vezi live un caras auriu mai batran de 3 ani , te astept la mine  smile