21

Re: Salutare tuturor

Addicted A scris:

Stiu cu anubias e problema cu lumina dar deocamdata n-am decat 15w si e aprinsa doar de la 16 la 21. Filtre Juwel nu vad pe net.. :fconf

   Nici n-ai sa vezi, Juwel produce pompe pentru recirculare si powerhead-uri, care intra in componenta filtrelor interioare, stil cutie, din dotarea acvariilor pe care le produc.
   Eheim ramine o propunere interesanta!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

22

Re: Salutare tuturor

Bolovanii esti sigur ca nu sunt calcarosi? In rest este intradevar un start bun. Bafta :s)

Re: Salutare tuturor

Addicted A scris:

S(trebuie sa mai studiez cu ce mai merg crevetii).

Din experienta mea personala, ca sa nu imi sara teoreticienii in cap, iti spun ca neonii nu merg cu creveti pentru ca manancu puii. Nu o data am asistat la disparitia cate unui pui in gurile neonilor. De aceea am optat pentru urmatoarele specii: microrasbora brigittae, microrasbora erythromicron, tetra pitici, cory pitici (pygmaesus, habrosus sa) si otocinclii.

24

Re: Salutare tuturor

Cred ca o sa merg pe 15 microrasbora, 20 creveti si 2 cory

25

Re: Salutare tuturor

Addicted A scris:

Cred ca o sa merg pe 15 microrasbora, 20 creveti si 2 cory


Microrasbora si crevetii traiesc intr-o simbioza perfecta: crevetii mananca icrele pestilor, iar pestii mananca puii crevetilor. Nici nu trebuie sa iti mai bati capul sa ii hranesti. smile

Re: Salutare tuturor

Mai pluseaza la capitolul cory ca sunt pesti de grup. Eu am in 2 x 60l asa: 12 cory, 5 oto, 18 tetra fire,  si 15 cory, 15 microrasbore, 1mil de creveti  perle, tigri, sakure, cirese, amano, . Vezi sa iei din aia pitici, is mai multe feluri, nu aia normali.

Re: Salutare tuturor

visiniu A scris:
Addicted A scris:

Cred ca o sa merg pe 15 microrasbora, 20 creveti si 2 cory


Microrasbora si crevetii traiesc intr-o simbioza perfecta: crevetii mananca icrele pestilor, iar pestii mananca puii crevetilor. Nici nu trebuie sa iti mai bati capul sa ii hranesti. smile

1. Microrasborele nu mananca pui de creveti deloc si vb de doua acvarii in care ii observ zi de zi wink nu din povestite de la vecini.
2. Crevetii mananca tot la fel de bine orice icre si se pune problema daca esti dispus sa renunti la pesti intr-un acvariu de creveti de dragul reproductiei ... Daca vrei sa te axezi pe reproducerea microrasborelor, atunci nu bagi creveti, daca vrei un acvariu frumos, nu prea conteaza. Si oricum daca e bine plantat ai sansa sa ai si pui.

28

Re: Salutare tuturor

La punctul 1... esti sigur ?  big_smile

29

Re: Salutare tuturor

Cred ca merg pe mana lui Mircea, odata ce el are combinatia asta si nu are probleme nu vad de ce nu as incerca. Daca nu incerci nu ai de unde sti nu?

30 Editat de visiniu (2011-11-16 22:37)

Re: Salutare tuturor

Addicted A scris:

Cred ca merg pe mana lui Mircea, odata ce el are combinatia asta si nu are probleme nu vad de ce nu as incerca. Daca nu incerci nu ai de unde sti nu?


Esti sigur ? smile
Dar, asa cum ai spus si tu, poti incerca.  big_smile  Apoi, vei sti cu siguranta. smile

31

Re: Salutare tuturor

Raspuns final !! big_smile

32

Re: Salutare tuturor

De la ce se formeaza gelatina asta? Doar pe ventuze apare.

Re: Salutare tuturor

visiniu A scris:

La punctul 1... esti sigur ?  big_smile

Foarte. Vorbim de microrasbora brigittae da?

34

Re: Salutare tuturor

mirceajifcu A scris:
visiniu A scris:

La punctul 1... esti sigur ?  big_smile

Foarte. Vorbim de microrasbora brigittae da?

microrasbora galaxy