Re: dizolvare c02

nu cred ca e benefic pentru dizolvarea eficienta a co2 in apa ca bulele sa intre intr-un filtru intern si sa treaca prin toate mediile filtrante. de altfel, imi amintesc ca si dvs mi-ati sugerat acest lucru, acum ceva timp

Pescar hoinar

22

Re: dizolvare c02

pana la urma m-am hotarat la un reactor extern homemade. dupa schema lui Bitanu! cred ca este cam mare pentru 60 litri dar incerc!

23

Re: dizolvare c02

micha A scris:

pana la urma m-am hotarat la un reactor extern homemade. dupa schema lui Bitanu! cred ca este cam mare pentru 60 litri dar incerc!

ajutam omul pana la urma sa iasa ceva profi.

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

24

Re: dizolvare c02

LupuMoralist A scris:

nu cred ca e benefic pentru dizolvarea eficienta a co2 in apa ca bulele sa intre intr-un filtru intern si sa treaca prin toate mediile filtrante. de altfel, imi amintesc ca si dvs mi-ati sugerat acest lucru, acum ceva timp

   Nu-mi aduc aminte sa-ti fi sugerat asa ceva, poate gasesti postul si faci o trimitere catre el. In alta ordine de idei, poate m-am razgindit wink , poate intre timp, am descoperit contrariul tongue  Interesant pentru mine era sa spui tu, de ce nu este bine, tu i-ai recomandat colegului asta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

25 Editat de bogdivaio (2011-11-07 19:31)

Re: dizolvare c02

LupuMoralist A scris:

nu cred ca e benefic pentru dizolvarea eficienta a co2 in apa ca bulele sa intre intr-un filtru intern si sa treaca prin toate mediile filtrante. de altfel, imi amintesc ca si dvs mi-ati sugerat acest lucru, acum ceva timp

Eu zic ca din contra, co2-ul va fi dizolvat mult mai bine dar problema va fi ca vei distruge in mare parte bacteriile din filtru!  :smoke

26 Editat de pelly67 (2011-11-07 20:49)

Re: dizolvare c02

Cred ca treaba cu bacteriile care urla de durere in filtru este doar un mit....eu de cca.9 luni am bagat difuzorul ceramic sub ultima casata a filtrului de la juwel 180 si nu am nicio problema, toate bulele ajung "pasta" in acvariu si bacteriile s-au calit in mediul de CO2 tongue
Ca si la fertilizare si treaba asta cu CO2 devine rutina, dar dupa un stagiu minim de belele, experiente mai mult sau putin reusite si multa "daruire"

27

Re: dizolvare c02

cu ajutorul prietenului Alfyy a iesit reactorul care merge brici! multumesc pe aceasta cale lui Alfred!

28

Re: dizolvare c02

mersi si eu ai grija cu co2, vezi cu testele sa nu gasesti pesti stand la plaja.

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.