21

Re: substrat acvariu plantat

Eu am avut un an de zile Manado si pot sa-ti spun ca este un substrat inert bun dar usor, intradevar se intampla sa-ti mai iasa plantele din substrat pana se fixeaza bine.Culoare este putin mai rosiatica decat in poza dar daca nu te deranjeaza e ok.
Bafta!

P.S.eu am avut aquabasis peste care manado  wink

22 Editat de LupuMoralist (2011-11-15 19:48)

Re: substrat acvariu plantat

cristi, stii care e greseala pe care o facem multi dintre noi cateodata, inclusiv subsemnatul? consideram ca toti cei din jur gandesc la fel ca noi si au aceleasi cunostinte ca ale noastre. in momentul in care ii spui unui user care are 15 mesaje la activ ca nu are nevoie de NH4 decat daca are ph mic, tu ce crezi ca intelege? intelege ca un ph mic este un ph cu o valoare aproape de zero. de asta am prezentat clar ce inseamna un ph mai mic sau mai mare de 7. iar mi-ai adus aminte ca nu mi-am luat cauciucuri de iarna...trebuia sa zici tu de patinat... :fp

Pescar hoinar

23 Editat de Ancistrus (2011-11-15 20:17)

Re: substrat acvariu plantat

LupuMoralist A scris:

in momentul in care ii spui unui user care are 15 mesaje la activ ca nu are nevoie de NH4 decat daca are ph mic, tu ce crezi ca intelege?

   Un user cu 15 mesaje nu este neaparat incepator dar... daca este incepator la ce-l ajuta testul de NH4? Va avea tendinta de a face schimburi de apa pana va scadea nivelul NH4... pentru ce? Sau mai bine zis in cat timp va termina ciclarea?
   NH3 este important pentru ca este foarte toxic, NH4 nu, si cu cat este apa mai acida cu atat amoniacul (NH3) "mai agata" cate un ion de Hidrogen si devine amoniu (NH4), deci testul iti va spune ca ai X ioni de NH4... la ce te ajuta asta in loc sa aflii cat NH3 (care este periculos) mai este in apa?

24

Re: substrat acvariu plantat

bogdivaio A scris:

Eu am avut un an de zile Manado si pot sa-ti spun ca este un substrat inert bun dar usor, intradevar se intampla sa-ti mai iasa plantele din substrat pana se fixeaza bine.Culoare este putin mai rosiatica decat in poza dar daca nu te deranjeaza e ok.
Bafta!

P.S.eu am avut aquabasis peste care manado  wink

Pai si de ce ai renuntat la el?  big_smile
Alternativa ce ar putea fi?

Re: substrat acvariu plantat

cristi, intrebarile puse m-au facut sa cred ca este incepator. daca nu este asa, imi cer scuze. ce teste din comert ii poti recomanda pt a afla nivelul doar nivelul NH3? si eu mi-am pus intrebarea asta si nu i-am gasit raspuns.
am cautat pe internet informatii legate de acest subiect si am gasit ceva ce pare destul de bine documentat. o sa postez ce am gasit in engleza, urmand ca dupa ce voi ajunge acasa sa fac si traducerea.

The term "free ammonia" is a misnomer and doesn't mean that it is any easier for the good bacteria to eat. The proper term would really be "un-ionized ammonia" and all it means is that it is ammonia that is floating around looking for another hydrogen atom to bond with. All Amquel+ or Prime does is gives it that extra H converting it from NH3 to NH4+. In fact without using Amquel+ or Prime or anything along those lines in your tank, you will always have a balance of NH3 and NH4+ in your tank. The amount of NH3 is determined by the Ph and the temperature of your tank. In a tank with a total amount of ammonia reading 1.0, with a Ph of 7.0 and at a constant temperature of 78F, 0.0059ppm of that 1.0 reading is NH3 while the rest is NH4+. In that same 1.0 total ammonia reading at a Ph of 8.0 and at a constant temperature of 78F, 0.0558ppm of that 1.0 reading is NH3 with the rest being NH4+. This is why Ph is important because as you can see, at a higher level of Ph you will have more toxic ammonia in your tank at any given time. Someone with a high Ph really needs to use a Amquel+ or Prime type product in order to force all of the ammonia to be NH4+. However, all of this has nothing to do with the speed at which the nitrifying bacteria convert either NH3 or NH4+ to nitrite. Thus your tank was not fully cycled just because you didn't have any free ammonia in your tank, it was simply safer for the fish. Only when your API kit read 0 total ammonia was your tank fully cycled.

http://www.fishlore.com/fishforum/test- … -test.html

Pescar hoinar

26

Re: substrat acvariu plantat

Baieti, ma ajutati si pe mine va rog cu o solutie la aceasta problema?

27

Re: substrat acvariu plantat

Technics A scris:
bogdivaio A scris:

Eu am avut un an de zile Manado si pot sa-ti spun ca este un substrat inert bun dar usor, intradevar se intampla sa-ti mai iasa plantele din substrat pana se fixeaza bine.Culoare este putin mai rosiatica decat in poza dar daca nu te deranjeaza e ok.
Bafta!

P.S.eu am avut aquabasis peste care manado  wink

Pai si de ce ai renuntat la el?  big_smile
Alternativa ce ar putea fi?

Pai am renuntat la el pentru ca nu-mi mai placea culoarea( in capul meu aveam deja o alta idee despre cum as fi vrut sa arate noul set-up) si ca era prea usor dupa parerea mea, cam astea sunt motivele, ce-i drept poate puerile.  :stupid

Eu iti recomad Vulcanit sau GranuPor.  big_smile
Bafta!  :noroc

28 Editat de Ancistrus (2011-11-15 21:36)

Re: substrat acvariu plantat

LupuMoralist A scris:

cristi, intrebarile puse m-au facut sa cred ca este incepator. daca nu este asa, imi cer scuze. ce teste din comert ii poti recomanda pt a afla nivelul doar nivelul NH3? si eu mi-am pus intrebarea asta si nu i-am gasit raspuns.

   Eu am spus aici ca nu prea ai ce face cu testele de NH3 (sau NH4):

Ancistrus A scris:

Testul de Amoniac (NH3) te ajuta sa stii daca ai amoniac in apa, si este un test pe care il folosesti odata si gata... deci mai bine iei testele de NO2 (nitrit) si NO3 (nitrat), care te vor ajuta si pe viitor sa stii daca ai acvariu ciclat/deciclat, sau sa stii cand si cum sa faci schimburile de apa.

Dar daca tii neaparat sa stii cat amoniu/amoniac ai in apa cumperi setul NH3/NH4 de la Tetra.
   Mai departe in engleza ce ai pus tu este aproximativ cam ce am zis si eu mai sus, ca odata cu scaderea pH-ului, NH3 se "cupleaza" cu cate un ion de H (cu cat este mai acida apa cu atat sunt mai multi) si formeaza NH4. NH4 este de preferat pentru ca nu este asa de toxic (explic si eu cat pot, nu le am deloc cu chimia big_smile)

Technics A scris:

Mentionez ca nu doresc neaparat sa folosesc substrat JBL, vreau doar un substrat bunicel si de preferinta sa fie complet si gata ferilizat fara sa mai fie nevoie sa fie combinat cu altceva.
Vreau sa fie si o culoare foarte inchisa maro sau chiar negru.

   In postarea nr. 4 (de pe topicul asta) puteai sa dai click acolo unde scrie Aquatic Nature si gaseai raspunsul.

29

Re: substrat acvariu plantat

Corect.
Pentru un acvariu de 100 cm x 45 cm cu un substrat cu grosimea de4-5 cm cam ce cantitate ar intra? Pentru ca de ce sa nu o spun dar am observat ca este si mai scump.
Acesta cum este? Tot asa de usor ca JBL Manado?

30

Re: substrat acvariu plantat

Technics A scris:

Pentru un acvariu de 100 cm x 45 cm cu un substrat cu grosimea de4-5 cm cam ce cantitate ar intra? Pentru ca de ce sa nu o spun dar am observat ca este si mai scump.
Acesta cum este? Tot asa de usor ca JBL Manado?

   La calculele tale iti trebuiesc 25 litri (5 pungi) si din cate stiu nu este asa usor ca JBL Manado.

31

Re: substrat acvariu plantat

bogdivaio A scris:
Technics A scris:
bogdivaio A scris:

Eu am avut un an de zile Manado si pot sa-ti spun ca este un substrat inert bun dar usor, intradevar se intampla sa-ti mai iasa plantele din substrat pana se fixeaza bine.Culoare este putin mai rosiatica decat in poza dar daca nu te deranjeaza e ok.
Bafta!

P.S.eu am avut aquabasis peste care manado  wink

Pai si de ce ai renuntat la el?  big_smile
Alternativa ce ar putea fi?

Pai am renuntat la el pentru ca nu-mi mai placea culoarea( in capul meu aveam deja o alta idee despre cum as fi vrut sa arate noul set-up) si ca era prea usor dupa parerea mea, cam astea sunt motivele, ce-i drept poate puerile.  :stupid

Eu iti recomad Vulcanit sau GranuPor.  big_smile
Bafta!  :noroc

Salut,
In momentul de fata ce ai in acvariu?
Am observat ca ai ceva de culoare foarte inchisa spre negru exact cum imi place mie. Este cumva pietris cum spuneai in descriere?

32

Re: substrat acvariu plantat

Eu am acum nisip Dekoline Nero  big_smile  de care pot sa zic ca sunt multumit dar si pe asta o sa-l schimb la un moment dat pentru ca vreau sa pun Aqua Medic Volcanit care e net superior.  wink

Ambele le gasesti aici:
http://www.nevertebrate.ro/Substrat-si-nisip
...desi mai mult ca sigur ca si in Bucuresti le gasesti wink

33

Re: substrat acvariu plantat

bogdivaio A scris:

Eu am acum nisip Dekoline Nero  big_smile  de care pot sa zic ca sunt multumit dar si pe asta o sa-l schimb la un moment dat pentru ca vreau sa pun Aqua Medic Volcanit care e net superior.  wink

Ambele le gasesti aici:
http://www.nevertebrate.ro/Substrat-si-nisip
...desi mai mult ca sigur ca si in Bucuresti le gasesti wink

Din cate am citit in viteza se pare ca este substrat complet, nu ar mai necesita un alt strat inferior.
Dar cu greutatea cum este, stii? Pentru ca dupa parerea mea este destul de importanta si asta.

34

Re: substrat acvariu plantat

Ti-am last un pm, nu de alta dar am poluat destul topicul omului  lol