181

Re: Acvariul meu

Am cautat mai multe analize ale apei pe net si am vazut ca raportul no3 /po4 este in medie cam 30/1 , deci la azot 10 ppm corespunde 0,3ppm fosfor .Noi avem pesti putini si multe plante cu crestere rapida care consuma nutrientii din apa . O doza de 5,2 ml de pps-pro la 100 litri de apa ridica concentratia de no3 cu 2ppm , po4 cu 0,2 ppm , k cu 2,6ppm si mg cu 0,2 ppm ,pai pe astea le consuma plantele intr-o zi deci noi ramanem cu ceea ce a avut apa initial , adica no3 10 si po4 0,3 (astea sunt cele mai comune valori) . Eu o sa renunt la o parte din plantele cu crestere rapida . Maine fac si eu testele inaintea schimbului de apa .

182

Re: Acvariul meu

Am spus ca azi fac testele , rezultatele arata cam asa no3 20 , fe 0,2 , kh 5 , ph 6,8 , indicatorul de co2 este verde prazuliu cam 30 ppm zic eu , co2 bag 3bps . Maine vine si sulfatul de magneziu ...cine nu risca nu castiga  smile

183 Editat de MariusMinu (2012-03-02 00:46)

Re: Acvariul meu

Am facut apelul de seara rasbora sunt toti , neonii toti ,aaa lipseste un MG cred ca o sa dau alarma  lol

184

Re: Acvariul meu

Pun si poze daca nu ma credeti . Si una de ansamblu .

185

Re: Acvariul meu

Mariusica tata bravo.Dai lectii la multi  acvaristi de pe acest forum si altele!

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

186

Re: Acvariul meu

superb, bravo :apl

Multi vad, putini cunosc !

Re: Acvariul meu

frumos! imi place cum s-a extins si hc cuba

188

Re: Acvariul meu

Multumesc de aprecieri ^:)^ mai am de lucru la el dar incepe sa prinda contur .

Re: Acvariul meu

acum am observat smile pana la urma ai pus si pietrele

190

Re: Acvariul meu

:apl Foarte frumos wink

191

Re: Acvariul meu

Mersi Remus  :fok ma chinui si eu cat pot sa scot ceva din acvariul asta.
Tiberius piatra din dreapta aia mai mica vreau sa o schimb cu una mai mare , am fost la Dunare (de acolo o am pe cea din stanga) dar au crescut apele si n-am reusit sa iau  :stupid

192

Re: Acvariul meu

Am fost in plimbare pe malul Dunarii si am dat cu ochii (ca din intamplare)  lol peste piatra asta ,am luat-o acasa si am studiat-o , are vreo 4 kg , a trecut testul cu otet si a devenit candidatul ideal pentru a inlocui piatra din dreapta care mi se parea cam mica .

Re: Acvariul meu

da.. tu ai noroc pentru tine e usor sa gasesti smile

194

Re: Acvariul meu

Pana nu asez piatra nu fac poza din fata , deocamdata pun cateva din alte unghiuri .

195

Re: Acvariul meu

:apl  Foarte frumos,cea din poza este femela de RCS sau de sakura big_smile in poza 2 se pare ca are oua sub abdomen parca se vad putin  :noroc

196

Re: Acvariul meu

Mersi Remus  :fbr . In poza este o femela de rcs , am vreo 4 cu oua ,plus nu stiu cate inaintea lor dar femela de MG a mancat cel putin jumatate din pui  :frog

197

Re: Acvariul meu

Foarte frumos ce ai reușit sa faci în acvariul tău  :sok Dar am o obiecție dacă îmi este permisa te rog maschează cumva sorbul de la filtru și încălzitorul plus testul permanent nu dau bine la vedere.
Ape limpezi  :acv

198

Re: Acvariul meu

Multumesc de apreciere Cosmin ! Si obiectia este binevenita numai asa imi dau seama ce trebuie schimbat , ca din partea mea ...

199

Re: Acvariul meu

poze de astazi .

200

Re: Acvariul meu

Frumos aranjamentul cu Bacopa in spatele Diandrei. Arata interesant.