1.041

Re: Acvariul meu

dany112004 A scris:

Superbi ariceii  :apl . Cand ajung in tara sigur dau pe la tine pe la crescatorie  big_smile .
Deci sa inteleg ca tu nu dozezi toate odata? Eu din lipsa de timp le bag pe toate odata si chiar inainte sa se aprin da lumina. Dar am inteles ca astea de la ADA nu sunt chiar asa concentrate, chiar pentru a nu da in alge.

Cat faci de la tine pana la noi, faci doua drumuru de aut-ro smile)))))))))))))))

1.042

Re: Acvariul meu

Marius,stai ca eu sunt mai greu de cap....daca luminile se inchid la ora 22 atunci la 22.30 eu fertilizez cu macro.fier nu ar mai fi in apa pentru ca a fost consumat de plante(asta in cazul tau).apoi a doua zi la 8.00 fertilizez cu micro.micro asta nu il bag peste macro de aseara?!adica tu la asta e referi cu fertilizarea separata,nu?!
Schimb de apa am facut aseara...atunci maine nu mai fertilizez cu micro(azi deja am facut-o 4 ml) si fertilizez apoi doar 2ml.schimbul eu il fac la 5zile.NO3 cat trebuie sa fie normal?!

Daca consideri ca poluez topicul cu toata povestea asta putem muta discutia pe privat,si imi cer scuze.merci frumos

1.043

Re: Acvariul meu

Separate adica micro dimineata, macro seara...atata tot  ^:)^ din ce cautam mai mult, din aia aflam ca stim mai putin sad ...Plantele cresc si noaptea, isi ia PO4 cat apuca pe timpul noptii, ala este problema, doar el interactioneza cu fierul...in macro se gasesc mai multe elemente. N-am timp acum ca trebuie sa plec, dar o sa revin asupra afirmatiei facute...multi o sa rada ..ce prost e ala... cum sa creasca planta in lipsa luminii, nici nu-si dau seama unde este pitit adevarul :sevil

1.044

Re: Acvariul meu

din ce cautam mai mult, din aia aflam ca stim mai putin

Ai foarte mare dreptate,si referitor la chestia cu crescutul noaptea si eu o banuiam de ceva timp doar trebuia cineva sa imi confirme.
Foarte interesant,astept sa revii :sok

1.045

Re: Acvariul meu

Marius are dreptate,plantele nu fac fotosinteza inversa noaptea ??? Adica consuma oxigen si elibereaza CO2...deci consuma ceva, se hranesc,chiar daca mai putin,eu cam asa vad treaba !!!
Asteptam totusi explicatia finala !!!  :smoke

marian37

1.046 Editat de MariusMinu (2014-01-15 17:57)

Re: Acvariul meu

octavian A scris:

din ce cautam mai mult, din aia aflam ca stim mai putin

Ai foarte mare dreptate,si referitor la chestia cu crescutul noaptea si eu o banuiam de ceva timp doar trebuia cineva sa imi confirme.
Foarte interesant,astept sa revii :sok

N-am mai plecat, trebuia sa cumpar ceva dar ma duc maine sad
Sa revenim la discutie smile
Pe timpul zilei avem fotosinteza plantelor care este wink . Fotosinteza este singurul proces din natura prin care plantele, in prezenta energiei luminoase, transforma apa cu substantele minerale si dioxid de carbon in substante organice. Principala substanta hranitoare preparata in frunze prin fotosinteza este amidonul.
Pe timpul perioadei de iluminare planta isi creaza rezerve de amiodon care vor fi folosite atat pe timpul zilei cat si pe timpul noptii.
Pe timpul noptii planta creste pe inaltime (se lungeste tulpina), iar unul dintre elementele necesare dezvoltarii viguroase a tulpinei este (culmea) PO4.
Reactia dintre PO4 si fier numita precipitare are loc la anumite concentratii ale acestora. Asa ca in momentul in care adaug fier (dimineata ) o parte din PO4 a fost deja consumat de plante si nivelul acestuia este suficient de mic pentru a nu precipita cu valoarea mare a fierului, invers seara deja o mare parte din fier s-a consumat de catre plante si pot adauga o doza mare de PO4 fara a mai exista riscul sa precipite cu fierul. Eu sunt interesat in mod special de acest aspect pentru ca tin la nivel mare ambele substante. Probabil cine tine fierul= 0,1-0,2 ppm ssi PO4= 0,6-0,8 ppm va spune ca nu exista reactie intre ele...eu ii spun ca se inseala amarnic, doar ca plantele din bazinul lui cresc atat de incet incat nici nu-si da seama ca de fapt respectivele plante cresc de 2-3 ori mai incet decat ar avea potential si in felul asta nici nu vor afisa carentele. Aceasta dezvoltare lenta va fi desigur speculata de alge...se stie ca multe dintre alge cresc bine in preajma plantelor care scapa anumiti nutrienti (cel mai adesea NO3) pe fondul unei carente (cel mai adesea PO4). Aceste alge sunt saprofite (adica profita de ceva  smile ) si aici avem cu siguranta substantele scapate de plante. Cand spun scapate ma refer la substantele pe care deja planta le are stocate dar nu le poate asimila din cauza carentei unei alte substante necesare procesului de crestere. Pentru a fi sigur ca toate plantele din bazin au conditii bune de crestere trebuie sa tin un nivel mare de fertilizanti...pe langa ce am spus mai sus ma gandesc ce s-ar intampla cu plante care au crestere mai lenta (eriocaulon cinereum spre exemplu)... ar mai primi praful de pe toba la sfarsitul nuntii sad ... in acelasi bazin fiind si rotala macrandra...o sugativa care ar fi in stare sa iasa din bazin si sa-mi goleasca sticlele de fertilizant puse pe marginea acvariului lol  lol
Acum ai inteles???

floreamarian37 A scris:

Marius are dreptate,plantele nu fac fotosinteza inversa noaptea ??? Adica consuma oxigen si elibereaza CO2...deci consuma ceva, se hranesc,chiar daca mai putin,eu cam asa vad treaba !!!
Asteptam totusi explicatia finala !!!  :smoke

Plantele consuma oxigen tot timpul, procesul se cheama respiratie. Pe langa respiratie, in prezenta luminii mai apare si fotosinteza. Pe timpul fotosintezei se consuma CO2 si se produce O2.

1.047

Re: Acvariul meu

N-am mai plecat, trebuia sa cumpar ceva dar ma duc maine

Nu ai putut sa renunti la subiect,nu?!
Ai spus ca ai plecat si m-am luat si eu cu treaba...
Revenind,am inteles perfect la ce te referi dar un lucru mi-a ramas neclar,ce inseamna ca "se precipita",sau la ce te referi cand spui asta?!adica nu mai pot fi folosit deloc de catre plante sau doar intr-o masura mai mica,ambele element au de suferit sau doar fierul?!
Spun asta pentru ca intr-un articol citit recent referitor la micro si macroelemente,excesul si carentele lor,specifica la fosfor ca excesul acestuia duce la carente de fier si zinc dar la fier nu spune nimic asemanator.e posibil ca in urma precipitarii acestora sa aiba de suferit numai fierul?!
Oricum,merci mult pentru postare si ajutor,o sa incep sa fertilizez si eu separat :sok

1.048 Editat de MariusMinu (2014-02-12 12:21)

Re: Acvariul meu

Octavian esti prea atent la detalii, priveste in ansamblu. Eu asa am facut, am luat informatia (nu e bine sa pui micro si macro in acelasi timp) si am trecut mai departe. Nu stiu exact care se pierde si care ramane in urma precipitarii sad
In caz ca vrei sa aprofundezi uite aici teza de doctorat unde fosforul (PO4 care este  lol ) a fost precipitat cu mai multe substante...din cate am vazut precipita mai de tare cu aluminiul decat cu fierul (pe asta nu o stiam)...dar acum o stiu ^:)^ Uite asa invata omul :noroc
http://dsd.utcb.ro/teze/Stanescu%20Ioan … ezumat.pdf

Daca vad ca au trafic (sau vizualizari) o sa zica...<<incep sesiunile si se pun astia (masteranzii) pe invatat >> lol  lol  lol

ps 12.02.2014. Link-ul nu mai este de gasit, cred ca s-a precipitat si el lol

1.049

Re: Acvariul meu

da marius,asta e defectul meu(unul dintre ele big_smile ),chiar sunt destul de pretentios si atent la detalii...
o sa arunc un ochi pe acolo,sper sa inteleg cate ceva,nu prea am fost eu cu chimia la viata mea,dar uite unde ne duce viata...
am inceput de ieri fertilizarea cu NO3(pana acum nu bagam) si pot sa spun ca se observa cu ochiu liber in perlingul plantelor,deci problema mea nu era de la micro ci de la NO3...

1.050

Re: Acvariul meu

E bine ca s-a descoperit cauza...de la micro oricum nu putea fi...

1.051

Re: Acvariul meu

E bine ca s-a descoperit cauza...de la micro oricum nu putea fi...

noroc cu tine wink  ^:)^

1.052

Re: Acvariul meu

MariusMinu A scris:
petre79 A scris:

Super.....fi sigur ca acei "muguri" vor face multi pui de arici....  smile  smile  smile
Primi 2 pui sunt ai mei.....  :-  :-  :- ....asa se da  wink  wink

Iti mai dau eu inca 2 numai sa fie asa cum spui big_smile  big_smile

OK........deci sa inteleg ca am 4 arici  big_smile  big_smile  big_smile ......

1.053

Re: Acvariul meu

octavian A scris:

noroc cu tine wink  ^:)^

Acum da-i bataie cu gazonul! smile

petre79 A scris:

OK........deci sa inteleg ca am 4 arici  big_smile  big_smile  big_smile ......

Ai inteles bine :fok numai sa iasa ceva din biloante, ca de restul ma ocup eu wink

1.054

Re: Acvariul meu

Pe timpul noptii planta creste pe inaltime (se lungeste tulpina), iar unul dintre elementele necesare dezvoltarii viguroase a tulpinei este (culmea) PO4.

marius,hai ca a mai debitat ceva mintea mea :stupid daca planta noaptea creste pe lungime,isi lungeste tulpina si foloseste PO4 la aceasta,si eu ii dau ce trebuie,planta creste din farf sau doar "isi lungeste tulpina?!adica sa iti spun la ce ma gandesc:nu e posibil ca din cauza ca ii dau PO4 noaptea sa fie distana internodala mai mare?!nu stiu de ce dar mi se pare ca asta se intampla,dar nu stiu daca asta e cauza.la tine cum e?!

referitor la gazon,de trei zile aproape fiecare smoc de hc a trimis cate un vlastar(unele chiar mai multe) si destul de lung...ma astept la lucruri mari :hug

1.055

Re: Acvariul meu

Vorba lui Marius,IA informatia si treci mai departe....(prea despici planta in patru lol  lol ) Si vei avea un acvariu mai frumos ca al lui  big_smile
Si pentru ca am luat informatia,am trecut mai departe...dimineata,dupa aprinderea luminii,zic sa fac un test de PO4....
Siiiiii......surpriza !!! PO4=0 (alb imaculat) asta in conditiile in care seara dozasem 0,5ml.
Scuze Marius de off-topic,dar ai dat subiect de meditatie pentru unii din noi cu afirmatia facuta...si pana la arici mai avem  lol

marian37

1.056 Editat de octavian (2014-01-18 14:16)

Re: Acvariul meu

marian,daca ar fi fost sa iau toate informatiile sa le aplic si sa trec mai departe,era departe...si nu neaparat in sensul bun :-
tu,daca ai luat informatia si ai trecut mai departe,de ce ai mai facut test dimineata?! lol
vezi tu,sta in firea noastra sa cercetam lucrurile si sa triem,sa alegem din ele ce este bun sau ce ne este noua mai convenabil.
eu personal am luat informatia,am aplicat-o si acum o monitorizez,si mie mi s-a parut ca datorita chestiei asteia platele ar avea distanta internodala mai mare.probabil ca o fi de la alte schimbari ce a avut loc in bazinul meu deaceea am zis sa il intreb pe marius daca si el banuie treaba asta :sok

1.057

Re: Acvariul meu

Nu am observat o legatura intre distanta internodala si PO4. Mai de graba potasiul (K) sau lumina sa iaba influenta asupra distantei internodale...prea multe nu stiu nici eu in privinta asta...

1.058

Re: Acvariul meu

La mine,la rotala rotundifolia este o distanta enormaaaaa intre frunze,plus ca,in afara de varf frunzele sunt mici,chiar pipernicite,pe cand varful este frumos si colorat...
Asta am pus-o initial pe lumina insuficienta,acum i-am dat si lumina  big_smile  sa vedem ce zice...

marian37

1.059

Re: Acvariul meu

Cred ca de la lumina slaba facea distanta mare intre frunze.

1.060

Re: Acvariul meu

I-am dat lumina acum  big_smile  big_smile  big_smile

marian37