1.301

Re: Acvariul meu

Multumesc de aprecieri! ^:)^ Ma bucur ca inca mai stiti de gluma wink  wink

1.302

Re: Acvariul meu

Frumoase pozele !  :apl

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

1.303

Re: Acvariul meu

arata foarte bine .....
nu ma pricep la design, dar sa fac o mica "critica", constructiva sper:
imi pare ca piatra cea mare are alta culoare fata de celelalte,
sau are ceva alge pe ea

1.304

Re: Acvariul meu

:apl  :apl  :apl

1.305

Re: Acvariul meu

Va multumesc la toti! :noroc

Leon A scris:

nu ma pricep la design, dar sa fac o mica "critica", constructiva sper:imi pare ca piatra cea mare are alta culoare fata de celelalte,
sau are ceva alge pe ea

Este un cumul de factori acolo:
1) Piatra este un pic diferita de celelalte, dar am vazut asta abia dupa ce am bagat-o in apa, pe uscat parea identica cu celelalte (de scos/inlocuit nici vorba). 2) Este pusa exact in curentul de apa de la cele doua filtre externe si automat prima afectata de alge (mai multi nutrienti disponibili acolo).
3) Este luminata aproape in intregime doar de neonul de 3000K (lumina foarte proasta pentru fotografie si nu va fi folosita in pozele finale).
4) setarile aparatului scot in evidenta albastru mai mult decat celelalte culori (asa l-a reglat eu, dar in pozele finale voi folosi un alt reglaj al culorilor).
Tot in pozele finale fundalul negru va fi inlocuit cu alta culoare (probabil albastru), cu ocazia asta contrastul nu va mai fi asa de evident (deja am facut cateva probe). Va garantez ca in pozele finale toate pietrele vor avea cam aceeasi culoare.  smile

1.306 Editat de MariusMinu (2014-05-26 11:35)

Re: Acvariul meu

Si o poza cu primul meu incalzitor (nemtesc) de 40W, fara termostat (ca asa era atunci) pe care l-am folosit in primul meu acvariu. Pe vremea aia inmulteam guppy...prin 1987. Incalzitorul este inca functional, dar il tin ca "piesa de colectie" big_smile

1.307

Re: Acvariul meu

prin '95 i s ar spus "fierbator" smile) Banuiesc ca il puneai si asteptai sa atinga o temperatura anume dupa care il scoteai din priza (sau priza programabila?)

1.308

Re: Acvariul meu

Nu exista asa tehnologie pe vremea aia (prize programabile)., Treaba statea in felul urmator: cumparai incalzitorul dupa litri acvariului, de pilda la acvariul meu de 40 de litri mergea incalzitorul de 40W, vara il scoteam din priza dar pe timp de iarna mergea la fix, caldura era mai mult oprita sad

1.309

Re: Acvariul meu

Treaba valabila si azi, incalzitoarele de la Aquael Shrimp Set sunt fara termostat si in functie de litrajul acvariului.  smile

1.310

Re: Acvariul meu

Exista si un grafic,in functie de temperatura din camera.... :sok

marian37

1.311

Re: Acvariul meu

Acum este depasit, ce sa mai...dar la vremea aia nu aveam alternativa, asa ca-l foloseam ca atare smile De filtre nici vorba...n-am vazut , n-am auzit de asa ceva...tehnologia o fi fost pe afara (sau la cei care aveau  cunostinte marinari, soferi de TIR, etc) dar la liber zic, sa cumperi din magazin nu gaseai. La un moment dat am fost la cineva acasa care se ocupa cu cresterea/vanzarea pestilor si avea cam 15-20 de bazine, cam la 60 litri fiecare, unele pline cu puiet altele cu perechile depunatoare, dar n-am vazut filtru...numai o pompa de aer marisoara care baga O2 in toate bazinele (parea facuta manual ca prea bazaia)...in rest cam asta era : incalzitorul, termometrul si acvariul din cornier sudat + mancare...multa mancare, cred ca era NO3 100  lol Fara exagerare dar le dadeam cam o cana de pureci de balta la luna...aveau aia un miros specific, mai ales dupa ce se inmuiau bine lol

1.312

Re: Acvariul meu

UG asa cum vreu eu...in sfarsit...

1.313

Re: Acvariul meu

Da!!!  :apl  :apl  :apl

1.314

Re: Acvariul meu

Da, chiar arata excelent... cand vrei sa vinzi din ea, lasa un semn smile

1.315

Re: Acvariul meu

Ok, am inteles, savana-i gata! Pe cand antilope, zebre, elefantelu', leutu'...
Arata super fain!

1.316 Editat de MariusMinu (2014-05-28 14:39)

Re: Acvariul meu

Multumesc! ^:)^

visiniu A scris:

cand vrei sa vinzi din ea, lasa un semn smile

Mai dureaza un pic sa-i trag si eu pozele pentru concurs,  wink  te-am trecut pe lista VIP (astia beneficiaza de gratuitate mereu big_smile )

sefer jesirah A scris:

Ok, am inteles, savana-i gata! Pe cand antilope, zebre, elefantelu', leutu'...

Chiar la asta m-am gandit...ceva din Africa, oricum multi asiatici cred ca Romania este in Africa lol serios vorbesc.
Setare se numeste Nibia, am uitat sa va spun...(inspirat din comedia cu celebrul Ace Ventura) cat am ras la parcarea aia lol  lol

1.317

Re: Acvariul meu

MariusMinu A scris:

Mai dureaza un pic sa-i trag si eu pozele pentru concurs,  wink  te-am trecut pe lista VIP (astia beneficiaza de gratuitate mereu big_smile )

... sunt onorat !  smile
Multumesc Marius !

1.318

Re: Acvariul meu

Hai sa ti dau amandaele si crevetii dupa ce faci pozele pt concurs, pentru ca voi baga niste crapalai de green terror in bazin si.... e pacat de ei smile)))

1.319

Re: Acvariul meu

Marius, comparativ cu HC-ul, cum ti se pare ca si dificultate UG?

1.320

Re: Acvariul meu

visiniu A scris:

Multumesc Marius !


Pentru putin, dar trebuie sa mai ai un pic de radbare smile

mariuspopa69 A scris:

Hai sa ti dau amandaele si crevetii dupa ce faci pozele pt concurs, pentru ca voi baga niste crapalai de green terror in bazin si.... e pacat de ei smile)))

Ne intalnim ca si asa trebuie sa-ti dau macradra (am scos-o acum juma de ora).  :noroc

visiniu A scris:

Marius, comparativ cu HC-ul, cum ti se pare ca si dificultate UG?

Parca mai dificila UG...de fapt nu dificila, mai corect spus mofturoasa...da' mofturoasa peste fire, nu asa...  lol

Si o poza din culisele sedintei foto de azi, inca n-am terminat... dar ideea cam asta ar fi:
http://i58.tinypic.com/2vb5301.jpg