1.381

Re: Acvariul meu

MariusMinu A scris:

Eu unul daca ar fi vorba sa renunt la CO2 renunt si la acvaristica...sau trec la ciclide smile

Da... tii discusi in plantat  lol

1.382 Editat de MariusMinu (2014-06-18 10:40)

Re: Acvariul meu

Discusii sunt pasiune separata...cum s-ar zice hobby in hobby, prea pretentiosi si nu-mi permit, mai ales ca am bazinul cam mic pentru ei. Sunt ciclide frumoase, ar merge un plantat de 5 tone pentru discusi, in nici un caz nu o sa-l fac eu lol ...dar am vazut la un baiat mai mare ca mine. smile

1.383 Editat de MariusMinu (2014-06-18 19:18)

Re: Acvariul meu

Setare noua (mai de vara asa wink  )...am oprit doar utricularia graminifolia si eriocaulon cinereum. Sa vedem, ce-o sa iasa big_smile Ieri am sifonat substratul, dupa ce am scos toate plantele nu se vedea la 10 cm in bazin...dar filtrele externe si-au facut (inca o data) datoria. Acum apa e clara dar cine o vedea ieri :stupid sa vad daca am timp sa pun un filmulet cu sifonarea substratului manado cu pet-ul de juma de litru...rupe tot ce e pe piata.
http://i60.tinypic.com/vsi6c7.jpg.

1.384

Re: Acvariul meu

MariusMinu A scris:

Setare noua (mai de vara asa wink  )...am oprit doar utricularia graminifolia si eriocaulon cinereum. Sa vedem, ce-o sa iasa big_smile Ieri am sifonat substratul, dupa ce am scos toate plantele nu se vedea la 10 cm in bazin...dar filtrele externe si-au facut (inca o data) datoria. Acum apa e clara dar cine o vedea ieri :stupid sa vad daca am timp sa pun un filmulet cu sifonarea substratului manado cu pet-ul de juma de litru...rupe tot ce e pe piata.
http://i60.tinypic.com/vsi6c7.jpg.

DA... ca ai brodit combinatia de fertilizanti + lumina, dar la cei care au substrat fertilizant, mai functioneaza sistemul tau? smile)))))) wink

1.385

Re: Acvariul meu

Trebuie aspirat macar la 6 luni, substratul fertil se acopera si el cu 2-3 cm de pietris si normal nu ar trebui sa fie problema cu aspirarea, ca doar nu te duci pana jos cu sifonul...Si video de care vorbeam, de azi insa vreau sa vad si eu ceva "miscare" de la voi. Bafta!
https://www.youtube.com/watch?v=X82moKZ … e=youtu.be

1.386

Re: Acvariul meu

Daca lasai sticla ceva mai lunga, era si mai bine...  wink

1.387 Editat de MariusMinu (2014-06-19 13:10)

Re: Acvariul meu

am facut mai multe probe, eu o tin asa sa traga repede mizeria, dar in acelasi debitul de apa sa fie mic smile adica scot apa putina si mizerie multa. Daca o lasam inalta scotea apa mai multa si mizerie mai putina.

1.388

Re: Acvariul meu

Debitul era acelasi... ideea este ca nu ti se mai "ridica" manado asa aproape de "evacuare" si o puteai pastra mai mult timp in acelasi loc, eficienta mai mare in eliminarea mizeriei.

1.389 Editat de MariusMinu (2014-06-19 14:33)

Re: Acvariul meu

Debitul era acelasi intr-adevar, dar cantitatea de mizerie scoasa pentru acelasi volum de apa era mai mica. Pe mine ma intereseza sa scot grosul mizeriei cu cat mai putina apa, nu vreau sa scot toata mizeria din substrat...nu place la plante  wink Merge si cu sticla mai lunga nu zic nu, doar ca eu am fost mai multumit asa...(am incercat mai multe variante). Daca iese manado sa zicem o cana la tot bazinul nu vad care este problema...ca doar nu il arunc la gunoi, lol  merge la loc in bazin.

1.390

Re: Acvariul meu

Ok... smile
La mine ce iese ajunge direct in WC  lol

1.391

Re: Acvariul meu

Foarte, foarte frumos. :apl  Felicitari

1.392

Re: Acvariul meu

visiniu A scris:

Ok... smile
La mine ce iese ajunge direct in WC  lol

Pai daca ai hornbach-u' aproape lol 

rider A scris:

Foarte, foarte frumos. :apl  Felicitari

Multumesc!

1.393

Re: Acvariul meu

MariusMinu A scris:

Pai daca ai hornbach-u' aproape lol

Da... mai ales ca iau moca  lol

1.394

Re: Acvariul meu

Esti norocos :fok eu trebuie sa mai ard si gaz de 40 de lei ca sa ajung la magazin

1.395

Re: Acvariul meu

hehe, simpatica treaba big_smile am facut o treaba cu un aspirator de substrat pus pe intake-ul de filtru si toata mizeria era trasa de filtru, ramanea doar sa l curat dar puteam sa aspir toata ziua fara sa scot o picatura de apa din acvariu big_smile

1.396 Editat de MariusMinu (2014-06-19 16:45)

Re: Acvariul meu

Pai daca tii secret :pp ma lasi sa ma fac de ras cu pet-ul furat din tomberonu' primariei  lol Spune mai multe daca tot ai inceput :fok ai vazut cum ma chinui eu...

1.397

Re: Acvariul meu

MariusMinu A scris:

Trebuie aspirat macar la 6 luni, substratul fertil se acopera si el cu 2-3 cm de pietris si normal nu ar trebui sa fie problema cu aspirarea, ca doar nu te duci pana jos cu sifonul...Si video de care vorbeam, de azi insa vreau sa vad si eu ceva "miscare" de la voi. Bafta!
https://www.youtube.com/watch?v=X82moKZ … e=youtu.be

Pai eu ma gandeam la o balbotare serioasa smile))))) stima;)

1.398

Re: Acvariul meu

Nu prea exagerez eu cu sifonarea...e  mai mult de fatada asa...sa nu zic ca n-am facut  big_smile

1.399

Re: Acvariul meu

Ai ceva ingrasamant in manado ala... lol
Eu am descoperit aceeasi metoda,dar cu seringa de 5ml  lol
Munca de chinez,dar se merita  :sok

marian37

1.400

Re: Acvariul meu

Pai rahatul de peste este si el ingrasamant nu ? E "bio", nu orice fel de ingrasamant  lol