21

Re: T8 vs. T5

Salut

Am si eu o intrebare: pot folosi 2 neoane de 15w T8 impreuna cu un droser electronic 2x18W ? Sau neoanele trebuie sa fie tot de 18w?

Re: T8 vs. T5

Da,poti folosi acele neoane , dar sa le legi corect , important este sa nu depasesti numarul de watti care e scris pe droser ca iese fum din el (eu personal am ars vreo 4) Bafta in continuare!

Re: T8 vs. T5

Intrebare (luati in considerare faptul ca sunt o nulitate in domeniul discutat in acest thread): am primit doua startere philips / osram pe care scrie 4-80 si respectiv 4-60. Habar nu am la ce folosesc sau daca merita / pot sa le schimb pe cele din lampile actuale chinezesti 2x18w. Merita sa iau "droser", kit ca nu stiu ce e aia, de calitate pentru acea lampa? Am neoane dennerle in ea si mi-e cam frica ca nu prea scot maximul din ele.

24 Editat de Paul Hencz (2011-12-30 18:54)

Re: T8 vs. T5

mirceajifcu A scris:

Intrebare (luati in considerare faptul ca sunt o nulitate in domeniul discutat in acest thread): am primit doua startere philips / osram pe care scrie 4-80 si respectiv 4-60. Habar nu am la ce folosesc sau daca merita / pot sa le schimb pe cele din lampile actuale chinezesti 2x18w. Merita sa iau "droser", kit ca nu stiu ce e aia, de calitate pentru acea lampa? Am neoane dennerle in ea si mi-e cam frica ca nu prea scot maximul din ele.

Cifrele 4-60, respectiv 4-80, reprezinta intervalul de putere (wati) la care lucra starterul. Adica poate fi folosit la tuburi  intre 4Wsi 60W sau 80W. Atentie droserele electronice nu au nevoie de starter.
Nu am inteles la ce kit te referi, dar in general kitul droser este un produs care asigura o modalitatea simpla de a folosi tuburi fluorescente aditionale intr-un acvariu . Se monteaza doar cu ajutorul celor doua coliere si se conecteaza la o priza

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: T8 vs. T5

Cand am zis kit, ma refeream la expresia "cu toate ca nu stiu ce e aia". Am tuburi T8 si am citit pe undeva ca degeaba ai tuburi bune daca nu ai droser bun, nu ajung la capacitatea lor maxima. Nu stiu ce ar insemna asta, ca plantele sunt super si probleme nu am, dar ma gandeam poate scot mai mult ... ceva din ele smile) daca schimb droserul.

26

Re: T8 vs. T5

La droser nu conteaza. Nu stiu ce inseamna sa scoti mai mult dintr-un tub deja aprins. Daca maresti frecventa de clipire ii scurtezi viata, altceva nu poate sa modifice un droser "mai bun".

Diferenta dintre cele proaste si alea bune consta in cat de mult se incing, daca vibreaza (bazaie) si durata de viata. Sunt multe drosere, in special cele de provenienta incerta, care au inscris pe ele o putere cand cea reala e mai mica. De aici apar diverse probleme. Avand in vedere pretul, cred ca se merita sa cumperi drosere de putere dubla fata de tuburile pe care intentionezi sa le imperechezi cu ele asta daca nu creeaza o problema prin gabaritul lor.

Re: T8 vs. T5

Salut Mircea, m-a amuzat ne-intelegerea provocata de kit, dar a iesit bine pana la urma.
Pentru a te putea ajuta trebuie sa spui ce fel de droser ai la sistemul de iluminare, electronic sau electromagnetic, sau mai simplu pentru tine, folosesti starter, sau nu? Neoanele dennerle sunt printre cele mai bune si ar fi pacat sa nu le folosesti la capacitatea optima.
In cazul droserelor electronice, sunt in parte de acord cu colegul danielt si spun in parte, pentru ca daca folosesti un droser de putere mult mai mare decat a tuburilor, acestea intradevar se vor aprinde dar scurteaza foarte mult timpul de viata al tubului (luminoforul este excitat la maxim, dar neliniar). Cel mai bine folosesti un droser de putere echivalenta (sau max. 5% mai mare), dar de calitate.
In cazul droserului electromagnetic, cu starter, nu-ti recomand inlocuirea droserului cu unul de putere mai mare, chiar si de calitate buna, pentru ca acesta foloseste o cu totul alta ''tehnica'' de lucru, adica in momentul cand droserul descarca supra tensiunea necesara amorsarii arcului electric din tub, daca puterea acesteia depaseste puterea de lucru a neonului, il v-a arde instant ca pe o siguranta fuzibila. 
In cazul in care ai cuparat neoanele la ''pachet'', adica impreuna cu droserul/drosere, sunt convins ca nu e cazul sa inlocuiesti nimic. Nu cred ca acolo la tine, tuburile de calitate se vand cu drosere subdimensionate.
Toate cele bune si AN NOU FERICIT!

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

28 Editat de mirceajifcu (2011-12-31 20:34)

Re: T8 vs. T5

Multumesc amandurora pentru lamuriri. An nou fericit!