21

Re: Buna!

DiannaVasilescu A scris:

Bine ai venit !Si eu sunt membru nou si iti urez mult noroc!dezvoltare placuta!
:noroc

Forumul nu este un ecran pentru desene animate, foloseste mai putine emoticoane, acum am sters eu alte vreo... 10!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

22

Re: Buna!

Salut!
Se schimba apa in timpul ciclarii sau nu?

23

Re: Buna!

Categoric nu.

Asta daca nu vrei sa-ti chinui pestii si sa dureze la infinit ciclarea.

Re: Buna!

Parerea mea este ca sunt suficiente aceste neoane, dar citeste mai multe despre spectrul luminii.
Ape limpezi!

25

Re: Buna!

Mi-am masurat parametri apei azi cu JBL Easy Test 5 in 1 :
pH       7,2
kH       6*d
GH    >7*d
NO2    5 mg/l
NO3  50 mg/l

Re: Buna!

No2 trebuie sa fie zero la sfarsitul ciclarii, iar no3 recomandat 20ppm.

27

Re: Buna!

Azi am mai facut un test la apa si NO2 a iesit 0. Acvariul meu e ciclat, gata, pot sa cumpar pesti. Peste 2 saptamani o sa am si CO2. Vreau sa incep si cu fertilizarea plantelor; vreau sa fertilizez si micro si macro cu solutiile de la dnul Cristi Ionescu si cu Easy Carbo, mai trebuie ceva?

28

Re: Buna!

Vezi cu duritatea aia a apei. 7,2 e cam mult dupa mine. Multi prefera sa fie pana in 7 intre 6,5 si max 7. Documenteaza-te in legatura cu sapeciile de pesti pe care le vei pune in acvariu si cerintele lor.

Daca bagi CO2 (butelie sau bomba, nu conteaza) EasyCarbo va supradoza. Din cate stiu eu, produsul asta e folosit pentru a inlocui dozarea de CO2 sub forma de gaz.

Fertilizare macro poti folosi Ferropol sau Easy Life ProFito. Micro, Ferropol24 in fiecare zi.

29 Editat de alynn (2011-12-31 13:47)

Re: Buna!

EasyCarbo nu este inlocuitor al co2-ului.este doar suplinitor :noroc

ignoranta doare cel mai tare:)

30

Re: Buna!

Ma bag si eu: ce suplinitor de carbon ar fi nevoie la acvariul asta de 75l. Si eu cred ca vei supradoza cu easy carbo.

31

Re: Buna!

bixy A scris:

pH       7,2

danielt A scris:

Vezi cu duritatea aia a apei. 7,2 e cam mult dupa mine. Multi prefera sa fie pana in 7 intre 6,5 si max 7.

   Banuiesc ca pH ai vrut sa spui, nu duritate... eeh te-ai incurcat big_smile

32

Re: Buna!

Ancistrus, cred ca se subintelegea despre ce duritate vorbeam.  big_smile

Alynn, ma bucur ca suntem de acord.

33 Editat de Ancistrus (2011-12-31 15:25)

Re: Buna!

danielt A scris:

Ancistrus, cred ca se subintelegea despre ce duritate vorbeam.

   Ok, ia sa mai vedem noi... deci

danielt A scris:

Fertilizare macro poti folosi Ferropol sau Easy Life ProFito. Micro, Ferropol24 in fiecare zi.

   Ferropol si ProFito sunt tot fertilizanti micro big_smile (chiar daca ProFito contine Potasiu si Magneziu, de baza sunt microelementele: Mangan, Bor, Cobalt, Litiu, Molibden, Cupru, Nichel, Fluor, Iod, Aluminiu, Zinc, Seleniu si Vanadiu.)

34 Editat de bixy (2011-12-31 15:41)

Re: Buna!

macaz A scris:

Ma bag si eu: ce suplinitor de carbon ar fi nevoie la acvariul asta de 75l. Si eu cred ca vei supradoza cu easy carbo.

Din cate am citit pe aici pe forum, se poate folosi Easy Carbo cand fertilizezi cu CO2 din butelie si atunci actioneaza ca algicid. Asta e singurul motiv pentru care vreau sa-l mai folosesc. PH-ul a scazut la 7, NO3 e 25 mg/l. Este cineva care a folosit micro si macro numai de la dnul Ionescu? Ce rezultate ati avut?

35

Re: Buna!

Ancistrus A scris:
danielt A scris:

Ancistrus, cred ca se subintelegea despre ce duritate vorbeam.

   Ok, ia sa mai vedem noi... deci

danielt A scris:

Fertilizare macro poti folosi Ferropol sau Easy Life ProFito. Micro, Ferropol24 in fiecare zi.

   Ferropol si ProFito sunt tot fertilizanti micro big_smile (chiar daca ProFito contine Potasiu si Magneziu, de baza sunt microelementele: Mangan, Bor, Cobalt, Litiu, Molibden, Cupru, Nichel, Fluor, Iod, Aluminiu, Zinc, Seleniu si Vanadiu.)

Acum ca m-am lamurit, care sunt fertilizantii macro? Eu m-am luat, ce-i drept dupa aplicare. Am zis ca ce se pune la schimb de apa, asa cum recomanda producatorul este macro. Ce se compune din elemente instabile (trace elements) este micro. big_smile

Acum, ca tot invatam in fiecare zi ceva nou. Eu credeam ca plantele sunt fericite cu NO3 rezultat din ciclul azotului. Vad ca macro inseamna Potasiu, Fosfor si Magneziu, elemente ce nu sunt rezultate in ciclul azotului. Gresesc?

Daca nu, care-s produsele considerate ca fiind macro-nutrienti? Nu cred ca se gasesc in magazinele de specialitate ca altfel ma loveam de ele si nu aveam discutia asta wink

36

Re: Buna!

bixy A scris:
macaz A scris:

Ma bag si eu: ce suplinitor de carbon ar fi nevoie la acvariul asta de 75l. Si eu cred ca vei supradoza cu easy carbo.

Din cate am citit pe aici pe forum, se poate folosi Easy Carbo cand fertilizezi cu CO2 din butelie si atunci actioneaza ca algicid. Asta e singurul motiv pentru care vreau sa-l mai folosesc. PH-ul a scazut la 7, NO3 e 25 g/l. Este cineva care a folosit micro si macro numai de la dnul Ionescu? Ce rezultate ati avut?

Pai easycarbo e algicid din cauza efectului asupra plantelor, nu afecteaza algele ci doar ajuta plantele sa le absoarba nutrientii astfel ele mor de foame.

Daca ai Co2, duritate carbonica mare, Ph stabil si fosfat (PO4) putin catre zero atunci algele nu vor deveni o problema. Aici am exclus elementul de lumina pentru ca vorbim de chimia apei si substante folosite.

Nu omite elementul de lumina! Daca bagi CO2 poti sa maresti cantitatea de lumina.

NO3 se masoara in mg/l nu in g/l. Chiar si asa, e cam mare. Asta inseamna ca probabil nu ai ciclarea finalizata sau nu ai destule plante in raport cu pestii.

37 Editat de Ancistrus (2011-12-31 15:45)

Re: Buna!

danielt A scris:

Daca nu, care-s produsele considerate ca fiind macro-nutrienti? Nu cred ca se gasesc in magazinele de specialitate ca altfel ma loveam de ele si nu aveam discutia asta wink

   Macroelemente: Calciu, Clor, Potasiu, Magneziu, Fosfor, Sulf, Natriu.
   Daca te intereseaza fertilizant macro, vinde @cristi_ionescu_79 aici

38

Re: Buna!

bixy A scris:

Din cate am citit pe aici pe forum, se poate folosi Easy Carbo cand fertilizezi cu CO2 din butelie si atunci actioneaza ca algicid. Asta e singurul motiv pentru care vreau sa-l mai folosesc.

   Cei de la Easy Life au algicide dedicate AlgExit pentru tipurile de alge verzi si Blue Exit pentru cianobacterii. Deci Easy Carbo este o sursa de "carbon organic".

39

Re: Buna!

Ok, mersi! O sa iau legatura cu Cristi la anul big_smile

40

Re: Buna!

Cei de la Easy Life au algicide dedicate AlgExit pentru tipurile de alge verzi si Blue Exit pentru cianobacterii. Deci Easy Carbo este o sursa de "carbon organic".

Atunci, dupa ce o sa am CO2 din butelie o sa renunt la Easy Carbo.