21

Re: Calitatea apei

Apreciez si iti multumesc pentru timpul acordat.

Azi am luat balast pentru cele doua tuburi T5 si am gasit in Bricostore suporti din metal cu tot cu cleme. Maine imi fac curaj sa ma apuc de treaba.

Sa vad daca mai e nevoie sa-l contruiesc pe tot. Am gasit in Hornback un alt model de capac, o rama care vine pe marginea acvariului iar drosserul cu tuburile pot fi miscate mai in fata sau mai in spate. E fabricat tot de MP doar ca ce am ajuns acasa cu el ca sa constat ca neoanele nu se aprind sad

Pare a fi drosserul dus ca am schimbat starterele si nimic. Carcasa drosserului este turnata in plastic, n-am cum sa-l schimb. Maine ma duc inapoi cu el. Daca il schimba, desi era singura bucata pusa la vanzare, imi ramane doar sa-l modific.

Daca nu, o sa fac unul de la zero dupa modelul lor.

22

Re: Calitatea apei

Daca droserul pe care l-ai luat are starter inseamna ca nu e electronic, si nu poate aprinde tuburi T5, din cite stiu eu, s-ar putea sa gresesc.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

23

Re: Calitatea apei

Nu, nu. Ai inteles gresit smile

Pentru tuburile T5 am cumparat balast corespunzator.

Eu ziceam de drosserul din capacul cumparat din Hornbach ca fiind defect. Capacul vine cu doua tuburi T8 de 18W standard.

Intre timp l-am returnat si am inceput proiectul cu capacul DIY. In mare parte din cauza impulsionarii ce mi-ai facut-o big_smile