81

Re: inceput cu putin ajutor

Ala seamana a Neritina. Pomacea nu e si nici maidanez. Maidanezii sunt plati, ca un disc minuscul iar Pomacea sunt sferici. Neritina are cochilia ca un elipsoid.

E un melc pasnic, nu are de ce sa-ti fie teama de el. Se reproduc incet si nu mananca plante.

82

Re: inceput cu putin ajutor

In ceea ce privesc testele de apa, mai am putin si ma dau batut  :fmad
NO2-ul si NO3-ul mi-au iesit la fel ca la ultima testare de acum cateva zile si de fapt, ca toate celelate testari pe care le-am facut pana in acest moment.
Mai exact:
- NO2 - sub 0.01 (facut atat cu JBL cat si cu Tetra)
- NO3 - sub 0.5 

Schimb de apa nu am facut absolut deloc din data de 5 ianuarie de cand am dat drumul la set-up iar substante nu am pus decat ferropol - 15ml odata pe saptamana (conform cu indicatiile producatorului).
Referitor la valabilitatea testelor, sunt ok pana in luna Mai 2013. In 20 de zile chiar sa nu se intample nimic ?

83

Re: inceput cu putin ajutor

1. Melc "maidanez" din specia Physa
2. Melc "maidanez" din specia Physastra
3. Melc "maidanez din specia Helisoma
3. Melc din specia Neritina
4. Melc din specia Pomacea
Deci tu ai Physa!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

84

Re: inceput cu putin ajutor

Ca urmare trebuie sa ii zbor din acvariu...ma apuc de "pescuit melci" diseara !!

85

Re: inceput cu putin ajutor

slick007 A scris:

Ca urmare trebuie sa ii zbor din acvariu...ma apuc de "pescuit melci" diseara !!

Nu scapi de ei, decit prin metode radicale, iti voi povesti despre ce este vorba...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: inceput cu putin ajutor

la mine nu s-au inmultit niciodata melcii maidanezi in asa fel incat sa ma deranjeze vizibil.
In unele acvarii chiar au disparut de la sine. Atat timp cat nu ai mancare in exces nu se vor inmultii necontrolat.
Plus de asta, mai mananca si ei resturi de mancare si alge.
Cand consider ca sunt prea multi pe cei mici, ii sfaram. Pestii si crevetii ii consuma cu placere.

87

Re: inceput cu putin ajutor

danielt A scris:

Ala seamana a Neritina.

   Neritina sunt melci scumpi, si din pacate le trebuie conditii speciale sa se reproduca, deci un melc aparut aiurea intr-un acvariu, este ce vrei tu numai neritina nu big_smile

88

Re: inceput cu putin ajutor

Baracuda A scris:

1. Melc "maidanez" din specia Physa
2. Melc "maidanez" din specia Physastra
3. Melc "maidanez din specia Helisoma
3. Melc din specia Neritina
4. Melc din specia Pomacea
Deci tu ai Physa!!!

Bun asa  :sok

Mai invat si eu despre melci. Eu am doar Helisoma dar n-au sanse in acvariul mare cu Botia inauntru  :fbr

Ca metoda profilactica, curatenia in acvariu trebuie sa fie impecabila. Maidanezii mei (Helisoma) se hranesc si cu film biologic de la suprafata apei. Oricat de putin e resturi de mancare ai in acvariu tot gasesc ei ceva de mancat. Deci dfaci curat des, elimini resturile biologice (frunze si plante moarte sau in descompunere).

89

Re: inceput cu putin ajutor

danielt A scris:
Baracuda A scris:

1. Melc "maidanez" din specia Physa
2. Melc "maidanez" din specia Physastra
3. Melc "maidanez din specia Helisoma
3. Melc din specia Neritina
4. Melc din specia Pomacea
Deci tu ai Physa!!!

Bun asa  :sok

Mai invat si eu despre melci. Eu am doar Helisoma dar n-au sanse in acvariul mare cu Botia inauntru  :fbr

Ca metoda profilactica, curatenia in acvariu trebuie sa fie impecabila. Maidanezii mei (Helisoma) se hranesc si cu film biologic de la suprafata apei. Oricat de putin e resturi de mancare ai in acvariu tot gasesc ei ceva de mancat. Deci dfaci curat des, elimini resturile biologice (frunze si plante moarte sau in descompunere).

Nu prea inteleg, daca mentii o curatenie impecabila, de unde biofilmul? Si cind mai apuca melcii sa se hraneasca, in prezenta pestilor Botia?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

90

Re: inceput cu putin ajutor

danielt A scris:

Ca metoda profilactica, curatenia in acvariu trebuie sa fie impecabila. Maidanezii mei (Helisoma) se hranesc si cu film biologic de la suprafata apei. Oricat de putin e resturi de mancare ai in acvariu tot gasesc ei ceva de mancat. Deci dfaci curat des, elimini resturile biologice (frunze si plante moarte sau in descompunere).

   Eu doar sunt curios de ce este nevoie de o metoda profilactica, daca sunt asa de harnici? Parerea mea este ca melcii "maidanezi" fac foarte multa treaba intr-un acvariu, bravo lor :apl

91

Re: inceput cu putin ajutor

Ancistrus A scris:
danielt A scris:

Ca metoda profilactica, curatenia in acvariu trebuie sa fie impecabila. Maidanezii mei (Helisoma) se hranesc si cu film biologic de la suprafata apei. Oricat de putin e resturi de mancare ai in acvariu tot gasesc ei ceva de mancat. Deci dfaci curat des, elimini resturile biologice (frunze si plante moarte sau in descompunere).

   Eu doar sunt curios de ce este nevoie de o metoda profilactica, daca sunt asa de harnici? Parerea mea este ca melcii "maidanezi" fac foarte multa treaba intr-un acvariu, bravo lor :apl

Aici nu prea sunt de acord cu tine. Daca se inmultesc excesiv, ataca plantele (contrar unor pareri) si dau un aspect neingrijit acvariului. Persoanele cu simt estetic dezvoltat, nu prea suporta! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

92

Re: inceput cu putin ajutor

@Baracuda,

La mine acvariul mare are Botia in el. Acolo nu exista biofilm si nici maidanezi smile
Eu tocmai de asta am spus de curatenie impecabila pentru ca sunt versatili si gasesc usor cu ce sa se hraneasca.

Celelalte acvarii au biofilm SI maidanezi. Sper ca acum are sens ce am zis eu mai sus.

@Ancistrus
Asta pana incep sa infunde filtre si sa impanzeasca tot acvariul.

93 Editat de Ancistrus (2012-01-25 15:04)

Re: inceput cu putin ajutor

danielt A scris:

@Ancistrus
Asta pana incep sa infunde filtre si sa impanzeasca tot acvariul.

   Eu de cand ma stiu am si Physa si Planorbis/Helisoma in acvariu, si fac o treaba exceptionala. Curata si acvariul, si culmea, in loc sa-l infunde, curata si mancarea/resturile trase de filtrul extern (in filtru cand il curat gasesc adevarate colonii de melci). Posibil ca la mine au un comportament mai aparte.

PS: Cand ma uit prin acvariu, trebuie sa fiu atent sa vad cate un melcusor :melc

94 Editat de slick007 (2012-01-29 14:48)

Re: inceput cu putin ajutor

Urmare a intalnirii cu Dl. Radu (caruia ii multumesc atat pentru sfaturi cat si pentru plantele donate) revin cu 2 fotografii ale acvariului modificat.

Sper ca sunt pe drumul cel bun .. si astept sfaturi in continuare.
N.B. Am pus si o folie de plexiglas colantata in negru .. ca tot se dadea sfatul asta aproape in fiecare topic   big_smile

Multumesc !

95

Re: inceput cu putin ajutor

A iesit chiar foarte bine!
   Mai ai tu acolo o "scorbura" de plastic, dar se poate trece cu vederea big_smile

96

Re: inceput cu putin ajutor

Promit sa rezolv si acea scorbura cat de curand (poate chiar azi daca reusesc sa ajung la Horhnbach Berceni - in Militari am fost ieri si nu am putut rezolva nimic cu ce aveau).

Si ca sa vedeti ca sotiile nu sunt intotdeauna negativiste referitor la acest hobby, in timp ce scriam acest post, a mea tocmai si-a exprimat dorinta de a mai cumpara un acvariu mai mic pentru a fi amenajat in dormitor.

Re: inceput cu putin ajutor

Salut . acvariul arata surprinzator de bine ,este o modificare in bine daca renunti si la scorbura ,ce sa zic ,ai prins din mers sfaturile colegilor.Bravo !
Ancitrus - Am si eu niste melci "maidanezi" , nu stiu exact de care , la inceput am incercat sa-i extermin culegeam zilnic din ei dar am vazut pe plante un fel de depunere inestetica ca un fel de alga si am renuntat , melcii si-au revenit ca numar si am vazut cum mergeau pe frunze si mancau depunerea .Atunci am zis ca or avea si ei rolul lor in sistem , deci sunt perfect de acord cu tine .Melcii au cam 2-3 mm in diametru si nu i-am vazut ca ar manca plante ,nici macar din cele cu frunze fine .
Daniel -Pelicula o fi ea inestetica dar e buna in situatie de criza de bioxid ca impiedica shimbul de gaze dintre apa din acvariu si mediul inconjurator , deci pe cale de consecinta co2 va sta mai mult in apa si in felul acesta se va dizolva mai bine . Spun asta doar in situatia in care plantele produc destul o2 si valoarea co2 este monitorizata cu test special .Eu unul tin pelicula . :fok

98

Re: inceput cu putin ajutor

slick007 A scris:

Urmare a intalnirii cu Dl. Radu (caruia ii multumesc atat pentru sfaturi cat si pentru plantele donate) revin cu 2 fotografii ale acvariului modificat.

Sper ca sunt pe drumul cel bun .. si astept sfaturi in continuare.
N.B. Am pus si o folie de plexiglas colantata in negru .. ca tot se dadea sfatul asta aproape in fiecare topic   big_smile

Multumesc !

Ce planta este cea din drepata, cea cu frunze in forma de lance?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

99

Re: inceput cu putin ajutor

Salut Radu,

Nu i-am retinut numele, am luat-o saptamana trecuta din Horhnbach. Cand ajung acasa ma uit pe hartiuta respectiva.

N.B. "Daca tot am intrat in hora" va rog sa imi recomandati un sistem de CO2 complet (eventual fara ph controler in prima faza).
La vanzari nu am gasit decat pe bucati si nu tot ce trebuie. Exista vreun sistem gata facut de la vreo firma cunoscuta ?
Buget, nu stiu ce sa zic, intre 600 si 1000 ron. Gasesc ceva ?

Multumesc !

100

Re: inceput cu putin ajutor

In Hornbach au sistem complet de la JBL. Eu l-am vazut in HB Militari. Au si varianta de sare de 1000 de lei si cea pana acolo, cred ca pe la 600-800 de lei. Nu mai tin minte.

E set complet, butelie, reductor, valva(cel mai ieftin nu stiu ce valva are sau daca are)