21

Re: Buna

Nici eu nu stiam,dar ma bucur sa stiu fiindca mai este este cineva pe aici cu varsta ca si a mea(13 ani) smile

22

Re: Buna

laur98 A scris:

Da, 13 si multi nu stiau asta pana acum smile

Nu fii atit de convins!!! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

23

Re: Buna

Daca nu puneam 98 la nume, unii ziceau ca aveam mai putin  lol  lol  lol

24 Editat de simonalisa (2012-01-12 03:10)

Re: Buna

Baracuda A scris:
simonalisa A scris:

Nu stiu unde as putea posta problema mea cu plantele pentru ca nu sunt foarte familiarizata cu forumul si nu vreau sa incurc pe cineva, postez aici. Dupa cum se vede in poza de mai sus, am o cabomba care mi se usuca si se imprastie prin acvariu. Adica raman betele goale, si toate astea intr-o saptamana. Nu am schimbat nimic, nu gasesc cauza.

   - Parametrii apei
   - Iluminarea acvariului
   - Fertilizarea

Multumesc!  Teste deocamdata nu am.
Iluminarea este insuficienta dar voi cauta un sistem suplimentar.
Cat despre fertilizant, sunt indecisa la cate metode de fertilizare sunt comercializate. Momentan ma gandesc sa suplimentez iluminatul si sa adaug un reactor de co2

simona_5510@yahoo.com

25

Re: Buna

Buna Simona!!  :fok

Re: Buna

simonalisa A scris:

Multumesc!  Teste deocamdata nu am.
Iluminarea este insuficienta dar voi cauta un sistem suplimentar.
Cat despre fertilizant, sunt indecisa la cate metode de fertilizare sunt comercializate. Momentan ma gandesc sa suplimentez iluminatul si sa adaug un reactor de co2

Salutare si bine ai venit. Parerea mea e sa te gandesti mai bine si sa cumperi matalica testele alea sa stii cam ce se intampla in acvariul ala al tau si apoi sa cumperi sistem co2, ma gandesc ca asta ai vrut sa spui, ca reaktorul singur nu cred ca te va ajuta prea mult  lol . Si pana sa te apuci sa bagi acel co2, eu iti recomand sa alegi o linie de fertilizare (jbl e buna pentru inceput: feropol si feropol 24) , ca poti baga co2 in apa cat vrei, daca nu le fertilizezi ca atare tot nu vor creste. Si tot pentru inceput poti baga in apa easy carbo. Eu merg pe aceasta combinatie intr-un acvariu si sunt multumit. Evident nu vei putea tine  plante foarte pretentioase dar pana ajungi tu la nivelul ala mai e.
Spor la citit si ape limpezi!
PS: Am inteles faptul ca nu ai stiut cum sta treaba la inceput, dar eu tot as schimba pietrisul ala  :sok .

27

Re: Buna

simonalisa A scris:

Multumesc pentru primire! Dar cum spuneam si in postul anterior, nu stiam foarte multe despre cum ar trebui sa arate un acvariu cand l-am decorat, deci e unic neutral  neutral  Am incepu cu un bascul de Beta rosu, care s-a facut alb si a murit. Am continuat cu o mare ciorba: 2 Scalari, 2 Pangasius, 2 Xifo, 2 Zebre, 2 Guppy, si un Khuli. A fost liniste o saptamana dupa ce i-am luar, dar a inceput razboiul si am inceput sa ma documentez. Dupa marele dezastru creat din ce ar fi trebuit sa fie colltul meu de relaxare, am hotarat ca trebuie sa-i donez. Acum am 3 Guppy, 2 Xifo si as vrea sa-mi iau si 2 Moli. Inca mai am nisipul colorat pe care nu am reusit sa-l schimb. deci sa nu fiti prea rautaciosi cand o sa vedeti cat de unic este acvariul meu. Asa arata saptamana trecuta, inainte sa donez Scalarii si sa scot planta artificiala.

buna Simona si bine ai venit pe forum . Sfatul meu este sa scapi de nisipul acela ..daca doresti iti pot dona eu 2perechi  moly juvenili

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic