21

Re: Acvariul meu

Multumesc! Eu pastrez carasii ca-s tare amuzanti  :fbr

22

Re: Acvariul meu

Caracteristicile filtrului sunt in poza.

23

Re: Acvariul meu

sa-ti traiasca caraseii, sunt foarte draguti,
cam toata lumea te avertizeaza ca este greu cu acestia, multa munca si bataie de cap dar si rasplata pe masura (te atasezi de ei usor)
cresc cam pana la 35 cm, si ajung batrani tongue
dimensiunea  acvariului o sa le limiteze putin cresterea pana pe la vre 20 cm si speranta de viata o sa le mai scada putin
obisnuiesc sa pape plantele la greu, dar exista cateva solutii: sa pui multe inca de la inceput (multe specii, cantitate mare) ca sa reuseasca sa prinda radacini, nu incerca cu muschi sau gazon, daca le fierbi mazare, o decojesti si o servesti 1 zi pe saptamana nu o sa pape asa drastic plantele, deasemenea previi cateva probleme care pot apare la carasi (boala vezicii biliare)
plante de genul Anubias, Microsorum pteropus nu se acopera cu nisip ci se leaga de buturigi/pietre, sunt foarte potrivite pentru acvariul tau
eu am mai avut succes cu ceva echinodorus, valisneria, (partial cu cabomba, care trebuie f bine ancorata in subtrat), criptocorine, plnatele de suprafatata iti mai reduc iluminarea si asa oarecum deficitara, dar previn aparitia algelor si lupta cu acestea
Iti doresc mult succes si nu te lasa descurajata, se pot creste si carasi, doar necesita mai multa munca
Zebrele sunt compatibile cu carasii, dar daca nu maresti bazinul nu mai lua si zebre ca o sa ai mari necazuri cand cresc carasii (moooolt caca), si orice animalut in plus contribuie si el, eventual poti pune 2-3 melci daca apara alge pe pereti sau decor ...