41

Re: pasiune cu improvizatii...

bai,intariturile trebuiesc sa fie de aceeasi grosime ca si geamul??

42

Re: pasiune cu improvizatii...

kre stiee?? :smoke

43

Re: pasiune cu improvizatii...

Poi de obicei cam de grosimea geamului sau + - 2mm din grosimea geamului  :sok

44

Re: pasiune cu improvizatii...

AHA MS FRUMOS

45

Re: pasiune cu improvizatii...

Dar de cat vrei tu sa faci acel acvariu?
Cadru lateral, intarituri... Ce capacitate vrei sa aiba? eu am vazut un acvariu imens (pe net), aproape 2000l fara sa aiba corniere laterale.
Intariturile sunt puse la acvarii  lungi pentru a preintampina curbarea geamului si se fac din sticla groasa, chiar mai groasa decat cea a sticlei din care este acvariul.

46

Re: pasiune cu improvizatii...

100/50/50 GEAM D 10

47

Re: pasiune cu improvizatii...

Pai sunt suficiente intarituri in H sus si jos din acelasi geam ca si cel de la acvariu. Nu cred ca ai nevoie de prinderea geamurilor pe cornier... metoda asta se folosea cand se lipeau geamurile cu mastic. 
Siliconul de calitate aplicat in strat corect da destula rezistenta acvariului + mai estetic. Ca si siguranta, poti lua in calcul un fund dublu.

48

Re: pasiune cu improvizatii...

fund dublu??dc?la asta nu m-am gandit :stupid

49 Editat de renegade1dani (2012-02-07 23:21)

Re: pasiune cu improvizatii...

sandural A scris:

100/50/50 GEAM D 10

parerea mea este ca poti folosi un geam de 8mm, iesi mai ieftin. Eu am un acvariu Eheim 180 l -100*40*45 si are fata, spate de 8 mm, cu intariturile de 6 mm, fund de 8 mm iar laterale de 6 mm

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

50 Editat de Dorucdm (2012-02-07 23:37)

Re: pasiune cu improvizatii...

Am vazut ca vrei sa faci ceva sigur si din acel motiv am specificat de fundul dublu.
Cred ca nu este cazul la acvariul pe care vrei sa-l faci, fund dublu.
Se face ptr a marii rezistenta acvariului prin adaugarea in interior a altei foi de geam pe fund lipit de pereti laterali si fund .
La sticla de 10, la dimensiunile tale, nu este nevoie dar se poate face.....
Am un prieten care a spart fundul la un acvariu de 70 l si in lipsa de alte materiale a improvizat cu : gresie smile si de bine ce ia iesit merge cu el asa de 1 an de zile si nici ca mai vrea acum sa-l desfaca si sa puna geam...

51

Re: pasiune cu improvizatii...

da...as fi vrut sa imi fac unul mai zdravan,45 e inaltimea sau 40?Poate mai bag si cva pietre in el...doamne fereste sa cumpar sticla si sa mi se crape la decorare:))eu am unul de 70/30/30 si l-am facut din geam d 6...

Re: pasiune cu improvizatii...

sandural A scris:

da...as fi vrut sa imi fac unul mai zdravan,45 e inaltimea sau 40?Poate mai bag si cva pietre in el...doamne fereste sa cumpar sticla si sa mi se crape la decorare:))eu am unul de 70/30/30 si l-am facut din geam d 6...

100 lungime, 40 latime, 45 inaltime- intariturile sunt de aproximativ 3*75 cm din sticla de 6mm

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

53

Re: pasiune cu improvizatii...

aham... :frogp bueey c dureri d cap...pt stresul la care v-am supus lol expun poze dupa 21,atunci cumpar sticla :sbr

Re: pasiune cu improvizatii...

...intariturile... :fok

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

55

Re: pasiune cu improvizatii...

okeyyy,ms frumoos,mai primisesem poze cu intarituri :fp am habar,mi s-a si desenat :stupid ca nu pricepeam,faza e ca nu stiam daca trebuiesc de aceeasi grosime ca si geamul acvariului tongue

56 Editat de Ancistrus (2012-02-08 00:11)

Re: pasiune cu improvizatii...

Dorucdm A scris:

eu am vazut un acvariu imens (pe net), aproape 2000l fara sa aiba corniere laterale.

Dorucdm A scris:

Nu cred ca ai nevoie de prinderea geamurilor pe cornier... metoda asta se folosea cand se lipeau geamurile cu mastic.

   Nu inteleg de unde a aparut cornierul in discutie :omfg
   @sandural sunt sigur ca esti entuziasmata de constructia acvariului, dar totusi ai putea sa porti discutia un pic mai moderat, tip "forum" nu tip Cartoon Network :fok.

57

Re: pasiune cu improvizatii...

da ce-am facut??

58 Editat de Ancistrus (2012-02-08 00:11)

Re: pasiune cu improvizatii...

Discutiile astea tip chat

59

Re: pasiune cu improvizatii...

sincer,nu stiu dc deranjeaza daca am un stil de discutie mai prietenos...si rolul emoticoanelor care ar fi??

60 Editat de Ancistrus (2012-02-08 00:14)

Re: pasiune cu improvizatii...

sandural A scris:

bai

sandural A scris:

kre stiee?? :smoke

sandural A scris:

aham... :frogp bueey c dureri d cap...

   Citeste un pic si aici :fok

PS: Nu m-am referit la emoticoane, ci la cum te adresezi colegilor de forum!