21

Re: Buna ziua ma numesc Eugen si am sa va prezint acvariul meu

si un id de mess

22

Re: Buna ziua ma numesc Eugen si am sa va prezint acvariul meu

pai daca te uiti pe linkul ala ce ti l-am dat vezi singur de ce ai nevoie.O placa de polistiren de 5 ,un creion,un cutter, 3-4 kg de ciment sau nuj exact cat, nisip ,oxizi de fier (rosu ,negru) si eventual o cutie de lac transparent rezistent la apa.

I reject your reality and substitute it for my own !

23

Re: Buna ziua ma numesc Eugen si am sa va prezint acvariul meu

eXotic A scris:

si un id de mess

ti-am dat eu add

I reject your reality and substitute it for my own !

24

Re: Buna ziua ma numesc Eugen si am sa va prezint acvariul meu

oki :*

25

Re: Buna ziua ma numesc Eugen si am sa va prezint acvariul meu

ce pestisori ai de gand sa cresti ?

Multi vad, putini cunosc !

26

Re: Buna ziua ma numesc Eugen si am sa va prezint acvariul meu

pai am ceva pesti Gurami Guppy Xipho Caras Betta Pangasius sanitari si melci pomacea

27

Re: Buna ziua ma numesc Eugen si am sa va prezint acvariul meu

Cateva poza cu acvariul meu http://img51.imageshack.us/g/imag000o.jpg/

28 Editat de eXotic (2010-01-04 20:58)

Re: Buna ziua ma numesc Eugen si am sa va prezint acvariul meu

Sau asa
http://img51.imageshack.us/img51/952/imag000o.jpg
http://img709.imageshack.us/img709/5118/imag001.jpg
http://img138.imageshack.us/img138/4549/imag002pj.jpg
http://img34.imageshack.us/img34/6862/imag003ij.jpg
http://img262.imageshack.us/img262/2725/imag004b.jpg

29

Re: Buna ziua ma numesc Eugen si am sa va prezint acvariul meu

bai merci mult pt neoanele alea sti u cine sunt multa bafta:)

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

30 Editat de Baracuda (2010-04-29 12:58)

Re: Buna ziua ma numesc Eugen si am sa va prezint acvariul meu

Sunt cam multe lucruri pe care nu le inteleg:
1. "ca am mai avut acvariu dar sa spart la un cutremur"
   - Ai avut un topic in data de 11.04.2010 intitulat "rubrica acvarii sparte". Dupa cum stiu eu, in perioada aceea nu a fost nici un cutremur si nu cred ca ai virsta la care sa poti spune ca ai apucat un cutremur major detinind un acvariu. Poate este vorba despre doua situatii diferite, in cazul asta... lumineaza-ne!
2. "sunt documentat despre pesti plante".
   - Afirmatia este cel putin curajoasa pentru ca, de-a lungul timpului, din topicurile/posturile tale reiese exact invers.
3. "plantele sunt culese dupa malul raurilor".
   - Ai reusit sa aclimatizezi astfel de plante la viata din acvariu? Ar fi interesant de aflat, cred ca multi sunt curiosi, cum ai facut.
4. "vreau sa imi fac un acvariu in care am sa inmultesc diverse specii de pesti ".
   - Asta e rezultatul "documentarii" despre care vorbesti sau este primul pas in intentia de a deschide PET-SHOP-UL dorit? Sint curios cum vei inmulti intr-un acvariu mai multe specii de pesti.
5. "cracile alea buturugile sunt culese".
   - Pai hotaraste-te, ori plantele, ori cracile sunt culese?
6. Despre "donatii": poate ma insel dar cred ca esti userul care a beneficiat de cele mai multe donatii pe acest forum (esti intotdeuna primul care raspunde la un subiect de donatie) si din pacate rezultatul este zero. Acvariul pe care il prezinti acum este jenant (plante, craci culese de pe malul riurilor).
7. Cireasa pe tort ai pus-o cu bilele acelea din sticla colorata si cu piatra calcaroasa ramasa probabil dintr-un setup african.
Este prima data (si sper sa fie ultima) cind imi permit sa folosesc un astfel de ton. Nu vrei sau nu poti sa-ti depasesti limitele, este problema ta, dar cel putin fii sincer si nu abuza de buna-credinta a celor care au incercat si incearca in continuare sa te ajute. Pina la finalul acestui post mi-am mai revenit, asa ca iti cer scuze pentru criticile facute, dar sper sa-ti foloseasca.
   P.S. Reactia mea a fost provocata de corelatia dintre topicul tau "voi avea si eu un pet-shop", in care multi colegi si-au spart creierii sa te invete cite ceva, si faptul ca tu, de fapt, esti mai departe de acvaristica acum, decit inaintea acelui topic precedat si urmat de informatii care ar fi trebuit sa te faca "toba de carte".

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

31

Re: Buna ziua ma numesc Eugen si am sa va prezint acvariul meu

mna ala da acvariu facut din donatii lol:lol::lol:....daca vrei iti trimit o bila de biliard ca ar arata interesant in acvariul tau,plus de asta cand te plictisesti mai dai si tu un biliard cu pestii lol:lol::lol::lol:

P.S.Mai bine iti deschizi un magazin de suveniruri la cate ai tu prin acvariu lol

32 Editat de aqua (2010-04-29 16:29)

Re: Buna ziua ma numesc Eugen si am sa va prezint acvariul meu

Frate de cat timp esti pe forum ? lol
credeam ca ai citit ceva mai mult...in timpul acesta
cum adica tu mai bagi chestii de plastic.. ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

33

Re: Buna ziua ma numesc Eugen si am sa va prezint acvariul meu

exotic>>>>>>>> tataaaaaaaa esti mai incepator decat mine!!!! lol:lol::lol::lol:

un sfat pentru  acel acvariu????????? pfuy foarte dificil....cred ca ar trebui sa pastrezi sticla si sa schimbi pe ici, pe colo, in punctele esentiale, dar la sfarsit sa fie totul nou lol:lol::lol:

bradraqua> a avut rabdare sa culeaga si sa tina minte tot.....felicitari!!!

Exotic.....my God....m-ai lasat fara cuvinte pentru a nu stiu cata oara....sunt sigur ca o sa ne mai surprinzi...

nu-i asa?

?

34

Re: Buna ziua ma numesc Eugen si am sa va prezint acvariul meu

lol polemica lol pacat big_smile ma abtin

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

35 Editat de Baracuda (2010-04-30 10:32)

Re: Buna ziua ma numesc Eugen si am sa va prezint acvariul meu

miruna A scris:

lol polemica lol pacat big_smile ma abtin

Costele, polemica se va naste (probabil) de-abia atunci cind vom avea un raspuns din partea lui exotic, si numai in cazul in care ar avea argumente impotriva observatiilor primite. Am speranta ca sensul acestor critici va fi deslusit corect si anume ca se doresc constructive. Nu il ajuta cu nimic pe exotic laudele de complezenta in ceea ce priveste nivelul realizarilor sale. Poate gresesc dar ii sunt mult mai utile criticile, mai ales in situatia in care se presupune ca ar fi trebuit sa invete mult mai mult din prezenta indelungata pe acest forum. Atita timp cit atentia lui va fi "setata" aproape in exclusivitate pe donatii, nu va invata mare lucru.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

36

Re: Buna ziua ma numesc Eugen si am sa va prezint acvariul meu

Domnule Radu, incepi sa ai un "stil caracteristic" ... tongue
mie mi se pare amuzant topicul, la un moment dat, mai tin minte ca dorea sa lucreze la acvarii de vis..
kokos.. cine stie.. poate intr-o zi eugen o sa iti amenajeze acvariul..

37

Re: Buna ziua ma numesc Eugen si am sa va prezint acvariul meu

merlin21 A scris:

Domnule Radu, incepi sa ai un "stil caracteristic" ... tongue
mie mi se pare amuzant topicul, la un moment dat, mai tin minte ca dorea sa lucreze la acvarii de vis..
kokos.. cine stie.. poate intr-o zi eugen o sa iti amenajeze acvariul..

Ca este caracteristic, e normal, toti avem un stil caracteristic si este un fenomen involuntar. Ce nu este "normal" este "Domnule", apelativ care trebuie sa lipseasca, mi-ar face o mare placere! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

38 Editat de kokos (2010-04-30 12:31)

Re: Buna ziua ma numesc Eugen si am sa va prezint acvariul meu

merlin21 A scris:

Domnule Radu, incepi sa ai un "stil caracteristic" ... tongue
mie mi se pare amuzant topicul, la un moment dat, mai tin minte ca dorea sa lucreze la acvarii de vis..
kokos.. cine stie.. poate intr-o zi eugen o sa iti amenajeze acvariul..

a dori e una...a putea e alta..... lol:lol::lol::lol::lol::lol: mie imi este foarte simpatic Exotic insa daca ar veni doar sa-mi intretina (ce naiba vb de amenajare) acvariu, l-ar manca botia inainte de a ajunge eu acasa..... lol:lol::lol::lol::lol::lol:

mey, eu chiar sunt chinuitor de pretentios.... uneori ma urasc chiar si eu.....

?

39

Re: Buna ziua ma numesc Eugen si am sa va prezint acvariul meu

bradraqua A scris:
miruna A scris:

lol polemica lol pacat big_smile ma abtin

Costele, polemica se va naste (probabil) de-abia atunci cind vom avea un raspuns din partea lui exotic, si numai in cazul in care ar avea argumente impotriva observatiilor primite. Am speranta ca sensul acestor critici va fi deslusit corect si anume ca se doresc constructive. Nu il ajuta cu nimic pe exotic laudele de complezenta in ceea ce priveste nivelul realizarilor sale. Poate gresesc dar ii sunt mult mai utile criticile, mai ales in situatia in care se presupune ca ar fi trebuit sa invete mult mai mult din prezenta indelungata pe acest forum. Atita timp cit atentia lui va fi "setata" aproape in exclusivitate pe donatii, nu va invata mare lucru.

eu personal va urmaresc de mult pe acest forum dar nu mam inscris crezind ca sunt descurcaret dar mam inselat amarnic. nu pot sa inteleg de ce unii oameni sunt asa cum sunt ca nu au de cistigat niciun premiu. daca si-ar vedea de treaba lor si ar profita de experienta voastra si ar invata ceva fara a se lauda si minti eu cred ca ar avea mult mai multe de invatat pe parcurs. cel mai mult in viata castigi cind inveti din greselile altora, asa ca punte pe citit pana iti dau lacrimile si nu profita de bunatatea oamenilor care sunt de bun simt si iti sar in ajutor cu orice problema, ma bucur ca usor usor ai descoperiti pe cei care au obrazul gros. de asta mam referit la polemica ca sunt sigur ca uni colegi nu o sa il lase asa fara sai atraga putin atentia. cu respect

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

40 Editat de eXotic (2012-02-03 06:47)

Re: Buna ziua ma numesc Eugen si am sa va prezint acvariul meu

Bine v-am regasit.Nu am mai intrat de ceva vreme pe forum deoarece am renuntat la ideea de a avea "vise".Pet-shop acvarii crescatorie.M-am uitat peste toate topicurile pe care le-am deschis, aproximativ le-am recitit si am ramas uimit si eu de mine insumi, am facut ceva mai multe greseli fata de uni dintre voi.Imi cer scuze daca v-am jicnit in tot acest timp.Eram o persoana care ii placea sa aiba lucruri dar sa nu se gandeasca si la alte aspecte, precum ar fi "mai sunt si alte persoane car isi doresc aceasta de ce sa iau eu totul ".Recitind aceste topicuri am descoperit cateva criti care mi-au fost de folos.Baracuda a dat un exemplu cand a scris acele lucruri pe care nu le inteleg, scurt si la obiect.Va urez o zii buna in continuare.