81

Re: Salut!

dinescu tiberius A scris:

daca vrei sa cumperi osram 865 sau 965 care sunt foarte bune pentru plante poti gasi  vis a vis de halta traian... am uitat cum se numeste magazinul... este o hala mare in care vei gasi tot ce tine de iluminat


Poti sa-mi explici putin mai mult te rog frumos...sunt mai nou in Constanta..:)

82

Re: Salut!

Neon de 15.... W, Cm, Km, Juli, Lumeni, T2, T3, T4, T5, T8? Vrei sa-mi aleg? smile

Citeste ce scrie pe tub, daca scrie ceva, si posteaza.

83

Re: Salut!

danielt A scris:

Neon de 15.... W, Cm, Km, Juli, Lumeni, T2, T3, T4, T5, T8? Vrei sa-mi aleg? smile

Citeste ce scrie pe tub, daca scrie ceva, si posteaza.

Nu scrie nimic pe tub/cablu/capac/doza sau orice alta componenta legat de puterea neonului...mi s-a spus ca are 15w...atat,de aceea nu pot oferii mai multe detalii. Insa nu trebuie sa te legi de chestia asta...am spus cati litri are acvariul si ca vreau sa inlocuiesc neonul,nu ca vreau sa adaug smile. Daca e mai simplu considera ca nu am deloc..:)

84

Re: Salut!

Sh0oky daca nu scrie nimic pe tub pune macar ruleta pe el si masoara-l. Cum sa ceri sa-ti spuna cineva ce neon iti trebuie la un acvariu de 65 litri, fara alte detalii? lol
   Tuburile de 15W sunt T8, iar daca ai un singur tub cumpara-ti un Osram 865.

85

Re: Salut!

bitanu A scris:

Ca de la ,,gradii,, la clasa a 1-a.  lol  lol  lol  Mai ai studiat! Baaaaga tare !

Clasa a doua? neutral

Maine o sa scot si ce este in plus prin acvariu...momentan in maternitate tin niste moss si riccia (care a scapat si prin acvariu) pe care o sa le pun in acvariul de 10 l  de care vorbeam in trecut ...ca vreau sa-l amenajez.

Cum vi se pare?
Astept critici big_smile...Ancistrus? :-"

86

Re: Salut!

bitanu A scris:

Ancistrus? Ancistrus? Te cheamaaa omul!

   Ma bazez foarte mult pe raspunsul tau big_smile

Re: Salut!

Ce va mai place sa tachinati omul , deci eu cred ca deja a facut un progres real , a inlocuit plasticaraia cu plante naturale , mai mult decat atat are un acvariu curat si fara alge  :fok

88

Re: Salut!

MariusMinu A scris:

Ce va mai place sa tachinati omul , deci eu cred ca deja a facut un progres real , a inlocuit plasticaraia cu plante naturale , mai mult decat atat are un acvariu curat si fara alge  :fok


Multumesc mult smile .
O sa scap in curand si de maternitate,ce-i drept arata cam aiurea plasa aia avand in vedere ca acum e plantat si puii au unde sa se ascunda. Poate daca beneficiam de ceva mai multi bani...interiorul arata altfel insa sincer sunt multumit de evolutie...m-am axat mai mult pe alte lucruri cum ar fi : trecerea de la sistem de iluminare de 15w la 48w...ce rost avea sa bag cine stie ce plante foarte aratoase insa sa nu am cu ce sa le intretin? Dupa ce voi cumpara si un sistem CO2 ma gandesc sa fac un nou setup...pana atunci insa sunt foarte multumit de evolutie...repet : in limita posibilitatilor. smile

89

Re: Salut!

Cat ai dat pe lampa de 48w?

Re: Salut!

Cred ca are 2x 24w t5 , neoanele costa aproximativ de la 20 la 50 lei fiecare in functie de firma plus balastul electronc 7, 5 lei bucata . Daca vrei sa cumperi lampa facuta de fabrica trebuie sa te cauti mai bine in buzunare .

91

Re: Salut!

Mie lampa in sine mi-a placut, asa facuta de fabrica, că la neoane cam stiu preturile.

92

Re: Salut!

E lampa Aqua Zonic
2x 24 T5 cu intrerupator pentru fiecare neon insa doar cu un stecher: 210 ron cu tot cu neoane...:)

PS: Ms din nou pentru plante Samy

93

Re: Salut!

ok. mersi. lampa ai luat-o cumva de la Dan din Brick?

94

Re: Salut!

Felicitari!  :apl
Acvariul tau arata foarte bine.Tine-o tot asa. :sok

95

Re: Salut!

tabaks A scris:

Felicitari!  :apl
Acvariul tau arata foarte bine.Tine-o tot asa. :sok

Multumesc! big_smile

samydeus A scris:

ok. mersi. lampa ai luat-o cumva de la Dan din Brick?

Da

96 Editat de Sh0oky (2012-04-12 23:29)

Re: Salut!

Dupa aproximativ o luna (ciclare) acvariul de 12l este gata.
L-am populat cu 6 creveti si ceva pui platty/guppy care urmeaza sa-i mut in acvariul mare dupa ce vor mai creste si 2 melci asasini.

Am atasat si cateva poze...vizionare placuta smile!
Orice parere ebine venita...

97

Re: Salut!

Si acvariul mare:

Re: Salut!

Incepe sa prinda forma  :fok , nu ar strica si o planta rosie , pentru contrast .

99

Re: Salut!

Multumesc...

O sa iau in considerare si sfatul tau...sa vad cum fac si o sa pun si ceva rosu. Momentan incerc un gazon. Si ar mai trebuii niste plante in fata..parca e prea de-o data trecerea aia...sau macar inca ceva plante de centru..:) daca imi iese gazonul...

100

Re: Salut!

Pai ai marshilea hirsuta, da-i bataie ca nu e pretentioasa la lumina .Uite cat a crescut in trei saptamani , e buna pentru gazon , daca ii oferi conditii creste foarte repede , crestea la umbra lotusului de nu imi venea sa cred .Acum am pus mai putina ca am vrut hc pe toata lungimea acvariului .Sper sa nu te superi ca am pus pozele .