21

Re: Acvariu 80L incepator

Nu conteaza cat de gros este. Substratul se misca mai mult decat crezi tu. big_smile

Cand vei sifona, particulele de substrat se sorteaza dupa greutate. Eu am tot doua materiale in substrat si din cauza ca unul e mai greu decat celalalt, a inceput sa iasa la suprafata cel de dedesubt.

22

Re: Acvariu 80L incepator

Care este mai greu, un Kg nisip quartz, sau un Kg de Manado?

23

Re: Acvariu 80L incepator

Baracuda A scris:
Mi_Hai A scris:
Baracuda A scris:

Cred ca, nu foarte tirziu, vei avea un substrat pestrit: negru + alb + maron. Cele trei straturi se vor amesteca si ce este dedesubt, va iesi la suprafata, mai ales in cazul unei sifonari corecte!

ooops!!!!!  Stratul de pietris are in fata aproximativ 3 cm iar in spate 6-7 cm. Nu este de ajuns?

Sa zicem ca in spate este bine dar ce te faci cu partea din fata, unde va trebui sa faci curat mai mult? Si, in afara de asta, daca vei avea pesti din specia Cory, sau melci de substrat, gata cu cele trei straturi, vor fi amestecate temeinic! lol

si care ar fi fost reteta corecta? Chiar daca as fi pus doar Aquabasis Plus inteleg ca ar fi iesit la suprafata?

24

Re: Acvariu 80L incepator

Ancistrus A scris:

Care este mai greu, un Kg nisip quartz, sau un Kg de Manado?

Zic ca un kilogram de rosii. Ca-s pline cu apa smile

25

Re: Acvariu 80L incepator

Mi_Hai A scris:
Baracuda A scris:
Mi_Hai A scris:

ooops!!!!!  Stratul de pietris are in fata aproximativ 3 cm iar in spate 6-7 cm. Nu este de ajuns?

Sa zicem ca in spate este bine dar ce te faci cu partea din fata, unde va trebui sa faci curat mai mult? Si, in afara de asta, daca vei avea pesti din specia Cory, sau melci de substrat, gata cu cele trei straturi, vor fi amestecate temeinic! lol

si care ar fi fost reteta corecta? Chiar daca as fi pus doar Aquabasis Plus inteleg ca ar fi iesit la suprafata?

   Reteta corecta ar fi fost sa nu folosesti substrat fertilizant in stadiul acesta. Daca totusi ai facut-o, cele doua substraturi (fertilizant si cel de deasupra) trebuie sa ai aiba aceeasi culoare (sau foarte asemanatoare), ca in caz de amestecare, sa nu modifice estetica acvariului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

26

Re: Acvariu 80L incepator

Ok. Multumesc

27

Re: Acvariu 80L incepator

Ce neoane recomandati pentru acvariu acesta ce urmeaza a fi plantat (80L)?

28

Re: Acvariu 80L incepator

Mi_Hai A scris:

Ce neoane recomandati pentru acvariu acesta ce urmeaza a fi plantat (80L)?

Osram 865 (965) + Osram 830 (JBL Solar Tropic)
Osram 865 (965) + Osram Fluora
Hagen AquaGlo + Hagen FloraGlo
JBL Solar Natur + JBL Solar Tropic (JBL Solar Color)
Numai citeva din combinatiile mai ieftine, nu ma refer la Dennerle sau Giesemann, foarte scumpe si greu de gasit, dar cele mai bune!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

29

Re: Acvariu 80L incepator

Mi_Hai A scris:

Intentionez sa populez acvariul cu plante putin pretentioase si deasemenea cu cativa guppy si ramirezi.

Mi_Hai A scris:

Ce neoane recomandati pentru acvariu acesta ce urmeaza a fi plantat (80L)?

   Trebuie sa te gandesti bine ce tip de acvariu plantat vrei sa faci, eventual pune aici 2-3 poze cu un acvariu de pe net, sau de la colegii de aici de forum, cam cum ai vrea sa arate acvariul tau, cu ce tip de plante (nu toate plantele au aceleasi cerinte), dupa care poti vorbi de lumina, fertilizare CO2 etc.

30

Re: Acvariu 80L incepator

Ideea e ca fiind la inceput o sa ma multumesc cu cateva plante si 1-2 specii de pesti. Daca imi iese ceva ceva din poza atasata, "upgradez" dupa. Voi merge pe Osram 865 + Osram 830. Initial am spus ca vreau guppy (pentru ca nu ar fi foarte pretentiosi) insa acum chiar nu stiu ce pesti o sa pun.

31

Re: Acvariu 80L incepator

Si poza de care spuneam

32

Re: Acvariu 80L incepator

Acvariul tau arata destul de bine,mai putin bine pietrisul ala,schimba-l urgent ca nu arata prea bine,bafta :sok

33

Re: Acvariu 80L incepator

Remus, ai comentat la poza pusa ca exemplu  lol

34

Re: Acvariu 80L incepator

Atunci scuze  :stupid

35

Re: Acvariu 80L incepator

Pop Remus A scris:

Acvariul tau arata destul de bine,mai putin bine pietrisul ala,schimba-l urgent ca nu arata prea bine,bafta :sok

Remus... ia loc si mai citeste lectia o data... pana nu te cearta colegul "privatetibi" de la care am sustras poza . In rest ...esti multumit da?:lol:

36

Re: Acvariu 80L incepator

Pop Remus A scris:

Acvariul tau arata destul de bine,mai putin bine pietrisul ala,schimba-l urgent ca nu arata prea bine,bafta :sok

Daca nu ti-ai face-o singur, datul su stingul in dreptul s-ar numi fault! lol Gogoneatza! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

37

Re: Acvariu 80L incepator

Revin dupa o luna si ceva de la start. Am gasit in piata Ramirezi la 4 RON si nu am rezistat... am luat o pereche. Cel putin asa am crezut. Am ajuns acasa, am mai studiat si se pare ca am 2 femele minunate. In fine... se impaca foarte bine cu ceilalti locatari (4 guppy, 2 penguin fish, 2 zebre, 2 ancistrusi, 1 corydoras si 3 melci pomaceea). Plante in afara de ce este in poza mai am 2 tufe de criptocorine plantate recent. Intentionez sa renunt la penguin fish (care sunt pesti de banc si nu am mai gasit deocamdata) si la zebre si sa iau vro'7-8 neoni.
      Cam atat deocamdata... il astept pe Remus sa ma certe smile :noroc

Re: Acvariu 80L incepator

lol  lol Ce am mai ras la perla lui Remusica, dar pustiul e bine intentionat. Oricum, cam golut momentan acvariul, dar sunt sigur ca plante vor mai veni si treaba va merge ca unsa. Sa nu suprapopulezi ca de acolo incep o gramada de probleme.

39

Re: Acvariu 80L incepator

mirceajifcu A scris:

Sa nu suprapopulezi ca de acolo incep o gramada de probleme.

Multam. Incerc sa raman in limita a 15 pesti. Deocamdata apa e curata iar pentru plante adaug 10 ml JBL Feropol o data pe saptamana cand fac schimbul de apa.