21

Re: acvariu nou 72 L

Mai bine ala de 10.000K decat un tub uzat.

22

Re: acvariu nou 72 L

Bine ai venit..frumusel...daca grupai putin plantele...era si mai frumusel  :sok
Ape limpezi iti doresc!!

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

23

Re: acvariu nou 72 L

multam, gupane, fac si eu ce pot big_smile

intrebare: deci am un osram de 24w 865 si vreau sa mai adaug un neon. sa mai pun unul tot de 24 sau ar merge si unul de 15 -18 wats? daca o sa fie tot de 24 o sa trebuiasca sa il pilesc vro 5-6 mm sa intre bine si sa il pot prinde in coliere.
imi puteti da un sfat ce sa iau? si sa imi ziceti si ce droser sau blast, sau cum ii zice.

24 Editat de MariusMinu (2012-02-27 23:12)

Re: acvariu nou 72 L

Cel mai bine ar fi sa pui un t8 de 15w sau 18 w dar sa nu fie tot 865 , ai de unde alege , oferta este variata...
Indicat ar fi si un droser electronic care sa aiba aceeasi valoare cu a tubului sau mai mare , in niciun caz mai mica . :fok

25

Re: acvariu nou 72 L

so its settled 15W/77 Fluora, T8 - Osram it is smile

ce parere aveti ? e suficient de valurita apa? nu stiu cat se bine se vede din poze. am pus magnetul ca sa mai reduca si din curentul facut si sa valuresca suprafata

26 Editat de MariusMinu (2012-02-27 23:23)

Re: acvariu nou 72 L

Ala e tzunami , indreapta iesirea de la filtru astfel incat sa bata in lungul acvariului .
ps  : Vad ca a postat intre timp Bitanu o poza destul de relevanta. :fok

27

Re: acvariu nou 72 L

smile da , e un val dar doar acolo e valul in rest e cam ca in poza ta.  deci sa inteleg ca desi e mai neortodoxa metoda ca e bine ca se propga valurile de acolo in tot acvariu, deci ar fi de bine.

nu am cum sa indrept evacuarea de-a lungul acvariului, m-am gandit si eu la asta, pt ca capacul nu imi permite. tre sa ii dau niste gauri pe lateral. cand voi avea timp o sa ma ocup si de dat gauri pe lateral.

daca scot magnetul de acolo se agita oricum suprafata, dar e si curentul mai mare. am zis sa le combin

28

Re: acvariu nou 72 L

gata am bagat si un T8 fluora, m-am speriat cat de roz e smile

hai cu intrebarile
1. mossul din poza ar trebui sa il leg din nou mai strans de buturuga? cand aveam pomacea aia mari l-au cam ciufulit.
2. plantele din poze, alea cu radacini de sub frunze cum se replanteaza? se taie si se baga in substrat?
3 planta aia ca un vierme asa cu frunze mici, am observat ca a dat 2-3 pui cred (adica incepe sa se ramifice) cum se inmulteste?

29

Re: acvariu nou 72 L

salut,

iaca am bagat si pesti smile

ma ajuta si pe mine cineva cu bomba de co2? este jbl proflora 80 cu reactor taifun....problema e ca in prima zi difuzorul face multe bule apoi ramane doar unu sau 2 siruri de bule mici. la fel scade si numarul de bule pe care le baga la inceput 1 bula la 4-5 secunde apoi 1 bula la 10-12 secunde.

bomba arata acum asa dupa 3 zile. temperatura in camera e pe undeva pe la 25-26 grade.  in momentul in care suflu aer cald peste bomba(cu un feon) is revine dar ma gandesc ca se dilata gazul din ea si scoate mai mult.

ceva sfaturi, propuneri?

30

Re: acvariu nou 72 L

Amestecul cred ca l-ai facut gresit si "fasaie" drojdia. Adica reactioneaza rapid dupa care ramane fara vlaga.

Ai respectat indicatiile producatorului cu privire la cantitati? Recipientul ala de reactie ar trebui sa fie mai plin din cate stiu.

31

Re: acvariu nou 72 L

Salut si eu am sitem de la JBL proflora bio80 big_smile tu ce compozitie ai in bomba, facuta de tine cu drojdie si zahar sau cea din pliculet de la JBL,eu prima data am facut-o pe cea din pliculet si nu a mers de atunci merg pe clasica bomba cu drojdie, si o refac o data la 1-2 saptamani big_smile  :noroc

32

Re: acvariu nou 72 L

salut,

compozitia e facuta de mine din zahar 3-400 grame, 1 plic de gelatina, si o lingura de drojdie.
cat de plin sa fie recipientul? eu am primit bomba asta de la cineva nu mai am manual sau instructiuni de folosire.

Re: acvariu nou 72 L

Salut , compozitia este gresita , la 400 grame de zahar se pun 2 litri de apa si o jumatate de lingurita de drojdie dr Oetker  ,ai pus foarte multa drojdie asta e si motivul de face spuma .Amestecul se face intr-un pet de 2,5 litri ca sa mai ramana loc pentru cazul nefericit ca ar face spuma .

34

Re: acvariu nou 72 L

pai dar nu spuma e problema mea, problema e ca nu nu da multe bule.
cu ce impiedica spuma crearea bulelor? si spuma nu e multa dupa cum poti vede in poza. maxim 1 deget. ma gandesc ca cu cat ai mai mult zahar cu atat are drojdia ce manca si ar dura mai mult bomba.
in poza e asa cam de 1 deget spuma partea de sus alba, lichid care s-a creat intre timp (mai albicos asa) si apoi gelatina
prin lingura am vrut sa zic o ligurita rasa de drojdie. intradevar nu este de la otker este  de la pakmaya

Re: acvariu nou 72 L

Verifica etanseitatea imbinarilor cu spuma din apa si sapun (la fel ca la gaze , butelie )poate pierde presiunea pe langa dop sau alte imbinari .Si eu am avut probleme cu bioxidul de abia scotea din cauza la gelatina care intarzie reactia .  Eu nu mai folosesc gelatina .

36 Editat de burtal (2012-03-04 02:45)

Re: acvariu nou 72 L

pai asta e si ideea gelatinei,nu? sa nu ai reactie brusca sa nu faca spuma si sa dureze mai mult bomba.

nu scapa gaz pt ca am incercat in cada cu toata bomba sub apa.

ce reteta foloseti?

37 Editat de danielt (2012-03-04 02:56)

Re: acvariu nou 72 L

Exista un articol detaliat pe forum despre reteta unei bombe cu drojdie. wink

Gelatina regleaza reactia astfel incat emisia de CO2 sa fie cat de cat constanta.

Daca proportiile nu sunt corecte e posibil ca gelatina in exces sa-ti impiedice reactia cu totul. Ai acele bule la inceput pana cand drojdia consuma tot zaharul de la suprafata apoi se opreste deoarece amestecul e prea vascos ca sa mai ajunga la restul.

Re: acvariu nou 72 L

daca dureaza mai mult scoate mai putine bule pe secunda .Deci eu folosesc 0,5 kg zahar , o jumatate de lingurita de drojdie dr oetker si 2 litri de apa , fara fierbere , fara gelatina , doar apa in care dizolv drojdia o incalzesc putin .Daca e frig in camera dublez totul si pun in sticla (pet)de 5 litri , asa ajung pe la 2 bps .

39 Editat de burtal (2012-03-04 14:43)

Re: acvariu nou 72 L

pai bun, in cazul asta o sa arunc jumate din gelatina si adug apa, in felu asta se se mai "dilueze" gelatina. e o idee buna?

remus, cat de plina trebuie sa fie bomba?

Re: acvariu nou 72 L

Doua rele nu fac una buna , daca arunci din gelatina arunci si din zahar ca sunt amestecate acolo .Deci fa cum iti spun eu , pune 450 g zahar si 2 l de apa intr-o sticla de 2,5 l le amesteci pana se dizolva zaharul , apoi dizolvi o jumatate de lingurita de drojdie dr oetker , intr-un sfert de cana de apa calduta , pui peste apa cu zahar , le lasi peste noapte in camera fara capac , iar a doua zi o legi la furtun si o agiti pana vezi ca scoate .Nu-ti recomand folosirea difuzorului ceramic la bomba deoarece are nevoie de presiune mult prea mare si din cauza asta bomba ar putea fi declansata .Booom ! lol