21

Re: acvariile mele

Superb! Felicitari! Arata bine si ca executie si ca aranjament....
:apl

My advice is free and worth every penny.

Re: acvariile mele

Frumos  :apl

Re: acvariile mele

mai tunde-l gojira

24

Re: acvariile mele

Imi place  ^:)^  :apl

Re: acvariile mele

salut!arata super felicitari. :apl

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

26

Re: acvariile mele

mersi frumos:D

27

Re: acvariile mele

astept niste sfaturi .. daca trebuie sa mai mut ceva prin acvaariu.. sau ce mai este de facut va multumesc

28

Re: acvariile mele

am si eu o rugaminte.. am nevoie de niste sfaturi daca este posibil. Tot am niste particule in apa, si nu inteleg de ce? .. cine poate  imi spuna cum as putea scapa de ele? am un filtru tetratec 1200 am si perlon am si siporax in el nu stiu ce sa mai fac. Va multumesc si astept niste raspunsuri!! smile)

Re: acvariile mele

faine acvarii domnule!

particulele ... sa fie mancare in exces sau paraziti ceva! eu am gasit ceva viermi de la prea multa hrana congelata asa ca ... orice e posibil! eu iti recomand sa mai schimbi stratul de perlon; sau sa il pui un pic mai des si-atunci n-are ce sa "scape" prin el!

sunt curios in primul bazin (cel mic) ai mers pe valisneria ca sa acoperi filtrul inestetic?

spor in continuare si ape limpezi!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

30

Re: acvariile mele

dap smile  ... mor de nervi cu particulele astea.. nu stiu ce sa mai fac.. sad

Re: acvariile mele

perlon mai gros; e 9 lei suta de grame in pet shop! altceva meticulos tare de tot e sa pui perlon intr-un furtun mai gros si sa filtrezi apa asa cu bidoane de 5 litri! faci practic un overlow si apa se filtreza mecanic! caute overflow pe google si o sa-ti fie clar!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

32

Re: acvariile mele

Perlon nu te ajuta la nimic, poti sa pui si o plapuma in filtru ca tot degeaba, inafata ca o sa-ti colmatezi filtrul foarte des altceva nu faci, apa la lumina puternica o sa se vada albicioasa si cu particule prin ea!...iti spun eu si tine minte ,o filtrare biologica buna iti face apa CRISTAL!...umple filtrul cu siporax sau siporax mini sa intre si mai mult, mai este ada bio rio, seachem matrix, spartura din roca vulcanica, zeolit,etc...variante sunt destule, depinde de buzunarul tau.
Bafta!

Re: acvariile mele

eu mergeam pe ideea de filtrare suplimentara mecanica Bogdan; la filtrare biologica ai perfecta dreptate! (ei nu cred ca a pus cineva plapumi ca material filtrant dar inteleg exagerarea smile )

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

34

Re: acvariile mele

am siporax.. perlon.. si bureti..si ceramica.. pusca mea nu mai stiu ce sa fac.. acum am scos spray barul .. sa vad.. ca nu era chiar asa lung si nu prea se invartea apa prin acvariu.. si acum vad ca este mai bine..astept sa vad ce se intampla smile

35

Re: acvariile mele

sergiu.dragomir A scris:

eu mergeam pe ideea de filtrare suplimentara mecanica Bogdan; la filtrare biologica ai perfecta dreptate! (ei nu cred ca a pus cineva plapumi ca material filtrant dar inteleg exagerarea smile )

Ei na sa crezi mai Sergiu, eu stiu pe cineva care a pus materialul din plapuma intr-un filtru extren DIY tot din acelasi motiv ca il disperau particulele in suspensie din apa.

Inca odata repet, o filtarere bilogica buna te scapa de necaz...Godjira, scoate buretii si restul materialelor si umplleu o ochi cu siporax si itit spun eu ca nu o sa regreti.
De exemplu eu am un Tetratec Ex700 la 120 de litri, pe care l-am umplut asa:
-primul sertar putine inele ceramice + siporax
- al doilea sertar cu siporax
- al treilea sertar un substrat "mai special"(in mare zeolit combinat cu alte tipuri de roci poroase)
- 4 inca am bureti care urmeaza sa-i schimb ori cu siporax ori cu substratul ala special  lol
Si uite asa am o filtare biologoca buna, apa e cristal, chiar si furtunele sunt curate.
Documenteaza-te daca nu ai incredere in spusele mele si o sa vezi ca mai devreme sai mai tarziu o sa-mi stangi mana.   :pp
Bafta!  :noroc

Re: acvariile mele

mda ... vad ca mai toti "batranii" spun de acest siporax asa de mult incat am sa imi iau si eu o cutie de 270 de grame de siporax mini (am vazut pe la vreo 40 de lei ) sa inlocuiesc bateriile de burete si carbune activ din bioboxul meu! perlonul l-as lasa totusi primul strat prin care trece apa si bateria cu particule ceramice as lasa-o din motive de buna functionare a filtrului de-a-ntregul!

scuze ca imi bag si eu coada pe aici dar am aceeasi "problema" la care se adauga pestii mei mari sapatoru in manado caruia-i ridica praful peste tot, pe care ii trimit la cautat de comori in curand (sau cel putin la sectiunea donatii pe forum smile) ) si anume 3: un ancistrus femela pe la vreo 4 -5 cm invatat la prostii de 2 cae de vreo 5-7cm!

in aces weekend am sifonat si schimbat 3 straturi de perlon si pana la urma s-a mai limpezit apa dar am sa merg pe varianta propusa de Bogdan in cel mai scurt timp!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

37

Re: acvariile mele

da Bogdan iti multumesc!!:)
asa o sa fac!

38

Re: acvariile mele

Mare grija, sa nu schimbi totul dintr-o data, asa pe rand, cate un sertar la o luna de zile e suficient.
Daca nu ma insel cei de la pepika au oferta faina la seachem matrix, parca vand la vrac si pentru un litru era un pret chiar bun.
Numai bine, rau la nimeni!  wink

39

Re: acvariile mele

Apreciez  sfaturile voastre! o sa  fac exact cum ai spus Bogdane wink)

40 Editat de godjira (2012-08-18 19:26)

Re: acvariile mele

Noul meu acvariu cu ciclide africane! smile