Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

injncearca cu ceva sare neiodata in acvariu ( 1 lincurita la 10 l apa) si vezi ce iese . eu asa am . dar nu am plante  naturale  in  bazin

va astept si pe mess . id mosulica_1981

22

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

mihai2006 A scris:
Gabry3ll A scris:

DA. Dupa ce am vazut pozele cu femelele tale bagate in maternitati, consider ca e prea devreme ptr nastere. E posibil ca ele sa fie foarte stresate din cauza mutarilor repetate: acvariu-maternitate, maternitate-acvariu.... de aici si numarul mic de pui la nastere.


Nu-i vorba de numarul mic la nastere.. la marimea lor 20-35 de alevini sunt suficienti ..Numarul puilor este dat de marimea si varsta femelei..problema este ca dupa 2 saptamani incep sa moara din ei in acvariu.

pasi_une id-ul meu de mess   :-
cautama sa discutam in legatura cu acvariul "maternitatea" ta si conditile de crestere al pestilor tai

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

Nu ar fi rau sa discutati problema aici pe forum, sunt mai multe persoane interesate probabil de rezolvarea acestei probleme  big_smile, unde am fi daca la fiecare intrebare s-ar raspunde in privat, ar fi forumul plin de intrebari si nici una cu raspuns.

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

Salut ! Asa se intampla la primele nasteri la vivipari, puii nu rezista mult. Ai temperatura constanta in acvariu? Pestii sunt bine hraniti? sunt stresati ?
Puii sunt foarte sensibili incearca sa nu mai pui chimicale in apa de schimb. Poti sa pui Fistamin de la Sera in mancare si o sa vezi diferenta. :noroc

25

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

@bebe panait poate ne faci onoarea sa treci si pe la Prezinta-te si prezinta-ti acvariul , in felul asta iti poti cunoaste si saluta colegii de forum oficial wink

26

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

bebe panait A scris:

Salut ! Asa se intampla la primele nasteri la vivipari, puii nu rezista mult. Ai temperatura constanta in acvariu? Pestii sunt bine hraniti? sunt stresati ?
Puii sunt foarte sensibili incearca sa nu mai pui chimicale in apa de schimb. Poti sa pui Fistamin de la Sera in mancare si o sa vezi diferenta. :noroc

De substrat nu spui nimic ?  smile  Asta daca vrea o alta diferenta la adaugarea de vitamine  tongue

27 Editat de mihai2006 (2012-04-19 13:39)

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

bebe panait A scris:

Salut ! Asa se intampla la primele nasteri la vivipari, puii nu rezista mult. Ai temperatura constanta in acvariu? Pestii sunt bine hraniti? sunt stresati ?
Puii sunt foarte sensibili incearca sa nu mai pui chimicale in apa de schimb. Poti sa pui Fistamin de la Sera in mancare si o sa vezi diferenta. :noroc

Temperatura este constanta  25 grade
Pestii sunt hraniti de 3 ori pe zi : Tetramin Baby, Spirulina, Tubifex uscat
Momentan acvariul nu este plantat, substrat 2 cm ( am avut un substrat cu pietris vopsit albastru la care am renuntat)
Adaugat si sare  - respectiv 1 tableta / 10 litri.

Am o noua serie de 40 de alevinii de vreo 3 zile, vedem  ce  rata de mortalitate   am  dupa 14 zile.. perioada cand la mine incepeau sa moara

28

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

Dar substratul actual din ce e obtinut ?

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

Salut ! Nu mai adauga sare in acvariu. Ai grija ca la schimbul de apa temperatura sa fie aceeeasi tine apa in camera 24 ore. Puii sunt f. sensibili la orice diferenta de temperatura, salinitate, etc. Pune sera fistamin in mancare cateva picaturi  5min. inainte de hranire . Eu le dau tetramin baby sau hikari first bites si am scapat de acest simptom pe care l-am aut si eu la inceput. Am multe generatii de pui xipho, moly, platy, guppy. La un an de zile am donat toti adultii din acvariu din cauza suprapopulatiei, am donat si puiii la pet shop si tot mai am multi locatari in acvariu. Dar nu am mai avurt decese in acvariu ca la inceput. Sper ca sfatul meu sa fie de ajutor. Nu imi place sa bat campii aiurea pe forum si sa dau sfaturi aiurea. O zi buna! :noroc

30

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

bebe panait A scris:

Salut ! Nu mai adauga sare in acvariu. Ai grija ca la schimbul de apa temperatura sa fie aceeeasi tine apa in camera 24 ore. Puii sunt f. sensibili la orice diferenta de temperatura, salinitate, etc. Pune sera fistamin in mancare cateva picaturi  5min. inainte de hranire . Eu le dau tetramin baby sau hikari first bites si am scapat de acest simptom pe care l-am aut si eu la inceput. Am multe generatii de pui xipho, moly, platy, guppy. La un an de zile am donat toti adultii din acvariu din cauza suprapopulatiei, am donat si puiii la pet shop si tot mai am multi locatari in acvariu. Dar nu am mai avurt decese in acvariu ca la inceput. Sper ca sfatul meu sa fie de ajutor. Nu imi place sa bat campii aiurea pe forum si sa dau sfaturi aiurea. O zi buna! :noroc

Multumesc pentru sfaturi. Apa care urmeaza sa o schimb este tinuta la temperatura camerei si inainte sa fac schimbul am grija ca temperatura din acvariu sa nu scada sau sa creasca.
O sa incerc cu sera fishtamin si vedem ce rezultate o sa am.

31

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

bebe panait A scris:

Salut ! Nu mai adauga sare in acvariu.
Nu imi place sa bat campii aiurea pe forum si sa dau sfaturi aiurea.

   Nu-ti place dar o faci, in cazul viviparilor se recomanda 1 lingura de sare grunjoasa la 10 litri de apa, pentru ca sunt pesti de apa semi-salmastra. Apa se poate introduce direct de la retea atata timp cat testele iti spun ca o poti face, iar daca nu ai teste introduci conditioner... in loc sa te joci de-a ligheanu' prin casa big_smile

PS: Vad ca nu te-a interesat invitatia mea la Prezinta-te si prezinta-ti acvariul dar sfaturi stii sa dai... numai unu' si unul lol

32

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

In primul rand foarte frumosi guppy(femelele)...in al-2-lea rand am imultit guppy si nu am avut nici o problema....intr`un acvariu...de 20 de l ....fara substrat....si cu cateva plante de suprafata ....burete cu piatra ....si pompa de aer data la minim....mancare le dau ...fix 0....fulgi bine sfarmitati...si ficat de pui dat prin razatoare foarte fin (mancare din belsug...mancare putin si cat mai des....acvariul fara substrat deoarece la 2-3 zile cand mancarea neconsumata se depune pe fund...o curat cu un furtunas...subtire....si inlocuiesc 10 % din apa....fara probleme...ajung mari si sanatosi.....dak gresesc rog cineva cu experienta mult mai mare sa ma corecteze....

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

33

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

buna!si eu patesc acelasi lucru cu puisori mei de guppy.eu ii tin intr-o fatatoare am in jur de 20(doar guppy) si tot asa se strange codita si la un moment dat mor.le dau de mancare de 2 ori pe zi aceiasi mancare pe care o dau si pestilor mari din acvariu doar ca e foarte bine sfaramata acvariu e ciclat caldura este (25 grade)..deci care ar putea fi motivul?le pot pune preventiv albastru de metil?

34

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

sanda23 A scris:

acvariu e ciclat

   Chiar daca era mai bine sa-ti deschizi propriul subiect, totusi, te rog sa dezvolti un pic ce inseamna pentru tine "acvariul este ciclat".

35

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

adica are pompa,are filtru,buretii,incalzitor,aerator de toate  big_smile

36

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

sanda23 A scris:

adica are pompa,are filtru,buretii,incalzitor,aerator de toate  big_smile

   Nu ma asteptam la un raspuns asa complex dar am reusit totusi sa aflu din ce cauza mor pestisorii tai.
   Deschide-ti propriul subiect la Incepatori (apa dulce) si discutam mai multe acolo. De ce la incepatori? Pentru ca pestii tai mor din cauza ca nu cunosti ce este ciclarea... ii omoara amoniacul si putinele tale cunostinte despre acvaristica, ca si incepator evident wink

37 Editat de andyovidiu (2013-06-20 10:49)

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

Poate s-a dat raspunsul mai sus, nu am citit tot .....scuzele de rigoare daca s-a dat. Ai nevoie de plante de suprafata. Instinctul puilor vivipari e sa se ascunda, exceptie facand cei de xifo care nu prea stau la suprafata.  Puii in general in primele 2 saptamani trebuie hraniti de 3-4 ori pe zi ( cantitati mici de hrana astfel incat e sa nu ramana in acvariu neconsumata ). Temperatura medie in acvariu sa fie de 25 de grade.

Tot ceea ce ti-am scris mai sus e din propria experienta. Cresc in acelasi acvariu ( doar 16 litri ) mai multe specii de pui printre care si guppy !

Sper sa iti fie util sfatul meu. Spor.

Re: Un pic de ajutor.Puii de guppy

Eu unul nu le bag sare .
N-am probleme cu puii de guppy am cativa foarte maricei si destul de colorati.
Poti incerca cu plante in acvariul puilor .
Poate puii mai sunt atacati de pui mari .

Ape limpezi , pesti sanatosi si toate cele bune !