21

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

Cory sunt sanatosi nu au nimic! Ce oare au avut carasii mei! Azi m-am hotarat sa fac o disectie ultimului decedat fiind mai mare pentru a vedea si fotografia cauza mortii daca ea este vizibila din interior! Nu mai vreau sa patesc ASA ceva. Morti in 24 de ore concluzia nu poate fi decat comuna doar carasilor. Ultimele simptome : stateau pe fundul acvariului cu burta sangeranda nu au mai mancat innotau normal fara pete albe pe ei parca un pic cam bombati preferau locul de sub filtru unde se inghesuiau unul peste altul tratamentul cu general tonic de la tetra temperatura 27 primul care a murit avea burtica normala fara pete de sange. Ce boala rapida mi-a putut aduce carasul cel nou?

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

sad nu ma pricep la carasi, nu iti pot da nici un sfat, nici o eplicatie ...nici un raspuns la intrebarile pe care ti le pui....dar ma doare sufletul pentru ce s-a intamplat....:( imi pare rau!

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

23

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

Si eu am avut ceva probleme cu unul dintre caraseii mei din cauza ca mananca foarte lacom si sa umflat, inota cu burta in sus dar am reusit sa il salvez.
Eram tare speriat si cam suparat.
Eu iti spun un lucru, nu renunta, nu renunta la prieteni (in casa mai intai au aparut animalutele si apoi eu, voi pastra traditia familiei....)
Toate cele bune.

24

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

au murit toti 4 ? sau ai reusit sa il salvezi pe ultimul ramas ? :-s

25

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

mic sfat : pe viitor nu mai cumpara carasei din orice pet-shop sau de la persoane necunoscute, incearca sa le dai sa manance mai putin, caraseii sunt niste lacomi, cel mai bun tratament este schimbul regulat de apa, incearca sa le dai mazare fiarta si mult succes si sanatate viitorilor pestisori, ape limpezi.

Multi vad, putini cunosc !

26

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

In cautarile mele am dat peste simptomele care le-ai descris si acolo se spunea ca sunt semne ale intoxicatiei acute sau otravirii. Mai multe n-am aflat...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

27

Re: PRIMA PROBLEMA CU CARASII AURII!S.O.S

Buna !! Am 2 carasi de apro. 4 saptamani si s-au inegrit la capatul tuturor aripioarelor , unul dintre ei are si putin negru la gura...