21

Re: nou pe site

serbanrzvn A scris:
costyy_78 A scris:
serbanrzvn A scris:

Multumesc pt sfaturi. In legatura cu caraseii ai dreptate sunt niste porci, dar au fost primi. Cei de la petshop cand i-am luat nu mi-au spus de necesitatile lor, mi-am luat-o ca incepator, acum au trecut 4 luni de cand ii am si i-mi sunt dragi de aceea am mai luat un acvariu .


de ce sunt porci ??

mananca orice , fac multa mizerie  si inainte sa scot neonii l-am gasit pe unul fara cap.

  nu mananca orice,mananca  ce ii inveti tu sa manance  , daca nu le dai mancare variata si cat de cat suficienta pt ei , cu siguranta se vor baga si in plante

22

Re: nou pe site

mirceajifcu A scris:

Asteptam ca un iubitor de carasei sa sara in apararea lor   lol

lol  vrei sa stau deoparte ?

23 Editat de serbanrzvn (2012-03-06 17:46)

Re: nou pe site

costyy_78 A scris:
serbanrzvn A scris:
danielt A scris:

Selectie naturala faci cu orice planta care ajunge la suprafata.

Daca esti prin zona Dr. Taberei iti pot da eu niste Pistia si Utricularia.

Multumesc , Pistia as fi incantat , sunt din Militari dar ajung usor in Drumul Taberei. Cum ne putem intalni?


daca pui si la carasi pistia,nu te-as sfatui , pentru ca le place foarte mult

nu pt carasei este planta ,ci pentru guppy
In curand vine si capacul cu neoane si un alt filtru. Pe acestea le-am procurat pe bucati

Re: nou pe site

costyy_78 A scris:
mirceajifcu A scris:

Asteptam ca un iubitor de carasei sa sara in apararea lor   lol

lol  vrei sa stau deoparte ?

E ok fiecare are dreptul la o parere. DA si mie i-mi plac caraseii,de aceea am luat un alt acvariu pt guppy

25 Editat de danielt (2012-03-06 17:51)

Re: nou pe site

Pai omul a precizat ca are doua acvarii. Nu e vorba de hranit carasii cu pistia desi la un moment dat va ajunge sa faca si asta la cat de repede se inmulteste smile

LE: Acum am vazut raspunsul. Vezi sa pui un capac la acvariul cu vivipari. Unii dintre ei ajung sa inoate pe covor wink

26 Editat de costyy_78 (2012-03-06 17:51)

Re: nou pe site

danielt A scris:

Pai omul a precizat ca are doua acvarii. Nu e vorba de hranit carasii cu pistia desi la un moment dat va ajunge sa faca si asta la cat de repede se inmulteste smile

am vazut unde a precizat ca are doua acvarii,dar am crezut ca va pune si in cel cu carasi

Re: nou pe site

danielt A scris:

Pai omul a precizat ca are doua acvarii. Nu e vorba de hranit carasii cu pistia desi la un moment dat va ajunge sa faca si asta la cat de repede se inmulteste smile

LE: Acum am vazut raspunsul. Vezi sa pui un capac la acvariul cu vivipari. Unii dintre ei ajung sa inoate pe covor wink

Ti-am lasat nr. de tel. intr-un mesaj.

28

Re: nou pe site

serbanrzvn A scris:

fac multa mizerie  si inainte sa scot neonii l-am gasit pe unul fara cap.

   Unul fara cap ce... carasel? Neon? Sa nu zici ca la unul dintre neoni i-a rupt caraselu' capu' lol

Re: nou pe site

Ancistrus A scris:
serbanrzvn A scris:

fac multa mizerie  si inainte sa scot neonii l-am gasit pe unul fara cap.

   Unul fara cap ce... carasel? Neon? Sa nu zici ca la unul dintre neoni i-a rupt caraselu' capu' lol

cred ca mai degraba a murit si melci mei pomacea s-a servit

Re: nou pe site

As dori de asemenea sa adaug niste moss . Ma poate ajuta ( dona ) cineva?

31 Editat de serbanrzvn (2012-03-10 17:45)

Re: nou pe site

danielt A scris:

Pai omul a precizat ca are doua acvarii. Nu e vorba de hranit carasii cu pistia desi la un moment dat va ajunge sa faca si asta la cat de repede se inmulteste smile

LE: Acum am vazut raspunsul. Vezi sa pui un capac la acvariul cu vivipari. Unii dintre ei ajung sa inoate pe covor wink

Multumesc pt plante ,dar am o rugaminte: poti sa-mi spui ceva de planta din imaginea pe care o voi pune? Eu nu am gasit prea multe informatii despre ea wink
Si o imagine cu planta de la tine :apl
Si apropo ce pesti aveai in acvariu? Am gasit pe planta din imagine o chiestie gelatinoasa de parca ar fi fost un saculet pt oua.

Re: nou pe site

acvariul mau cu guppy 5 la numar plus 2 pui
mai trebuie sa-l plantez , dar cu ce?
Idei................

33 Editat de serbanrzvn (2012-03-16 22:35)

Re: nou pe site

un cars criminal!!!!!!
Asta se intampla daca bagati carasi cu guppy!!

34

Re: nou pe site

Ca plante pentru acvariul cu vivipari poti pune: elodeea densa, egeria densa, cryptocoryne, sagittaria subulata ...etc.  Acestea sint plante easy si placute atit pestilor cit si privirii noastre...

My advice is free and worth every penny.

Re: nou pe site

Gabry3ll A scris:

Ca plante pentru acvariul cu vivipari poti pune: elodeea densa, egeria densa, cryptocoryne, sagittaria subulata ...etc.  Acestea sint plante easy si placute atit pestilor cit si privirii noastre...

multunesc.

Re: nou pe site

Ceratopheris thalictroides creste repede si consuma substantele din apa  :fok