101

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

marius, si eu sunt de aceeasi parere. curentii de apa fac transportul de nutrienti micro si macro, oxigeneaza apa si le dau pestilor partii de ski. big_smile

lasand la o parte glumele, unele plante si puietul poate obiecteaza la curenti prea repezi si care sunt prea puternici. si unii pesti mai delicati. altora le place. depinde de originea speciilor.


sergiu, greu lucru imi ceri...trebuie sa caut intens, si sa fac sapaturi arheologice. dar ti-l caut si ti-l dau fara maxime probleme. si fara mustrari de constiinta. uite:

este vorba de acvariul de aici, si filtrul aferent. pagina 72.

spune cat si daca esti pregatit sa dai banii pe asa ceva.  :pp


si inca ceva, invatat pe piele proprie: nu intotdeauna pachetele facute de producatori/vanzatori sunt cele mai bune combinatii posibile. din ratiuni de profit, etc.

102

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

Sergiu, o sa zic asta numai o data.

1. Invata limba romana. Te va scapa de carcotasi si va usura treaba celor care chiar vor sa te ajute.

2. Esti la inceput. Daca cineva iti ofera un sfat incearca mai intai sa afli ce sta la baza lui. Asta nu inseamna sa pui intrebari care sunt deja raspunse in zeci de subiecte. Inseamna sa faci studiu individual. Asta am facut cu totii la primul contact cu un forum si care care suntem acum parte din subiectul tau.

Daca tu crezi ca sfatul lui Ancistrus de a pune filtrul pe laterala nu merge la tine precizeaza asta. Daca filtrul are 40cm latime si laterala doar 35 spune ca nu merge.

Cat mai multe informatii cu atat mai bune raspunsurile. Se cheama efect de feedback. Nu l-am inventat eu. Dar vad ca in continuare ca ai atitudinea aia de "profesor" care pune intrebari si dupa aia contesta raspunsurile pentru ca pur si simplu nu corespund cu ce te asteptai.

Ca tot pui accent pe ton  :fbr

103 Editat de sergiu.dragomir (2012-03-17 12:41)

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

buna dimineata oameni buni; ai dreptate pana la urma eliana, m-as complica degeaba;

ziua a 3-a si crevetii inca se fataie prin bazin; n-am vazut niciunul mancat;

va anunt pe parcurs; as pune ceva poze dar iar sar moderatorii pe mine ca le umplu spatiul;

daniel pari frustrat omule; relaxeaza-te!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

104 Editat de sergiu.dragomir (2012-05-21 03:09)

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

Ancistrus A scris:

Sunt bune Biobox-urile astea, doar ca au 2 materiale filtrante cam prost gandite, si anume vata de perlon care se va colmata imediat, si carbunele activ, care este bun pentru o filtrare chimica... asta doar daca ai nevoie de ea in acvariu. Personal le-as scoate pe amandoua si le-as inlocui cu Eheim Substrat Pro sau Sera Siporax Mini, pentru o filtrare biologica buna, si as lasa buretii filtrului pentru filtrare mecanica.
   Nu merge montat filtrul pe o laterala mica? Asa pe mijloc nu arata bine deloc.

iote omule ca ajung la vorba ta cu bioboxul ! spune-mi te rog care din cele 4 medii de filtrare le-as scoate ? presupun ca pe toate in afara de buretele albastru nu ? unul tot trebuie sa ramana la fund sa nu mi se infunde pompa de apa!

inca ceva pentru cei care au, aceste inele siporax se pot spala ? in apa din acvariu desigur, nu la robinet!

later edit sa lamuresc lumea! in afara de perlon si buretele negru cu carbune activ mai e un burete albastru si un strat de bile ceramice!

multam inca o data!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

105

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

Pai ca medii filtrante ai nevoie in primul rand de mecanic si biologic, buretele le face pe amandoua... crezi ca erau prosti comunistii cand au inventat "bolborositorul? big_smile
   Personal recomand materialul dedicat filtrarii biologice doar in filtrele externe, adica acolo unde ai loc suficient sa-l pui.

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

ok fair enough ... dar as scoate 2 "baterii" si din biobox sa pun o tar de siporax mini! sau arunc banii pe geam fara sa vad rezultate ?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

107

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

Rezultate intr-un filtru biologic simti (la teste) doar dupa incheierea ciclului azot wink Dar in Biobox merg bagate alte medii, nu neaparat Sera Siporax, adica poti baga Siporax Mini, Eheim Substrat Pro sau Seachem Matrix (Seachem bagi mai putin, asta cica este miezu'... cel putin asa zice Seachem :-)

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

am o amica ce e clujeanca si are tic verbal "tucate-as!" ar fi cam ciudat; mai spune si care dintre cele 4 medii de filtare le-ai inlocui; acum am intele de ce!

la cum vad eu lucrurile 3 sunt inutile si mai bine pun ce ai zis tu mai sus ca deh " verba volant, scripta manet! " as pastra buretele mai grosier pentru filtrare mecanica, si as pune un strat subtire de perlon deasupra lui siporax pentru a usura filtrarea mecanica si pentru ca sa nu umblu in tot filtrul prea des; ma gandesc ca perlonul opreste 80 - 90 % din mizerie iar pe asta oricum il schimb saptamanal ca altfel se slabestecurentul de apa al filtrului si se reduce debitul!

ce zici ?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

109

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

Orice varianta ai alege, la materialul biologic apa trebuie sa ajunga curatata de materiile in suspensie, dar nu prin vata de perlon... adica este cea mai buna la filtrarea mecanica dar se infunda imediat. Burete inainte de materialul biologic, asta este parerea mea si o mentin big_smile

LE: Cu cat mai mult material biologic ai in filtru, cu atati mai multi pesti poti baga in acvariu... dar si cu atat mai des trebuie facut schimbul de apa wink

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

am inteles si punctul tau de vedere! o sa pun poze pe topicul actual al bazinului imediat ce gasesc si cumpar aceste bucati de ceramica!

inteleg practic ca o sa fie burete, siporax si iar burete pana la urma! asa ca tot am cativa centimetri cubi sa bag orice material biologic, doar carbune sa nu fie!

sincer sa fiu cand puneam carbune activ se cam duceau algele asa ca daca e sa merg cu siporax si sa obtin aceleasi efecte e ideal!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

111

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

sergiu.dragomir A scris:

inteleg practic ca o sa fie burete, siporax si iar burete pana la urma!

   Burete si Siporax, buretele urmator ce rost mai are? Deci dupa materialul biologic apa vine purificata de amoniac si nitrit, dar asta nu inseamna ca este "cristal", ci doar ca este buna pentru pesti. Oricum apa "ciclata" are o usoara culoare galbuie.

sergiu.dragomir A scris:

sincer sa fiu cand puneam carbune activ se cam duceau algele asa ca daca e sa merg cu siporax si sa obtin aceleasi efecte e ideal!

   Asta este o discutie mai sensibila, adica ori carbunele tragea tot fertilizantul (si aici imi pun tot forumul in cap), ori nu stiu ce facea de te scapa de alge... big_smile

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

Ancistrus A scris:
sergiu.dragomir A scris:

inteleg practic ca o sa fie burete, siporax si iar burete pana la urma!

   Burete si Siporax, buretele urmator ce rost mai are? Deci dupa materialul biologic apa vine purificata de amoniac si nitrit, dar asta nu inseamna ca este "cristal", ci doar ca este buna pentru pesti. Oricum apa "ciclata" are o usoara culoare galbuie.

sergiu.dragomir A scris:

sincer sa fiu cand puneam carbune activ se cam duceau algele asa ca daca e sa merg cu siporax si sa obtin aceleasi efecte e ideal!

   Asta este o discutie mai sensibila, adica ori carbunele tragea tot fertilizantul (si aici imi pun tot forumul in cap), ori nu stiu ce facea de te scapa de alge... big_smile

carbunele tragea tot!

ultimul burete are rolul de a-mi proteja pompa care scoate apa din filtru si face curenti in acvariu! crede-ma ca am studiat bine tare de tot filtrul cand am refacut set-up-ul si vroiam sa-l dezlipesc si sa-l lipesc pe lateral!

ca sa te lamuresc si mai bine, pun o poza cu una dintre cele 4 "baterii" ale filtrului!

ma gandes eu ca macar ca sparg capacul asteia si scot buretele din el si pun siporax dar gratarul care ramane in cutie tot e binevenit, plus ca aceasta baterie nu merge pana jos de tot, mai raman cativa centimetri in locas pentru a comunica cu ce-a de-a 3-a camaruta, cea de apa curata si cea care scoate apa din filtru!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092