Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Am nevoie de un sfat . Frunzele unei plante devin incolore ... care poate fi cauza ? Am adaugat in acvariu de cateva zile Feropol ( NU Feropol 24 ), care se adauga o data pe saptamana. Sper sa nu isi mai piarda din culoare.

Nu stiu exact numele plantei, dar am sa atasez o poza ( este vroba de cea din coltul dreapta ), iar frunzele plantei de langa devin maronii ... de la inceput am avut probleme cu plantele si nu stiu ce sa fac sa-mi reziste.

PS : Acvariul are substrat

62

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Citeste articolele asta Plantele de acvariu (indrumar pentru incepatori si nu numai) si asta Nutritia minerala a plantelor (micro si macroelemente), gasesti acolo tot ce vrei sa stii :fok

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Merci. Am citit articolele respective dar tot nu sunt lamurit 100%

pH-ul, duritatea prea mare de obicei si iluminatul sunt cele care influenteaza negativ cresterea plantelor.

Presupun ca asta ar fi problema la mine ... sau lipsa fierului din apa. Sper sa isi faca treaba Feropolul, daca nu am sa incerc si Feropol 24

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Pai ele se combina, zilnic F24 si saptamanal Feropol. Daca nu ai co2, poti pune in prima faza easy carbo. In urma unui test de fier, poti pune si JBL Ferrotabs saptamanal.

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Hai sa te lamuresc un pic. Plantele acvatice cresc bine in apa usor acida, asta inseamna un ph sub 6,8. Scaderea ph-ului se face prin aditie de co2.  Acest ph este greu de obtint intr-o apa cu duritate mare gh>20 , kh>15 pentru simplul motiv ca la peste 60-70ppm co2 pestii vor muri asfixiati. De aici tragem concluzia ca este necesara o apa cu duritatea mai mica gh 7-14, kh 5-10 si aditie de co2 in jurul valorii de 30ppm pentru obtinerea unui ph sub 6,8.(fig1)
Substratul din pietrisul de rau ( ca al tau sau al meu ) salta GH cu 3-7dGH depinde cat de mult este in acvariu.(fig2)
La iluminare cred ca sunt suficienti 0,5-0,7 w/l , neoane t5 sau t8 cu spectrul 3000k si 6500k.(Osram sau Philips 830, 865)

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Astazi am fost si am cumparat inca o planta, pt ca am vazut ca si-au mai revenit .

Vanzatorul mi-a recomandat Easy Balance de la Tetra, pentru a scadea duritatea apei si ph-ul. Credeti ca este ok sa o folosesc sau dau acvariul peste cap ? Sper sa nu fi dat banii aiurea pe ea smile

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Duritatea generala GH sau duritatea carbonatului KH nu pot fi scazute decat folosind apa de osmoza, sau apa plata cu continut redus de calciu(sunt vreo 3-4 branduri care au GH, KH foarte mici dar pretul este de 1 leu pe litru  :stupid ). Scaderea ph-ului se face cel mai bine prin aditie de co2 , in felul asta au si plantele carbonul necesar dezvoltarii si se asigura si un ph optim :fok 
Despre solutia aia nu stiu nimic poate colegii care au folosit-o sa-si dea cu parerea despre ea cat de buna este.

68

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

vladutz1186 A scris:

Vanzatorul mi-a recomandat Easy Balance de la Tetra, pentru a scadea duritatea apei si ph-ul.

   Esti sigur ca asta ti-a spus vanzatorul? :omfg Eu stiam ca nu scade pH, ci ca "stabilizeaza pH-ul si carbonatii ".

MariusMinu A scris:

Duritatea generala GH sau duritatea carbonatului KH nu pot fi scazute decat folosind apa de osmoza

   kH nu poate fi scazut prin aditie de CO2? wink

69

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

MariusMinu A scris:

Duritatea generala GH sau duritatea carbonatului KH nu pot fi scazute decat folosind apa de osmoza, sau apa plata cu continut redus de calciu(sunt vreo 3-4 branduri care au GH, KH foarte mici dar pretul este de 1 leu pe litru  :stupid ). Scaderea ph-ului se face cel mai bine prin aditie de co2 , in felul asta au si plantele carbonul necesar dezvoltarii si se asigura si un ph optim :fok 
Despre solutia aia nu stiu nimic poate colegii care au folosit-o sa-si dea cu parerea despre ea cat de buna este.

   Asa este Marius dar in egala masura, aditia de CO2 se face mai degraba pentru stabilizarea unui pH, in jurul unei valori acceptabile (dorite). Daca dorim sa scadem un pH mare (8 - 8,5) la unul mic (6 - 6,5) si realizam asta fara a asigura o constanta a fenomenului, nu am facut mare lucru, inseamna ca avem de a face cu o duritate "nativa" a apei, lucru pe care trebuie sa-l corectam prin alte metode. In general, corectia pH-ului cu ajutorul CO2 se face in limita unei diferente de o unitate (ex: de la 7 la 6). Altfel nu facem decit sa ne jucam cu aceste valori, producind efecte secundare imprevizibile.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Ancistrus A scris:
vladutz1186 A scris:

Vanzatorul mi-a recomandat Easy Balance de la Tetra, pentru a scadea duritatea apei si ph-ul.

   Esti sigur ca asta ti-a spus vanzatorul? :omfg Eu stiam ca nu scade pH, ci ca "stabilizeaza pH-ul si carbonatii ".

Deci nu am de ce sa adaug in acvariu EasyBalance, nu ?
Aditie de CO2 ? Este cam scumpicel tot echipamentul. Poate la urmatorul acvariu pe care vreau sa il fac ( 200-300 L ) voi cumpara si reactor de CO2, dar pentru asta micut, ma gandesc ca sunt bani dati in plus ... Voi ce ziceti ? Momentan este totul ok in acvariu si am observat ca plantele au inceput sa prinda viata ( asta dupa ce am inceput sa adaug Feropol si Feropol 24 )

71 Editat de MariusMinu (2012-06-11 19:53)

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Ancistrus A scris:

kH nu poate fi scazut prin aditie de CO2? wink

La momentul asta eu cred ca nu poate fi scazut, dar o sa caut mai multe informatii.

Vladut  : o bomba facuta dintr-un pet de 2,5 litri , 1metru de furtun si un filtru de tigare pe post de reactor iti pare scump ?Nu toata lumea foloseste ph controller wink

72

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

MariusMinu A scris:
Ancistrus A scris:

kH nu poate fi scazut prin aditie de CO2? wink

La momentul asta eu cred ca nu poate fi scazut, dar o sa caut mai multe informatii.

Vladut  : o bomba facuta dintr-un pet de 2,5 litri , 1metru de furtun si un filtru de tigare pe post de reactor iti pare scump ?Nu toata lumea foloseste ph controller wink

Tocmai scaderea kH se face foarte simplu prin aditie de CO2, pe cind scaderea gH este o operatiune mai complexa.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Inca mai caut informatii ca din testele pe care le-am facut nu exista o legatura clara intre aditia de co2 si scaderea kh, poate sa-l scada cu 1-2 grade maxim dar nu il coboara de la 15 la 5 in nici un caz. Eu as fi foarte bucuros sa aflu ca pot scadea kh prin aditie de co2, ^:)^ avand kh undeva la 15 la robinet. :stupid motiv pentru care nu o folosesc in acvariu decat in cantitati mici.

74

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

MariusMinu A scris:

Inca mai caut informatii ca din testele pe care le-am facut nu exista o legatura clara intre aditia de co2 si scaderea kh, poate sa-l scada cu 1-2 grade maxim dar nu il coboara de la 15 la 5 in nici un caz. Eu as fi foarte bucuros sa aflu ca pot scadea kh prin aditie de co2, ^:)^ avand kh undeva la 15 la robinet. :stupid motiv pentru care nu o folosesc in acvariu decat in cantitati mici.

Cauta Marius...! lol Si ca sa-ti fie mai usor:
   - kH: Reprezinta duritatea carbonatilor si se mai numeste duritatea temporara
   - gH: Se mai numeste si duritatea generala si se refera la concentratia de ioni de calciu si magneziu dizolvati

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Stiu ce insemna gh,kh doar ca din teste nu a rezultat influenta co2 asupra kh, cu alte cuvinte kh era 6 indiferent ca co2 era 15ppm sau 30ppm, mai mult nu am bagat decat rar 40ppm(indicator co2 permanent jbl)dar kh tot 6 a ramas, hai sa zicem 1-2 grade toleranta testului. Acum am ramas fara teste dar cum iau fac urmatorul experiment : pun apa intr-un bazin separat fac un test de kh, apoi bag co2 in limita de 40ppm si il las 2-3 zile la aceasta valoare dupa care repet testul de kh. Pana atunci mai caut dar nu iau toate informatiile de pe net de bune, trebuie sa vada ochiul meu :omfg  :noroc

76 Editat de vladutz1186 (2012-06-13 17:53)

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

De o luna nu am mai umblat la acvariu ( sa schimb anumit procent din apa, etc ). Astazi am facut un test de apa si am observat ca NO3 are valoarea 25, in schimb NO2 = 0 . Apa are un miros putin ciudat ( de apa "veche" ). Credeti ca ar trebui sa fac un schimb de 10-15% din apa ?

Ancistrus A scris:

Daca adaugi si Denitrol in apa faci schimburi conform testelor, respectiv in momentul asta nu ai nevoie de schimb.

Dentirol nu am mai adaugat, decat in cele 9 zile de la terminarea tratamentului cu Contraspot.

PS : Nu mi`ati spus daca pot incepe sa folosesc Easy Balance sau nu isi are rostul ?

77

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

MariusMinu A scris:

Stiu ce insemna gh,kh doar ca din teste nu a rezultat influenta co2 asupra kh, cu alte cuvinte kh era 6 indiferent ca co2 era 15ppm sau 30ppm, mai mult nu am bagat decat rar 40ppm(indicator co2 permanent jbl)dar kh tot 6 a ramas, hai sa zicem 1-2 grade toleranta testului. Acum am ramas fara teste dar cum iau fac urmatorul experiment : pun apa intr-un bazin separat fac un test de kh, apoi bag co2 in limita de 40ppm si il las 2-3 zile la aceasta valoare dupa care repet testul de kh. Pana atunci mai caut dar nu iau toate informatiile de pe net de bune, trebuie sa vada ochiul meu :omfg  :noroc

   Mai citeste o data ce inseamna kH si iti vei da seama de exactitatea rezultatelor masurarii acestuia, la un interval de timp mare, dupa ce aditia de CO2 a fost  anulata.
   Cauta si alte surse de informare, sa nu ramin eu inventatorul metodelor prin care se scade kH lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

78

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

vladutz1186 A scris:

De o luna nu am mai umblat la acvariu ( sa schimb anumit procent din apa, etc ). Astazi am facut un test de apa si am observat ca NO3 are valoarea 25, in schimb NO2 = 0 . Apa are un miros putin ciudat ( de apa "veche" ). Credeti ca ar trebui sa fac un schimb de 10-15% din apa ?

Ancistrus A scris:

Daca adaugi si Denitrol in apa faci schimburi conform testelor, respectiv in momentul asta nu ai nevoie de schimb.

Dentirol nu am mai adaugat, decat in cele 9 zile de la terminarea tratamentului cu Contraspot.

PS : Nu mi`ati spus daca pot incepe sa folosesc Easy Balance sau nu isi are rostul ?

Pina la nivelul de 30, nitratii nu ar trebui sa-ti faca probleme, decit daca ai pesti sensibili la acest parametru. Totusi, o luna de zile, fara schimb partial de apa?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Am postat acum ceva timp problema care am avut-o in legatura cu cei 9 neoni care au murit din cauza duritatii si ph-ului prea mari( sau din cauza.grisului,nu stiu exact) . intrebarea mea este, daca pun zebre in acvariu, vor avea aceeasi soarta ? sunt si ele sensibile la ph ridicat si duritate mare ?

80

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

vladutz1186 A scris:

Am postat acum ceva timp problema care am avut-o in legatura cu cei 9 neoni care au murit din cauza duritatii si ph-ului prea mari( sau din cauza.grisului,nu stiu exact) . intrebarea mea este, daca pun zebre in acvariu, vor avea aceeasi soarta ? sunt si ele sensibile la ph ridicat si duritate mare ?

Stiu eu un prieten comun, se numeste Google! lol Scrie Danio Rerio la cautare si prietenul iti va spune in ce conditii poti tine acele zebre.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!