Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

assa-i! noh google translator zice ca in engleza o cheama "Aponogeton krispus"; n-am mai auzit numele asta oricat de inapoiat as fi eu la capitolul denumiri de plante; cum zicea Domnul Radu ca nu stie ce e "echinolais" acum cateva posturi. planta o am de la Domnul Vasilescu si se pare ca-i merge bine la mine; pacat ca imi umbreste moss-ul si de asta vrea sa o marit! daca n-o vrea un amic pentru un acvariu de 300 de litri cu discusi probabil ajunge la schimburi si donatii pe aici.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

revin cu o chestie interesanta; am o planta de la Daniel (primita pe ochi frumosi desigur:D ) pe care sincer sa fiu observ ca o dezvolt in mod diferit in cele doua acvarii! in cel mic pare ca se intinde si formeaza un oaresice gazon iar in cel mare deja a ajuns la suprafata.

atasez poze desigur! incercuiesc cu rosu planta despre care fac vorbire in ambele poze iar cu mov incercuiesc o panta cumparata de aici de pe forum care se dezvolta foarte foarte mult in acvariul mic fata de cum se dezvolta in acvariul mare; aceasta din urma marcata cu mov e luata de la Gabi din militari si e de fapt o planta de gazon care ar trebui sa ajunga pe la jumatatea dimensiunilor pe care le are acum.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

143

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Planta incercuita cu rosu pare sa fie Bacopa Monnieri si dupa parerea mea, se dezvolta diferit din cauza iluminarii diferite.
   Ce este incercuit cu mov, nu disting.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

144 Editat de sergiu.dragomir (2013-02-13 14:05)

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Multam Domnule Radu; ati fost mai rapid decat Daniel smile)! mai incerc 2 -3 poze pt cea cu mov!

inca ceva daca vreti sa ma sfatuiti; as scoate cuba din acvariul mare si as mai planta un pot de palvura inclusiv un centimetru in fata tufei cea mare de moss! cum vi se pare ?

cum spuneam poze cu planta incercuita cu mov!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

145

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

sergiu.dragomir A scris:

Multam Domnule Radu; ati fost mai rapid decat Daniel smile)! mai incerc 2 -3 poze pt cea cu mov!

inca ceva daca vreti sa ma sfatuiti; as scoate cuba din acvariul mare si as mai planta un pot de palvura inclusiv un centimetru in fata tufei cea mare de moss! cum vi se pare ?

cum spuneam poze cu planta incercuita cu mov!

Nu stiam ca sint in competitie cu... dragostea mea cea mare, Daniel! lol
Planta este Sagittaria Subulata sau o varietate de Vallisneria. De abia astept sa dea cineva de pamint cu mine, in legatura cu Sagittaria, atit de inalta! lol
   In rest, in privinta... Cubei, nu ma pronunt, este chestiune de gust sau "De gustibus non est disputandum", ca tot iti place latina! :noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Valisneria nu cred ca e ca se intinde si creste mult mai repede decat valisneria! Apropos de Sagittaria atat de inalta exact asta-si si nelamurirea mea! Am frunze lungi de aproximativ 25 de centimetri!

Stiu ca e chestiune de gust cu cuba, dar daca tot n-am lumina pentru ea in cel mare iar in cel mic am ma gandeam ca ar arata ma ifain parvula si moss si-atat!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

147

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Cea cu rosu pare a fi Hedyotis Salzmannii

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Revin la discutia despre minunatul meu biobox! La sfatul Domnului Bitanu, am schimbat oridinea sertarelor de materiale filtrante din biobox; imediat dupa ce am spalat un pic sub jet foarte slab ca putere sertarul de inele ceramice si i-am dat drumul filtrului, am observat ca deja i-a cam scazut debitul filtrului cel mai sigur din cazua aranjamentului inelelor ceramice (poza a doua) dar nu aveam probleme cu claritatea apei asa ca am sa-l las o saptamana sa vad cum se comporta!

Desigur ca facui si poze! In prima poza era sertarul de inele ceramice imediat ce l-am scos, in a doua este sertarul de inele ceramice aranjate foarte foarte in ordine, probabil de asta mi s-a redus debitul filtrului, iar in a 3-a sunt toate straturile de material filtrant gata de pus in filtru! Pe langa tot ce se vede in a 3-a poza, deasupra am mai pus si un strat mic de perlon pe care-l schimb saptamanal sau de fiecare data cand se colmateaza si pompa de evacuare incepe sa traga aer din ultima camera din cazua debitului redus.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

149

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

In sertarul cu Siporax, avand in vedere ca este mic, recomandat ar fi sa bagi Siporax Mini sau Eheim Substrat Pro wink
   Ai udat si masa, si parchetul... off fir-ar ele sa fie de poze lol

150 Editat de sergiu.dragomir (2013-02-16 06:58)

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

neata Cristi! noh acu vrei sa pun poza si cu mopul ?  Merci de sfat, am sa caut daca gasesc atat de putin cat imi trebuie mie! pe langa toate astea vreau sa caut un saculet sau sa fac un saculet din plasa fina in care sa pun si eu purigen, un strat subtire de tot!

am mai schimbat si ceva plante asa ca astept sa se limpezeasca apa si apoi fac si poze!

LATER EDIT: un lucru benefic pe care l-am observat in ultima saptamana este acela ca una dintre cele doua hraniri pe care le fac zilnic este compusa din carne, cel mai frecvent carne de pui. am observat ca au explodat plantele de cand fac treaba asta! Exista efecte negative sau sa o tin asa cata vreme pot si mi-e comod si usor ?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

151

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Saracele bacterii. Vezi ca nu prea le face bine sa le usuci, data viitoare fa si tu operatia asta intr-un lighean cu apa din acvariu. Siporax Mini eu am cumparat de la Coralis. Vine la blister direct in "ciorap".

152 Editat de sergiu.dragomir (2013-02-19 12:26)

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Intre timp duminica mi-a dat Daniel ceva material filtrant; nici daca numara bilutele acelea tot nu se nimerea sa mi le potriveasca mai bine cantitatea acceasta fiind exacta cu ceea ce imi incapea mie intr-un sertarel!

A mai intervenit si o noua achizitie, un difuzor de CO2 de la Aquatic nature; suprafata mult mai mare de iesire a bulelor, mai fin ca filtrul de tigara per total multumit desi mi-a dat emotii ca nu se intampla nimic timp de 4 -5 minute iar bomba incepuse sa faca o presiune fantastica de ziceam ca-mi crapa!

LATER EDIT: deja observ ca imi perleaza moss-ul fapt ce nu se intampla cu filtrul de tigara!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

stimati colegi sa fie din vina lui Daniel cu bilele ceramice ce mi le-a dat el sau sa fie vina lui Bitanu cu sfatul pentru rearanjarea sertarelor de filtrare, dar apa in acvariul meu e cristal de vreo 2 saptamani!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Ieri am schimbat becul lampii de birou cu un Osram de 23 W 6500 temperatura si 1420 de lumeni. Nu stiu daca e de la bec sau de la cele doua netrite pe care le-am adaugat dar incep sa adun smocuri de BBA din acvariu.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092