21

Re: un inceput cu scantei

Nu arata deloc rau, mai ales ca o sa se inverzeasca de plante ... te-ai gîndit la pesti, de care vrei sa ai?
Ar fi frumoasa si o buturuga....
:sok  :apl

My advice is free and worth every penny.

22

Re: un inceput cu scantei

Astept sa vad proiectul, chiar acum am terminat de spalat si eu tot acvariul si imdiat ma reapuc de replantat, big_smile(fac un set-up nou)

23

Re: un inceput cu scantei

pai pietrele le-am incercat cu otet de mizil si nu sfaraie.sa mai incerc si cu alt otet?!

pai cu buturugi-craci vroiam prima data dar nu am avut si nici de unde sa iau nu am avut,si buturugile fac si apa neagra,etc,etc.nu aveam de gand sa pun pietre,dar pana sa ma apuc de tb mi-am adus aminte ca am niste pietre la vanzare si uite ca mi-au fost de folos.poate mi-o iesi vre-un aquascape big_smile

pesti o sa vreau sa bag niste scalari voalati,o sa caut pana gasesc ceva frumos si cu niste neoni si cory,dar asta peste mult mult timp

spor la treaba remusica,dar ai grija cu pestii si ciclatu :sok

24

Re: un inceput cu scantei

am mai facut un test cu otet si parca ar sfraii putin,nu asa rau ca cele de la ciclide,dar putin tot sfaraie

25

Re: un inceput cu scantei

atunci scoate-le din acvariu

ignoranta doare cel mai tare:)

26

Re: un inceput cu scantei

pai o sa le scot maine

27

Re: un inceput cu scantei

Cu ciclatul am grija smile am pastrat 40l de apa din set-upul vechi filtrul si bureti filtrului fara sa ii spal smile bafta ca noul proiect si daca sfaraie putin scoatele afara wink

28

Re: un inceput cu scantei

am scos si pietrele,acum sa vad cu ce le inlocuiesc...
merge sa bag o zebra pt ciclare,ca cory nu am?!

29

Re: un inceput cu scantei

Poti sa o pui wink sau niste guppy ca sunt mai rezistenti wink

30

Re: un inceput cu scantei

evolutia acvariului la o saptamana jumate.
-am adaugat niste craci de vie tratate la greu si vreo 20 si ceva de fire de rotala
-valisneria o sa fie inlocuita cu didiplis,dar vorba lu cine zicea p'aci:"grabeste-te incet"
-lumina tot 36W la 96l brut(cam 83 fara substrat) 5 ore/zi,peste cateva zile o sa mai dau drumul la inca un neon de 18,si o sa ajung la 3 de 18 si 1 de 13
-maine o sa dau drumu la bomba(o sa pun mai putina drojdie,ca la cate plante am..)

31 Editat de laur32 (2012-05-12 13:26)

Re: un inceput cu scantei

Salut, o realitate putin cam simetrica:)) parca prea organizata, urasc cioatele taiate din topor, mai bine cauti unele usor rupte, sparte, mi se pare ca dau mai bine, ape limpezi.

PS: e doar o parere, fara suparare  :noroc

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

32

Re: un inceput cu scantei

sti ce ma gandesc eu?ca poate noi,acvaristii incercam sa ne jucam cu natura in asa fel incat o facem "mai salbatica","mai frumoasa" dar nu bagam de seama ca ne departam de ea.da,daca imi fac o gradina(in curte sau in acvariu)pot sa imi aranjez plantele cu sfoara sa fie la linie.

daca imi spuneai ca sunt aranjate prea la linie poate te credeam(cu toate ca nu mi se pare deloc),dar ca sut taiate din topor...sunt luate dupa un camp in paragina,din o gramada de crengi,si nu cred ca au vazut vreodata foarfeca sau topor.

asa e natura...poate cateodata si simetrica si nu ne place noua.

speri sa nu te superi,dar ce am zis am zis ca sa citeasca toata lumea si sa invete sa se folosesca de natura asa cum e,fara dalta si topor(ceea ce ai urmarit sa punctezi si tu) chiar daca nu prea pe placu nostru

33

Re: un inceput cu scantei

octavian A scris:

sti ce ma gandesc eu?ca poate noi,acvaristii incercam sa ne jucam cu natura in asa fel incat o facem "mai salbatica","mai frumoasa" dar nu bagam de seama ca ne departam de ea.

   In cazul asta de ce ai plantat radacinile de vita? Nu ar fi aratat mai bine ca niste radacini ("decupaj din realitate") care intra in apa, decat ca niste radacini care ies din substrat?

34

Re: un inceput cu scantei

Nici o suparare, ma gandeam doar ca titlul subiectului nu se leaga cu vita de vie care se gaseste, asa cum ai spus pe camp. Mai indicata mi se pare, sincer, radacina de salcie, ca tot se gaseste in apa.... E mai potrivita cu titlul si mai placuta estetic. La "din topor" ma refeream strict la vita de vie, la aspectul ei in acvariu. Repet, este doar o parere personala, ideea e ca tu, refacand de la 0 tot, ai sansa de a alege, dupa atatea acvarii prezentate ca model, o adevarata parte din realitate.

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

35 Editat de mirceajifcu (2012-05-12 15:30)

Re: un inceput cu scantei

Mie mi se pare ca arata bine acvariul si cand il vei umple cu plante va arata si mai bine. Fa-l pe placul tau si schimba titlul topicului sa nu mai ai parte de carcoteli  lol . Fiecare acvariu de fapt este o realitate perfecta imaginata de noi, fara alge, fara pesti bolnavi samd. Ca daca ar fi sa luam pe bune realitatea, ar trebui sa aruncam cauciucuri, flacoane, doze de bere si alte cele prin acvariu  lol , sa nu zic sa mai urinam din cand in cand in el ca sa copieze realitatea saraciei de prin amazon, nil si alte fluvii mari, unde localnici trag o teava din casa direct in apa.

36

Re: un inceput cu scantei

ancistrus,am spus,alea sunt craci,si in apa at cand se rup craci din copaci,alea nu sunt drepte ca scandurile,au diferite forme,o parte din craca fiind acoperita de mal iar cealalta parte ramanand culcata sau in suspensie(in cazul meu e foarte usor sa iti inchipui cam cum ar fi restul cracii,asta daca ai putina imaginatie)

eu chiar nu inteleg ce are a face titlul in toata discutia asta.nu in orice acvariu se doreste o redare a realitatii?daca eu am pus un titlu mai sugestiv nu l-am pus ca vreau sa fac ceva deosebit de ceilalti ci doar pt a reflecta continutul.cred ca titlul asta s-ar potrivi oricarui acvariu de aici(sau ar trebui sa se potrivesca)

merci mircea,asa e cand o sa se cicleze acvariul o sa mai adaug plante si mai pretentioase,cracile o sa fie invadate de ele,un covor de hc,cracile o sa se umple de muschi,ca in realitate,ca doar na,am pretentii la mine big_smile ce sa zic,mi-a placut foarte mult descrierea ta a realitatii :sok dar sunt si realitati mai frumoase(a mea de exemplu :ang )

37

Re: un inceput cu scantei

octavian A scris:

ancistrus,am spus,alea sunt craci,si in apa at cand se rup craci din copaci,alea nu sunt drepte ca scandurile,au diferite forme,o parte din craca fiind acoperita de mal iar cealalta parte ramanand culcata sau in suspensie(in cazul meu e foarte usor sa iti inchipui cam cum ar fi restul cracii,asta daca ai putina imaginatie)

   Asa este ai dreptate, cracile cand se rup din copaci si cad in apa, se aseaza invers, sau ma rog se aseaza in pozitie de aquascape :apl
   Scuza-mi modesta imaginatie, eu nu am ajuns inca la nivelul tau ^:)^

38 Editat de bogdivaio (2012-05-12 18:39)

Re: un inceput cu scantei

Salut,
poate nu le prea am eu cu acvaristica dar si mie imi pare de exemplu ca, creanga din coltul stanga nu da senzatia de natural, poate daca o culci cumva pe una din ramuri ar arata mai salbatic.
Acum depinde si care e imaginea ca ti-ai creeat-o tu in cap ca ai vrea sa arate dupa o luna sau doua, dupa ce desigur se imultesc plantele si toate prind un rost.
Eu zic ca e un incaput promitator, bafta!  :noroc

P.S. Cristi tare acid mai esti  lol , nu ti-ar strica o abordare mai prietenoasa a lucrurilor  :pp

39

Re: un inceput cu scantei

octavian cu siguranta odata cu maturizarea acvariului acele craci vor parea mult mai "naturale" si se vor integra perfect in peisajul dorit de tine.  :fok

Re: un inceput cu scantei

Dupa ce se vor mai dezvolta plantele acvariul va arata mult mai bine, mai ales daca ai succes cu vreunul dintre gazoane   smile