221

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Gata lampaaaaaaaaaaa!

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

222

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Pozele:

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

223 Editat de emil_visan (2013-04-25 08:50)

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Eu cred ca chiar arata bine. Cablurile acelea daca le bagi intr-un furtun negru sau alb sa nu se mai zareasca ar fi super.

224

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Salutare,

Cablurile sa fie problema.
Felicitari pentru realizare, asteptam cand o pui in functiune sa iti spui parerea si eventual ce ar putea fi imbunatatit.

Vei mai face modificari suportului sau asa va ramane (dpdv estetic). Ex: vopsirea cadrului in nonculoarea Alb..

Ofera sfaturi nu jigniri!

225

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Multumesc baieti. Da cablurile vor fi bagate printr-un tub electric gofrat. Suportii deocamdata nu am gasit ceva care sa ma faca sa modific, poate pe viitor...cine stie. De vopsit nu le voi vopsi, nu vreau sa folosesc vopseaua aproape de apa. Daca erau pe rotund erau perfecti gen arcada dar nu se fabrica ceva de genul asta si sincer prefer sa fie rezistent deoarece este grea lampa decat sa am probleme.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

226

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Florin ai putea sa vopsesti partea metalica in alb si va fi o culoare uniforma.Cat despre leduri eu le-as fi mascat frumos gen cum sunt spoturile mascate in  plafon.O placa de aluminiu gurita frumusel si  prinse ledurile in ea.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

227

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Tati, aluminiul asta este eloxat si este mult mai rezistent asa decat o vopsea data de mine care in contact cu apa sau picaturi sarite se poate decoji in timp, de asta nu as vrea sa ii vopsesc, voi vedea in timp cum se comporta. Cat despre leduri gresesti. Eu am nevoie sa se amestece lumina cea ce o si face in momentul de fata asa cum este. Ledurile au deschidere de 120 grade, eu daca le-as masca  cum zici tu o sa am pete ici colo. Nu ma risc. Nu se vede urat lampa cu ledurile asa cum este acum  incat sa-mi fac probleme. Crede-ma ca am gandit-o foarte mult timp pana a iesit asa, din toate punctele de vedere.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

228

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Tu stii mai bine Florin cum ai gandit lampa.Era frumos sa  ai faci si  un sistem de reglaj pe inaltime .Te-as ruga sa faci o poza  mai de aproape care sa  scoata in evidenta decat partea de leduri(interiorul casetei).

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

229

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

De ce tati vrei sa-mi furi proiectul? Am sa-ti fac poze doar esti prietenul meu.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

230

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Vrei mai de aproape?

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

231

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Florin, daca tot esti asa darnic cu poze, pune una si cu lampa in pozitia de lucru sa vedem cum se amesteca culorile.

232 Editat de brutusanf (2013-04-26 18:19)

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Nu scoate foarte bine poza, nu ai cum sa vezi din foto culoarea exacta. Pot sa ti-o descriu, este o culoare care bate putin spre mov-roz.  Nu poti sa o vezi decat live asa ca...ori astepti ori dai o fuga pana la mine. Oricum nu va speriati ca nu ramane culoarea asta daca nu vreau. Lumina este dimabila pe toate canalele.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

233

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Cu siguranta o sa dau o fuga pana la tine cum imi fac ceva timp, este bine ca lumina este dimabila, astfel te poti "juca" un pic cu culorile.
Hai treci la treaba, ca asteptam continuarea proiectului.

234

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Mda, tremur de emotie, sunt foarte aproape dar banii astia imi dau batai de cap.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

235

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Multumesc Florin pentru poze.M-am lamurit cum stau lucrurile.O fi frumos mai baieti sa va intalniti la taclale fara mine?Ehhh asta este situatia ce sa mai zic (230 km intre noi).Poate treceti si voi pe cosmote si stam mai mult la barfa :apl . Bafta in continuare Florin si inca odata "LA MULTI ANI " !

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

236

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Multumesc Cris!

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

237 Editat de brutusanf (2013-05-02 22:14)

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Azi am verificat acvariul  mare cu apa si nu curge cea ce este foarte bine, a fost curata si spalat. Am dat gauri in spatele standului si am tras tevile jos in sump, am aranjat sumpul si se pare ca totul a decurs normal. Astept pompele de valuri in maxim 2 saptamani, am facut rost de 10 kg de nisip dar se pare ca la dimensiunile acvariul o sa mai am nevoie de inca 10 kg ca sa fac un strat de 4 cm. Apa fac, sare am pentru cei 150 l de inceput, colonii de bacterii vin si ele, la lampa trebuie sa-i prelungesc cu inca 1 metru cablurile de curent, trebuie sa montez sursele in cutia contruita si sunt gataaaaaaa. Daca totul merge bine in cel mult 2 saptamani ii dau drumul la ciclare. Voi merge in paralel cu cel mic timp de o luina pana voi putea pune tot ce am de pus, intre timp voi pune bacterii, voi schimba apa din ala mare in cel mic pentru a se cicla mai repede(nisipul este uscat in cel mare si trebuie populat la greu cu bacterii), va functiona fara lumina, voi pune niste piatra vie. Sper sa decurga conform planului si sa nu am alte probleme. 
Pana atunci va urez un Paste fericit!

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

238

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

HRISTOS A INVIAT !!!
Ceva poze cu bazinul in starea actuala?
Asa de curiozitate si pentru ca esti un baiat finut.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

239 Editat de brutusanf (2013-05-08 01:46)

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Adevarat a Inviat!
Pai acum este lumina stinsa si este neschimbat. Deocamdata nu mai fac modificari . Ma pregatesc pentru ala mare.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

240

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Pai de cel mare ziceam sa ai faci o poza!! :apl

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!