41

Re: buna ziua

superb Beta, sa-ti traiasca

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

42

Re: buna ziua

multumesc   :bf

43

Re: buna ziua

Da, frumosi pestii, dar daca betanii sunt singuratici de obicei, sa stii ca la cory nu se aplica aceeasi formula; sunt pesti de grup si le place compania a macar 6-7 exemplare din aceeasi specie (in cazul tau Corydoras paleatus, specie la care femelele ajung la 7,5-8 cm) :fok

44

Re: buna ziua

bitanu A scris:

Pentru ce iti trebuia plante de suprafata? Ca sa moara cele de jos?

   Sunt mai multe sanse ca plantele "de jos" sa se umple de alge, sau sa moara neingrijite, decat sa moara de la lumina insuficienta... asta depinde si de plante, si nu in ultimul rand de experienta ta ca acvarist :fok

45

Re: buna ziua

Ancistrus A scris:

Da, frumosi pestii, dar daca betanii sunt singuratici de obicei, sa stii ca la cory nu se aplica aceeasi formula; sunt pesti de grup si le place compania a macar 6-7 exemplare din aceeasi specie (in cazul tau Corydoras paleatus, specie la care femelele ajung la 7,5-8 cm) :fok

urmeaza sa imi fac luna viitoare un acvariu de 100 litri in care o sa am 5-6 cory smile numai ca o sa dureze pana il fac + ciclarea sad

46

Re: buna ziua

Ancistrus A scris:
bitanu A scris:

Pentru ce iti trebuia plante de suprafata? Ca sa moara cele de jos?

   Sunt mai multe sanse ca plantele "de jos" sa se umple de alge, sau sa moara neingrijite, decat sa moara de la lumina insuficienta... asta depinde si de plante, si nu in ultimul rand de experienta ta ca acvarist :fok

pai....pe net am citit ca le plac plantele de suprafata la betta si nu sunt asa de multe...sper sa se vada in poza.
dar le pot scoate daca nu sunt indicate

47

Re: buna ziua

Ce sunt chestiile alea crem din stanga? Mai bine ai pune si o poza din fata, cu tot acvariul.

48 Editat de elena (2012-05-20 19:59)

Re: buna ziua

Ancistrus A scris:

Ce sunt chestiile alea crem din stanga? Mai bine ai pune si o poza din fata, cu tot acvariul.

pe prima pagina, unde m-am prezentat este o poza cu tot acvariul...chestiile alea crem sunt buretii de la filtru...

numai ca acum, nu mai sta filtrul pe diagonala (cum e in poza) ci drept (am scos din pietrisul de sub el si acum incape in picioare)

o sa fac alte poze cu acvariul din fata

49

Re: buna ziua

Scuze, am avut impresia ca asta este prima pagina, si din poze am crezut ca ai bagat bibelouri in acvariu... pareau de portelan asa lol

50

Re: buna ziua

Ancistrus A scris:

Scuze, am avut impresia ca asta este prima pagina, si din poze am crezut ca ai bagat bibelouri in acvariu... pareau de portelan asa lol

smile) nu-i problema

Re: buna ziua

frumusel bazin Elena; ti-ar fi mai bine totusi un incalzitor mai mic ca lungime care sa fie pus drept intr-un colt al acvariului! asta desigur pentru la toamna!

succes in continuare!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

52 Editat de elena (2012-05-20 23:55)

Re: buna ziua

sergiu.dragomir A scris:

frumusel bazin Elena; ti-ar fi mai bine totusi un incalzitor mai mic ca lungime care sa fie pus drept intr-un colt al acvariului! asta desigur pentru la toamna!

succes in continuare!

multumesc smile da asa este, un incalzitor mai mic ar fi ideal, dar pe tot parcursul anului, pt ca nu am mai mult de 20 de grade in casa sad daca nu dau drumul la centrala, avantajul ce e placut vara smile

Re: buna ziua

am inteles; atunci uite acvariul meu a venit echipat cu un incalzitor Theo Hydror care are o lungime de numai 15 Cm cu totul iar 11 trebuiesc bagati in apa! daca ti-ar prinde bine ti-l dau cu draga inima!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

54

Re: buna ziua

sergiu.dragomir A scris:

am inteles; atunci uite acvariul meu a venit echipat cu un incalzitor Theo Hydror care are o lungime de numai 15 Cm cu totul iar 11 trebuiesc bagati in apa! daca ti-ar prinde bine ti-l dau cu draga inima!

m-as bucura foarte mult. si cum procedam, iti dau adresa mea pentru livrare, dar cu plata cum facem?

Re: buna ziua

ti-am dat PM; cine-a zis ceva de plata ? da-mi o adresa de mail in privat sa-ti trimit poze pentru inceput!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

56

Re: buna ziua

Am primit un acvariu, cumparat de la Hornbach, descrierea mai jos:

Acvariu AquaPro 60 (63l), Neon NARVA Aqvarium BASIC 15W
Filtru +pompa EHEIM 2401+ (FilterStart JBL 15 milioane de vietati pentru filtru)
Incalzitor tip bagheta 50w JAGHER

Am mai luat pietris, negru, rotund, de 2mm pe care inca nu l-am pus in acvariu, deoarece in ca 1-2 luni o sa ma mut si o sa il pun atunci.

Acvariu a fost pus la ciclat 2 luni, dupa care am pus cory in el si la o saptamana restul de pesti (am facut si testele).

Ca si plante am acum 3 bilute de marimo (care erau in acvariu de la inceput) si o anubias barteri, atasata de o buturuga.

Ca locuitori am 3 cory hi-fin si 4 xifo (o femela rosie, un mascul agrintiu / verde si 2 femele negre).

Am tot citit despre raportul litri/peste dar parca tot nu sunt sigura. Am vazut ca xifo, daca au spatiu si nu sunt inghesuiti, cresc  mai mari, decat cei inghesuiti si vroiam sa stiu daca este adevarat.
Pe lanaga pestii de acum, as mai vrea sa iau inca 2 sau 3 xifo (1 mascul si 2 sau 3 femele) – am inteles ca este recomandat sa fie 2-3 femele de mascul.
In cazul in care ar fi deja prea multi pesti as renunta la xifo si as mai lua un cory, este mai bine asa?

Ce am observat saptamana aste este ca una din femelele de xifo negru, a inceput sa aiba un comportamnet mai ciudat, adica a inceput sa curteze cealata femela neagra si in parte de jos a cozii, incepe sa ii apara un ”colt” de spada. Am aparatul foto defect i cu telefonul nu s-ar vedea nimic, asa ca incerc sa va explic printr-o poza modificata.

Am citit deasemenea cum ca femele de xifo, in anumite conditii, si-as schimba sexul si ar deveni masculi, fara posibilitatea de a se reproduce in schmb. M-a interesat asta deoarece, pana acum masculul pe care il am o curta si pe aceasta. M-am uitat foarte atent la ea si aripioara anala arata la fel ca la celalate femele, nu ca si la mascul...am crezut prima oara ca am un mascul mai intarziat, dar nu astiu daca isi schimba si aripioara anala pe parcurs.

57

Re: buna ziua

si poza

58

Re: buna ziua

Se va transforma in mascul de xifo  wink  wink  wink .........

59

Re: buna ziua

petre79 A scris:

Se va transforma in mascul de xifo  wink  wink  wink .........


hmm  dar atunci e un mascul intarziat, am inteles ca uni se dezvolta complet si dupa 1 an sau va fi un mascul fals?
sa am raportul de mascul/femela prea mic?

60

Re: buna ziua

S-a observat ca unele femele de Xiphophorus Helleri isi pot aparent schimba sexul, transformandu-se in masculi (apar modificari la inotatoarea anala, care se transforma intr-un pseudogonopodiu si se lungeste partea inferioara a cozii); in aceasta situatie, este vorba fie de masculi care se maturizeaza mai greu (uneori chiar si in jurul varstei de un an si mai tarziu), fie de femele aflate intr-un acvariu cu prea putini masculi, care pot exhiba comportamente sexuale masculine dar care, din cate s-a observat, nu pot totusi sa procreeze.