21

Re: Cub Dennerle

Am gasit si pozele cu pricina.......

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

22

Re: Cub Dennerle

Deci tu chiar ai bagat inele ceramice (adica prefiltrare mecanica) in filtrul ala mic... lol Alea sunt intr-adevar inele ceramice, nu Siporax, nu biologice (se vede dupa grosimea lor). De ce le-ai bagat? Sau mai bine zis dupa ce ca le-ai bagat degeaba, ai mai inghesuit si cate...5? lol Mai bine bagai Siporax Mini, sau... burete big_smile

Re: Cub Dennerle

Si eu am luat recent un filtru din asta hang on pentru un acvariu de 20l si are standard o placuta pe care e lipita o vata si dupa un sertarel cu carbune, iar dupa el vine un burete. In locul acela gol din spate, ca in pozele lui Bgd am bagat cateva inele de siporax mini :X. Ce ai pus tu acolo Bgd, sincer, nu prea are nici un rost, doar de a prefiltra o filtrare inexistenta  lol .

24

Re: Cub Dennerle

Stiu ca nu sunt Siporax  big_smile  . Pe vremea aia, credeam ca toate inelele ceramice sunt aproximativ la fel  :stupid . D-aia am si zis ca poate sa bage bilute de Substrat-pro (intra mai multe si sunt ptr filtrare biologica)
La vremea respectiva, am vrut sa imbunatatesc filtrarea. Filtrul venise doar cu un burete mic si pricajit. (made in china)

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

25 Editat de archangel22 (2012-05-20 14:53)

Re: Cub Dennerle

hmmm...erau cam mari inelele pentru filtrul ala...in al meu ar merge treaba care ai facut-o tu ca este de 2 ori cat ala care il aveai tu

26

Re: Cub Dennerle

archangel22 A scris:

hmmm...erau cam mari inelele pentru filtrul ala...in al meu ar merge treaba care ai facut-o tu ca este de 2 ori cat ala care il aveai tu

Tocmai d-aia ti-am zis ca poti sa faci asta, ptr ca filtrul tau e mai mare si poti baga exact ce trebuie, nu ce am pus eu la vremea respectiva. Chiar si asa....am fost multumit de rezultate.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Cub Dennerle

deocamdata am pus burete in el doar, sa vad cum decurg lucrurile si voi incerca si alte metode, multumesc pentru idei!

Re: Cub Dennerle

Baieti, am facut niste teste de apa si valorile mi-au iesit astfel:
Ph: 7- 7,5
KH: 6 dH
No2: <0,3 mg/l
No3: intre 0 si 12,5 mg/l

Intrebarea ar fi, pot deja sa bag pestisorii in bazin? In el se afla de o saptamana un ancistrus si nu are nicio problema!

29

Re: Cub Dennerle

Teste 5 in 1? NO2 maricel, NO3 cam mic, deci inca nu este ciclat acvariul!

Re: Cub Dennerle

nu 5 in 1 ci teste individuale! cum adica no2 mare ? din ce spune testul <0,3 mg/l este minim (galben), iar no3 nu sunt nitratii? care ar trebui sa fie cat mai mici?

31

Re: Cub Dennerle

archangel22 A scris:

nu 5 in 1 ci teste individuale! cum adica no2 mare ? din ce spune testul <0,3 mg/l este minim (galben), iar no3 nu sunt nitratii? care ar trebui sa fie cat mai mici?

   NO2 (nitrit) poate 0,03 este minim, iar NO3 (nitrat) trebuie sa creasca pana la macar 25 ca sa fii sigur ca Nitrobacter au colonizat si isi fac treaba wink Dar asta depinde si de productia de amoniac din acvariu.

Re: Cub Dennerle

a, inseamna ca nu m-am exprimat corect, nitritii sunt la 0,03 iar de nitrati dupa cate am citit si pe instructiunile din test si pe net, o valoare ok si pentru pesti si pentru plante ar fi intre 12,5 si 25 mg/l, peste 25 este stimulata cresterea algelor...acum na daca tu zici ca ar fi ok sa mai creasca nitratii mai astept, nu vreau sa imi bag joc de pestisori!

Re: Cub Dennerle

cu toate ca pe testul meu Tetra no2 minim (galben) este <0,3 mg/l...

34

Re: Cub Dennerle

archangel22 A scris:

iar de nitrati dupa cate am citit si pe instructiunile din test si pe net, o valoare ok si pentru pesti si pentru plante ar fi intre 12,5 si 25 mg/l, peste 25 este stimulata cresterea algelor...acum na daca tu zici ca ar fi ok sa mai creasca nitratii mai astept, nu vreau sa imi bag joc de pestisori!

   La inceput trebuie sa lasi nitratii sa creasca, sa fii sigur ca ai bacterii destule, dupa care vei scadea nivelul lor prin schimburile de apa wink

PS: Pe galben la Tetra ai semnul asta "<", adica mai mic de 0,3, la 0,3 este portocaliu. La tine nu am vazut ca l-ai pus, scuze.

35

Re: Cub Dennerle

Testul celor de la Tetra nu il stiam, il stiam pe cel de la JBL care este mai precis, vezi in poza la ce gradatii scrie OK (pe verde).

Re: Cub Dennerle

este de retinut oricum ca de la jbl este mai precis, cand il termin pe acesta il voi incerca si pe ala! Cat despre nitrati...mai astept atunci sa mai creasca! Multumesc Ancistrus !

Re: Cub Dennerle

cam asa arata bazinul acum cu pestisorii!

Re: Cub Dennerle

Din pacate...se pare ca nu prea are viitor acest bazin, acum de dimineata am constatat o crapatura, fara sa curga apa din el! Ce sfat imi dati?

39

Re: Cub Dennerle

Este destul de serioasa fisura aia, si mai este si in fata, la vedere. Daca ai garantie la el bine, daca nu... faci altul.

40 Editat de archangel22 (2012-06-16 13:11)

Re: Cub Dennerle

Din pacate nu mai am garantie...ca ar fi in fata la vedere nu m-ar deranja,  ca nu este de concurs, ideea e sa nu curga...