Re: Setup 113L

Va multumesc pentru parere.
As vrea sa schimb si programul de iluminare, dar nu stiu cum ar fi mai bine.Ce program ar fi optim ,ca sa zic asa, pentru plante?

Re: Setup 113L

Cam asa arata acvariul acum, am terminat de plantat de cateva minute..As vrea sa mentin plantele cam cum sunt acum.Cred ca voi inlocui becurile cu neoane, si probabil voi adauga si ceva CO2 (nu prea stiu cum se face, nu am avut niciodata).As vrea niste pareri si recomandari :fok .

Re: Setup 113L

Am uitat sa precizez ca nu am nici un fel de fertilizant..ce imi recomandati?

24

Re: Setup 113L

Mtr A scris:

Am uitat sa precizez ca nu am nici un fel de fertilizant..ce imi recomandati?

   Fertilizant... lol

Re: Setup 113L

lol ma gandeam ca fertilizant..dar ma intrebam de care..micro/macro sau ambele? nu stau prea bine la capitolul asta.. :fcry

26 Editat de MariusMinu (2012-11-28 00:44)

Re: Setup 113L

Fertilizant poti sa mergi pe trace-mix (micro) si PPS-Pro (macro), pui micro dimineata si macro seara sau unul o zi celalalt ziua urmatoare, la ce plante ai acolo jumatate din doza recomandata cred ca este suficient. Nu prea inteleg de ce bagi atata oxigen, vrei sa anesteziezi pestii? In acvariile plantate se recomanda co2, ori daca bagi oxigen vei anula bioxidul de la bomba deci cheltuiala inutila. Bioxid uite aici cum se face http://www.acvariidevis.ro/forum/topic … bomba-co2/
LE deci las-o mai moale cu piatra de aer, te inteleg ca ai facut deja investitia (si eu am una, anul asta am folosit-o doar cateva ore) dar trebuie sa fie la indemana si o pui in functiune doar in cazul in care apare un exces de co2, acest lucru se observa prin faptul ca pestii stau la suprafata apei si respira repede. De obicei simpla valurire a apei facuta de filtru este suficienta. Acum sa nu spui ca nu ai filtru. smile

Re: Setup 113L

Trace Mix si PPS-pro se gaseste doar pe forum, sau si in petshop-uri?

28

Re: Setup 113L

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … ru-plante/
aici vei gasi fertilizantii care cred eu ca sunt cei mai buni pentru tine  :fok

Re: Setup 113L

Nu as putea sa gasesc substantele pentru pps-pro la magazine/farmacii si sa fac solutia acasa?

30

Re: Setup 113L

Buna intrebare, raspunsul fiind nu. Heptahidrat de Sulfat de Magneziu gasesti la farmaciile cu laborator. Se numeste sare epsom sau sare amara.

Restul sunt reactivi chimici. O parte cred ca ii gasesti in mediul spitalicesc sau un laborator. Mai poti incerca la firmele care vand reactivi de laborator.

Re: Setup 113L

Si o poza ceva mai clara :fok : http://i.imgur.com/pEp7D.jpg

32

Re: Setup 113L

Oh, wow! Elodeea cu BBA pe ea. Asta-i o premiera pentru mine.

O curiozitate, de ce bagi aer?

Re: Setup 113L

Cand am facut poza mergea aerul (pestii parca ieseau tot mai des la suprafata).Acum este oprit.Si in legatura cu bba..cum pot scapa de ea?

Re: Setup 113L

daca vrei pozele se pot incarca si direct pe forum, este o varianta mai simpla

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

35

Re: Setup 113L

De BBA scapi aruncand planta. Sau ciopartind partile afectate. In principiu poti incerca remediile punctuale dar nu am vazut pana acum o solutie care sa mearga.

Aparent sunt putini care chiar stiu ce omoara alga asta in tot acvariul. Umbla vorba ca-i de la nivel fluctuant de CO2, eu personal nu sunt convins.

Singurul remediu este profilaxia, ca la spalatul pe dinti. Daca astepti sa creasca cum a facut la tine e din ce in ce mai greu s-o elimini.

Re: Setup 113L

Atunci o sa tai partea cu bba si plantez varful.Poza am incercat sa o pun direct, dar nu merge..probabil este prea mare (8mb).

37

Re: Setup 113L

Mtr A scris:

Poza am incercat sa o pun direct, dar nu merge..probabil este prea mare (8mb).

   Este posibil... lol

38

Re: Setup 113L

Mtr A scris:

Nu as putea sa gasesc substantele pentru pps-pro la magazine/farmacii si sa fac solutia acasa?

Nu se merita, financiar si temporal lol

Re: Setup 113L

Am comandat de la un coleg de pe forum pps-pro si trace mix.Cred ca maine vor ajunge  :fok  .
Cam in cat timp se vad rezultatele?

Re: Setup 113L

Cam intr-o saptamana, depinde si de planta.