21

Re: casasel bolnav!!!

Ai foarte mare dreptate soto_san!
Dar acum macar se poate indrepta cate ceva... adica, sunteti atatia care stiti atatea lucruri din experienta... trebuie doar sa impartiti si celor care nu "s-au luminat inca", ca si noi incepatorii. Ce sa-i facem? Omul cat traieste invata! (singurul meu regret este ca a trebuit sa invat din greseli, si nu am invatat inainte), dar niciodata nu e prea tarziu... Nu? smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

22

Re: casasel bolnav!!!

ai dreptate ....de acea este acest sitte pt a putea ajuta si pe alti care sant incepatori ....eu pe cine am putut am ajutat cu mare placere ....

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

23

Re: casasel bolnav!!!

Asa este, cred ca si mie mi-ai mai dat niste sfaturi.. :-)
Ai idee de ce unui carasel i-a aparut pe cap asa ca un praf alb? e ca un strat subtire de praf? Merci!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

24

Re: casasel bolnav!!!

daca ai putea pune o poza ...asa te putem ajuta mai mult

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

25

Re: casasel bolnav!!!

Multumesc!
O sa incerc diseara sa-i fac o poza. Dar nu sta cuminte.
Acel "praf" e doar pe cap. M-am gandit ca e posibil sa-i mai creasca "basculita" sau e o problema serioasa?  Am pus un post mai demult caras auriu cu exoftalmie. Tot despre acelas e vorba si nu stiu daca am voie sa deschid un nou topic sau sa il continui pe acela. S-a vindecat de exoftalmie cu baktopur direct, iar acum mie imi pare ca acel "praf" nu-i semn bun. Te rog daca ai idee ce ar putea fi, da-mi un sfat. Merci!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: casasel bolnav!!!

am inteles,sa traiti!!!dupa cum am mai spus,incalzitorul l-a bagat sotul meu,pentru ca ii aparuse o basica mare si ar fi gasit el pe net k e de la temp prea scazuta,unde a gasit,cum si in ce fel nu pot sa va spun ca a fost acum 2 ani si ceva...important e sa se faca bine bubu...(deja arata mult mai bine big_smile ).Cand va veni sotul meu,pt ca nu este in oras,eu o sa-i arat ce ati scris voi si el o sa decida ce va face cu incalzitorul,pt ca pana la urma sunt pestii lui,el are grija de ei,sincer va spun ca eu de 2 ori le-am schimbat apa....mie doar mi-a placut sa-i privesc si cam atat...doar ca vazandu-l pe bubu cum se chinuie mi s-a rupt sufletul si am vrut sa il ajut si chiar am reusit,cu ajutorul vostru si pentru asta va multumesc din suflet smile , si multumesc luciei pt info in plus si pt urari!!!multa sanatate si tie si caraseilor tai!!

27

Re: casasel bolnav!!!

Sunt oameni care nu prea simpatizeaza caraseii, fiindca sunt mai mancaciosi si in concluzie mai ca....ciosi, dar asa a fost sa fie sa ii am si sa ma atasez ca de orice fiinta vie.

Acum nu mai gandesc decat cu sufletul.. :-) si inteleg pe oricine vrea sa ajute un sufletel daca e amarat si are nevoie de sprijin, si chiar daca gresim uneori ei nu se supara pe noi.
De acolo din lumea lor acvatica ne bucura din nou cu ghidusiile lor. 
Multumesc frumos pt. urari!
Daca mai ai nevoie de ajutor nu ezita sa scrii! Cineva tot va veni cu solutia!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

28

Re: casasel bolnav!!!

da , trebuie sa aibe o temperatura intre 18 si maxim 24 grade.

Re: casasel bolnav!!!

Am descoperit de ce e bolnav caraselul....s-a spart termometrul la un capat si cred k a inghitit ciobul...daca l-ati vedea cum se chinuie saracul....zace toata ziua pe fundul acvariului,abia se ridica sa manance....nu cred k am ce sa-i mai fac,am incercat orice....va multumesc tuturor pt sfaturi sad

30

Re: casasel bolnav!!!

Oh .. nu se poate....
incearca sa il prinzi , sa vezi daca il poti scoate cu o penseta, fiindca au gatul destul de ingust si e posibil sa fi ramas acolo..
macar sa incerci...
Doamne, bietul sufletel... ma apuca tremuratul.. te rog incearca, il manipulezi cu grija, eventul pune apa din acvariu intr-un castronel, il tii cu o mana.. sau chemi pe cineva sa te ajute, si deschideti-i gurita, poate il puteti salva!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

31

Re: casasel bolnav!!!

saracul casesel !!!!!
a fost prostut ca a ingitit giobu..

sper sa se faca bine

32 Editat de aqua (2009-12-03 21:04)

Re: casasel bolnav!!!

ovio A scris:

saracul casesel !!!!!
a fost prostut ca a ingitit giobu..

sper sa se faca bine

ovio "casaselul" este doar o greseala de scriere....
cristina crezi sigur ca,caraselul a inghitit ciobul?
daca da,conteaza si marimea ciobului....
daca este un ciob mai mic, poti sa il prinzi cu mana dar sa il ti in acvariu
incearca sa ii apesi usor pe burtica,ca sa il scoata afara (la fel se practica si cu bulele de aer)
daca ciobul e mare.....atunci chiar nu vad ce poti face...penseta e prea mare pentru gura caraselului.....
ii ramane blocat pe gat si il chinuie...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

33

Re: casasel bolnav!!!

Cristina revin... ai incercat?
ce s-a mai intamplat? eu sper ca ne vei spune ca e bine...
(speranta moare ultima...)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: casasel bolnav!!!

buna.....va multumesc tuturor pentru sfaturi , am incercat , dar.....a murit sad sad sad

35 Editat de bogdan666 (2009-12-13 18:47)

Re: casasel bolnav!!!

pacat neutral
   imi pare rau pentru el

36

Re: casasel bolnav!!!

pacat ca te-ai chinuit atata sa il salvezi...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

37

Re: casasel bolnav!!!

Imi pare foarte, foarte rau....
Nu vreau sa fiu in locul nimanui cand isi pierde un prieten...
Nu stiu de ce, dar simt ca parca ar fi fost al meu...
Imi pare rau...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.