21

Re: Buna la toata lumea

Sfatul meu este sa alegi intre Malawi si Tanganika, fara sa-i combini. Cristi (Ancistrus) a avut dreptate partial, nu toate speciile Malawi sunt compatibile cu Tanganika si invers. In general Tanganika are nevoie de pH si dH mai mari decit Malawi. Daca gasesti specii compatibile din aceste puncte de vedere, ii poti combina. Eu ramin la parerea ca ai sansa sa realizezi un acvariu biotop interesant, apelind numai la una din grupele africane.
   Vezi ca in Africa exista si ciclide atipice (in afara celor Malawi si Tanganika), care sunt cel poutin la fel de frumoase si spectaculoase: Hemichromis, Pelvicachromis, Steatocranus, Astatotilapia, Astatoreochromis, Astatotilapia, Labrochromis, Lithochromis, Mbipia, Neochromis, Pseudocrenilabrus, Pundamilia, etc.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

22

Re: Buna la toata lumea

Cind ma bucuram si eu ca s-a marit numarul doamnelor/domnisoarelor, pe forum, s-a suspendat interesul colegei katy, pentru acvaristica! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

23

Re: Buna la toata lumea

Desi nu sunt un bagacios de fire, tin sa te salut si eu si sa-ti urez bun venit printre noi;normal, alaturi de tatal tau care din cate am inteles are cam 50% din merit... wink.E o provocare sa iei in coarne din prima un acvariu de 300 l dar sunt de acord cu tatal tau,cum ca un bazin mai mare e mai usor de intretinut decat unul mic.Cat despre ciclide...si eu sunt iubitor cu toate ca pe primul loc sunt discusii(pt. mine),dar cu ciclidele e mai usor decat cu alte specii...as spune eu.
Iti urez multa bafta,mai ales ca esti femeie,sunteti cam putine in bransa,desi am avut ocazia sa cunosc o iubitoare de acvaristica din Bucuresti,fata avea acasa vreo 7-8 acvarii.Tot respectul!

Who do you think you are?

24

Re: Buna la toata lumea

bine ai venit Katy si asculta de tata!!!!!
asa am reinceput si eu cu acvaristica, copii vroiau pesti si au umplut borcanele mari pt muraturi a lu nevasta-mea cu guppy
succest pt proiect

25

Re: Buna la toata lumea

Romeo_S A scris:

Desi nu sunt un bagacios de fire, tin sa te salut si eu si sa-ti urez bun venit printre noi;normal, alaturi de tatal tau care din cate am inteles are cam 50% din merit... wink.E o provocare sa iei in coarne din prima un acvariu de 300 l dar sunt de acord cu tatal tau,cum ca un bazin mai mare e mai usor de intretinut decat unul mic.Cat despre ciclide...si eu sunt iubitor cu toate ca pe primul loc sunt discusii(pt. mine),dar cu ciclidele e mai usor decat cu alte specii...as spune eu.
Iti urez multa bafta,mai ales ca esti femeie,sunteti cam putine in bransa,desi am avut ocazia sa cunosc o iubitoare de acvaristica din Bucuresti,fata avea acasa vreo 7-8 acvarii.Tot respectul!

   - Discusii sunt tot ciclide!
   - Am rugat de nenumarate ori, cind se aduc in discutie ciclidele, sa se specifice despre ce grupa este vorba, renuntati sa credeti ca, simplu "ciclide", inseamna numai africane!!! Suntem acvaristi sau nu?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

26 Editat de Romeo_S (2012-07-21 02:26)

Re: Buna la toata lumea

Imi cer scuze domnule administrator,asa este! Trebuia sa specific despre ce vorbim.Tin totusi sa mentionez ca dupa 17 ani de acvaristica intensa si directa ,la care se mai adauga 17 ani de acvaristica pasiva, deoarece tatal meu a fost membru in orasul nostru pe vremea raposatului la clubul de acvaristi si am crescut in domeniu avand acvarii de la varsta de 3 ani,stiu care pesti fac parte din familia ciclidelor doar ca am omis sa fac precizari si imi cer scuze repatandu-ma.Adevarat ca nu numai "africanii" sunt ciclide, dar avem tendinta sa-i numim doar pe ei si parca instictiv sa ne si gandim la africani cand vorbim de ciclide.Culmea e ca detin doua acvarii,unul cu africani si unul cu discusi...Si uite ca totusi fac greseli...Ei...doar oameni suntem nu? Respecte!

Who do you think you are?