21

Re: Acvariu(din)nou

Se pare ca trebuie de fiecare data sa mai adaug un mesaj ca imaginile sa apara.

22

Re: Acvariu(din)nou

Arata bine acvariul big_smile frumos...  big_smile  :noroc wink

23

Re: Acvariu(din)nou

Merci frumos pentru apreciere Remus

24 Editat de juulic (2012-10-12 00:49)

Re: Acvariu(din)nou

Oare in imaginile surprinse cu acvariul sa fie ceea ce pare a fi.Mentionez ca apa era schimbata cu 3 zile inainte,plus ca de alaltaieri seara de cand am observat prima oara tot apar pe fire diferite.Asta inseamna ca plantelor le merge bine,sau asta poate apare oricum?In fine am o satisfactie personala,pentru ca este prima oara cand vad la mine asa ceva.

25

Re: Acvariu(din)nou

Si pozele...

26

Re: Acvariu(din)nou

Salutare tuturor.Mai jos sunt poze noi cu evolutia junglei din acvariu,jungla care m-a si facut dealtfel sa postez aceste imagini.Astfel incat,as vrea cateva pareri,daca se poate bineinteles,asupra celor doua buturugi de vita-de-vie(nu se vede,dar asta sunt  lol  ),aglomereaza foarte mult acvariul?Este vreo problema daca lumina,nu prea ajunge pana jos?Ma gandeam sa renunt la una dintre ele,iar in loc sa iau ceva plante ,poate putin mai rosii  big_smile  ,in ideea ca pe langa CO2 si EC sa cumpar si bineinteles sa si dozez micro si macro(desi parca macro este si EC).Mentionez ca lumina este data de un philips 865 23w 1450 lumeni,dar ma gandeam sa mai adaug unul de 15w,tot 865 si 600 lumeni parca scria ca ar avea.Credeti ca ar fi prea mult la un volum net de maxim 25L,tinand cont ca are 32 brut,dar la ce este in acvariu acum....

27

Re: Acvariu(din)nou

Si iar nu le-a incarcat din prima.........

28

Re: Acvariu(din)nou

Una dintre gainusele cu oua de aur si doi prieteni la chat,nu au probleme de rasa  :hug . Daca intereseaza pe cineva una dintre buturugi le gaseste la vanzari  big_smile

29 Editat de juulic (2012-10-23 00:31)

Re: Acvariu(din)nou

Poate cineva sa ma lumineze de ce nu imi incarca si imaginile de prima data?

30

Re: Acvariu(din)nou

Daca iti pune intrebarile alea nu-ti mai ia pozele. Cel putin asta am patit eu.

Ai si sp. Orange sau Yellow? Asa imi par masculii din poze. Se pare ca femela aia s-a inhamat la mai mult decat poate sa care smile

31

Re: Acvariu(din)nou

Da,asa este imi pune intrebari de fiecare data.In privinta frumuselului l-am luat impreuna cu alti trei ca si Caridina Sp Orange,dar merlin21 spune ca este neocaridina yellow,sunt luati din Hornbach cu 6 lei.
Femela de RCS isi scarpina pe spate puriceii din burta,ca nu isi mai poate ridica burta de jos   lol
Aici un link cu cei colorati http://www.youtube.com/watch?v=XlV6BYth6eo&feature=youtu.be

32 Editat de juulic (2012-10-30 01:54)

Re: Acvariu(din)nou

Dupa ce am facut schimbul cu prichindeii Galaxy,am zis sa le laud frumusetea,astfel ca sunt in cateva imagini prinsi in fuga.

33

Re: Acvariu(din)nou

Frumos, sunt niste pesti extraordinar de frumosi. De unde i-ai luat ?

34 Editat de juulic (2012-10-30 02:27)

Re: Acvariu(din)nou

Am facut schimb cu gabriel_papi17.I-am dat o buturuga cu moss iar in schimb am primit 5 Microrasbora Galaxy de care sunt absolut incantat,norocul meu ca am avut un drum in Sibiu,el fiind din Rm Valcea,deci in drumul meu,i-am putut aduce repede si intregi acasa.Nu inteleg de ce se sperie de aparatul de fotografiat,ca daca ma apropii de geam fara aparat nu fug,dar asa.....

35 Editat de juulic (2012-10-30 02:26)

Re: Acvariu(din)nou

visiniu,cu o intrebare te deranjez.in penultima poza,cei doi din prim plan sunt mascul si femela?

36

Re: Acvariu(din)nou

Da... ai gasit si ceva pui de la ei ?

37

Re: Acvariu(din)nou

pai nu ii am decat de vineri,abia s-au adaptat (sper)la noul acvariu,nu de alta,dar nu stau decat in curentul format de spray-bar-ul de la filtru(probabil vor sa faca muschi)si se mai iau la cearta cu crevetii si cu cei doi ancistrusi  atunci cand le dau mancare,in rest se mai agita putin pe langa geamul din fata si cam atat.le trebuie ceva deosebit creat pentru a se putea inmulti?cred ca as renunta si la creveti pentru ei,atat de mult imi plac

38

Re: Acvariu(din)nou

Nu le trebuie decat o apa buna si o mana sanatoasa de moss... si bine hraniti.

39

Re: Acvariu(din)nou

juulic A scris:

Nu inteleg de ce se sperie de aparatul de fotografiat,ca daca ma apropii de geam fara aparat nu fug,dar asa.....

Eh, asa-i firea lor, mai speriosi.

Sa-ti traiasca!

Re: Acvariu(din)nou

Se sperie de fapt de la ledul aparatului.Acopera cu un deget ledul si ai sa vezi ca nu se mai sperie.