41

Re: Un acvariu din Campina

Cele 5 in 1 sunt bune? Am inteles ca au cam 50 de utilizari. Sau ce recomandati?

Chestii de genul de mai jos?
http://aquariumprest.ro/tomatocart/prod … p;cPath=30

42

Re: Un acvariu din Campina

Testele 5 in 1 nu sunt precise, iar in link ai pus un produs care este de fapt o cultura de bacterii nu un test.

43

Re: Un acvariu din Campina

Era o intrebare separata:)

44

Re: Un acvariu din Campina

Am uitat sa iau testerul de NH3, pentru restul am nitritii pe zero si nitrati in parametrii normali, ph-ul in jurul lui 7 (macar de ar fi sub 7...), restul sunt ok.

Deci banuiesc ca ceva ciclu exista daca am nitrati...

Desigur, intrebarea ramane doar daca mai exista amoniac si nu fac fata nitrosomonas, sau deja e ciclat... putin probabil dupa 3 zile:) Dar asta o sa aflu maine cand iau un tester pentru NH3.

Atentie la testul terra de no2, pe pliantul cu traducerea in romana scrie ca trebuie pus 7ml de solutie 1 in tester. In realitate trebuie 7 picaturi.

45

Re: Un acvariu din Campina

dicoemil A scris:

nitrati in parametrii normali

   Adica?

46

Re: Un acvariu din Campina

10 NO3 mg/l, 0 NO2 mg/l cu tetra 6in1, si intre 0-3mg/l cu tetra no2, nu arata mai precis dar e galben curat.

47

Re: Un acvariu din Campina

10 NO3 este foarte bine :fok

48

Re: Un acvariu din Campina

Vad ca nu ai nimic impotriva sa testez amoniacu:pppp

49

Re: Un acvariu din Campina

Sunt vietuitoarele tale, poti testa ce vrei, mai ales ca testul de la Tetra arata "0-3mg/l " lol

PS: Sa ma anunti si pe mine ce teste de amoniac (NH3) vei folosi wink

50

Re: Un acvariu din Campina

Din experienta ta, la 30 de pesti in 180l, si doar filtrele ciclate, restul brand-new, care sunt sansele dupa 3 zile sa fie amoniacul ok?:)

51

Re: Un acvariu din Campina

dicoemil A scris:

Din experienta ta, la 30 de pesti in 180l, si doar filtrele ciclate, restul brand-new, care sunt sansele dupa 3 zile sa fie amoniacul ok?:)

   Din experienta mea, exceptand fraza cu "filtrele ciclate" care nu cred ca stii ce inseamna si la ce se refera, cred ca ti-am raspuns de mult ce ar trebui sa faci:

Ancistrus A scris:

Baga tare schimburi de apa peste ei... pana se ineaca lol

   O seara buna!

52 Editat de Specialkey (2012-06-21 00:53)

Re: Un acvariu din Campina

Ai sa vezi dupa o saptamana de activitate daca mai ai aceleasi valori big_smile
Pregateste-te din timp cu multa apa "statuta".

53

Re: Un acvariu din Campina

Cu testul de la JBL a iesit amoniacul sub 0.05 (adica e mai deschis galben decat 0.05). In rest au crescut doar putin nitratii de la 10 la 15.

54

Re: Un acvariu din Campina

Deja au trecut inca doua saptamani, si ca sa revin cu updates, totul a fost ok. Am testat apa zilnic aproape si nu am avut probleme cu amoniacul/nitritii/nitratii absolut deloc. Pestii au fost ok...

Insa... am avut niste guppy, care incet incet am vazut ca dispar fara urma. Am in acvariu zebre, xipho, 2 clown loach, 2 neritine, 2 asasini. Iar azi am vazut iar ultimii guppy care mai erau in acvariu au disparut fara urma... Si cand zic fara urma = nici macar scheletul nu e... Este cumva din cauza clownilor? A mai patit-o cineva? Deci pur si simplu din vre-o 8 guppy per total, au ramas zero barat, au disparut cate 1-2 pe zi, sau la 2 zile.... random.

Temperatura a fost in medie 26-28 grade. Sa fie oare de la neoane lumina prea puternica si sa nu le placa?

55

Re: Un acvariu din Campina

In general viviparii sunt pesti de suprafata si daca nu le convine spatiul sau calitatea apei incep sa sara... cauta-i si prin capac daca ai, sau pe langa acvariu.

56

Re: Un acvariu din Campina

Nu au unde sa sara fara sa ii vad. Nici in capac nu sunt.
Ph-ul ok, clorul ok... spatiu garla, plantat... Chiar e o enigma:p

Si culmea e ca se intampla doar pe intuneric, ca ziua ne mai uitam la ei.