141

Re: upgrade 297l

Cu siguranta o sa vin, dar astept sa vina gerul ca sa bem o fiarta  lol

My advice is free and worth every penny.

142

Re: upgrade 297l

Mediile filtrante biologice nu se curata. Tocmai pentru ca sunt colonizate de bacterii, care fac treaba.

De ce ai curata un astfel de material filtrant?

143

Re: upgrade 297l

nu nu,nu ma refer la curatare,doar la o clatire putin mai profuna in apa pe care o scot de la acvariu.undeva in subconstientul meu stiu si eu ca nu are treaba.
nu stiu,ma gandesc,eu stiu,sa nu ramana cumva,de nu stiu unde,ceva mizerii prin siporax(cu toate ca nu ar avea de unde),si sa trebuiasca clatit.cu toate ca s-ar descopune...
mi-e frica ca am mai patit-o o data din cauza ca nu am stiut o chestie,si daca nu am stiut(adica nu am cunoscut) nici nu am intrebat si am patit-o.si am zis ca mai bine intreb decat "sa mor prost"

144

Re: upgrade 297l

Pai detaliaza ce chestie ai patit. Mi se pare relevant, ca poate inveti ceva din patania aia chiar daca ai rezolvat-o smile

In principiu, filtrul asta trebuie sa faca, sa stranga resturile din acvariu, intr-un loc in care sa fie consumat de bacterii. Daca se infunda si nu mai circula apa prin el deloc sau cu un debit atat de redus incat sa creeze probleme, doar atunci trebuie curatat. Lasat in pace isi face treaba cel mai bine wink

145 Editat de octavian (2012-11-17 19:37)

Re: upgrade 297l

pai hai sa spun doua chestii
prima:am avut o data un filtru extern diy din teava pvc.nu mai stiu sigur,dar mi se pare ca nu avea nici un burete,numai material filtrant bio(nu era ceva prea smecher).la fel ca acum,am crezut ca nu e nevoie de curatare,ca de,pana la urma e filtru bio.nu spun,ca dupa trei luni de functionare cand l-am desfacut era mai rau ca in hasna.
tocmai din aceasta cauza(presupun eu) ca si in sump-uri nu se pune nimic pana jos de tot si d-aia se pune un gratar ceva.ma refer la ce am incercuit in poza.
si in urma procesului de descompunere,din cate stiu eu si din ce am mai auzit,tot mai cad pe fund niste resturi "neimportante"

si a doua,poate vi se pare banal,eu nu am stiut  ca intr-un plantat,nu tot timpul se tund plantele si radacinile cu partea din planta raman la locul lor,ci periodic,la un timp este necesar sa se scoata planta,tunde partea de jos frumos,aspirat bine si in interiorul substratului si replantat iar(aici ma refer strict doar la unele specii de plante,cum ar fi rotala si didiplis)

din aceste doua cauze am avut de furca cu planarii si alte feluri de viermisori

146

Re: upgrade 297l

Pai cum spuneam, il cureti cand se infunda de tot sau debitul scade semnificativ.

Despre planarii nu stiu daca au legatura cu acumularea de resturi, posibil sa fie animale care hiberneaza pana cand ceva le aduce la viata, cum ar fi un varf de amoniac.

Mirosul de hazna e din cauza ca filtrul tau s-a colmatat iar bacteriile care convertesc nitritii in nitrati au nevoie de oxigen, cand nu-l au fac exact invers, descompun nitritii si fac amoniac prin chimiosinteza.

147

Re: upgrade 297l

da,s-ar putea sa ai dreptate :sok (numai ca nu era doar miros de hasna,chiar arata a hasna)
merci de raspuns,m-am lamurit acum,o sa las filtru asa cum este

148 Editat de octavian (2012-11-30 12:45)

Re: upgrade 297l

am facut si eu rost de un aparat bun,fujifilm,dar degeaba :stupid
am reusit sa fac cateva poza(din care se observa mai bine pietrele decat pestii) :stupid
o sa pun totusi cateva poze,sper sa se inteleaga ceva,si o sa mai urmeze cand o sa imi dau seama cum sa șe fac mai reusite
sunt nemultumit de doua lucruri,de calitatea pozelor si ca nu imi place cum focalizeaza(bineinteles ca aparatul poate(cred eu),pe mine insa nu prea "ma duce")

P.S.am pus mai mult poze dar nu s-au incarcat

149

Re: upgrade 297l

cateva poze cu pestisorii mei
scuzati calitatea imaginilor,inca nu mi-am dat seama cum sa focalizez,singura poza in care am focalizat bine este ultima,cea cu caeruleusul

150

Re: upgrade 297l

Geamul si apa se comporta ca o lentila. Incearca sa faci poze tinand aparatul perpendicular pe planul geamului. Claritatea va creste considerabil wink

151

Re: upgrade 297l

danielt A scris:

Incearca sa faci poze tinand aparatul perpendicular pe planul geamului. Claritatea va creste considerabil wink

   Si, eviedent, fara blitz lol

152

Re: upgrade 297l

Ultima poza este foarte reusita, dar si restul sunt destul de bune. Acvariul incepe sa arate din ce mai bine :fok

153

Re: upgrade 297l

da intradevar ultima poza este reusita,dar bina ca se vede cam cum au crescut pestisorii.
danielt,mersi de sfat,o sa mai incerc si in seara asta sa vedem ce o sa iasa
ancistrus,macar atat stiam si eu :stupid

154

Re: upgrade 297l

cateva poze mai reusite

155

Re: upgrade 297l

povestea suna cam asa:am o familie fericita de mbamba bay,doi masculi si trei femele.femelele(la vreo 4 cm)au inceput sa ramana gusate la greu.problema este la masculi(aprox 7 cm),au inceput sa le cam iasa coarne.cel subdominant nu prea ii sta in fata celui dominant,insa are toane(si cam dese in ultima vreme) cand are chef de bataie.asa ca cam la cateva zile ii gasesc mereu batuti(cu aripioarele franjurate si semne pe ei,care trec de obicei in doua-trei zile)
ce ma sfatuiti,sa scot masculul subdominant sau sa ii las sa se bata in continuare.mie nu prea imi convine sa ii las pentru ca cel dominant este foarte frumos si ma doare inima cand vad ca abia i-au trecut "ranile" si sa le vad iaras,dar mi-e ca din lipsa de adversar sa nu inceapa sa haituiasca femelele
astept sfatul vostru,cu multumiri anticipate

156

Re: upgrade 297l

Scoate subdominantul  wink

Multi vad, putini cunosc !

157

Re: upgrade 297l

si nu risc sa agreseze femelele?!

158

Re: upgrade 297l

puiuti de mbamba bay de doua saptamani,cinci scosi "cu mana mea",si patru pescuiti din bazin

159

Re: upgrade 297l

Cu ce-i hranesti?

160

Re: upgrade 297l

jbl novo malawi,tetra vegetables si NLS tera a+,faramitate bine