21

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Este apa prea calda plus acumulari de amoniac, ceea ce inseamna ca au foarte putin oxigen. Incearca sa oxigeneze mai bine!
   Fa-le acum un schimb de 5 litri de apa rece, cu apa direct de la robinet!

22

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Am schimbat de dimineata dupa ce a murit masculul zebra,chiar mai mult de 5 litri.

Cum adica nu au destul oxigen,pompa de aer la ce foloseste atunci?

The real thing is never what you think it will be...

23

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Slytherin A scris:

Cum adica nu au destul oxigen,pompa de aer la ce foloseste atunci?

   La cum ai formulat ai dreptate... au oxigen destul, nu le mai baga! Pestii stau la suprafata si "dau din gura" pentru ca mesteca guma lol

24

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Ok,inteleg aluzia,si cum fac sa oxigenez mai bine apa,doar nu o s-o schimb de 3 ori pe zi...Tocmai a murit si femela Gupy,si doar am schimbat apa dimineata. sad

The real thing is never what you think it will be...

25

Re: Cel mai incepator dintre toti...

O imagine cu acvariul,poate va faceti o idee macar.

The real thing is never what you think it will be...

26

Re: Cel mai incepator dintre toti...

No comment!
   Trebuia sa te interesezi inainte ce inseamna acvaristica... sunt totusi niste vietuitoare pestii aia!

27

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Si atunci pentru ce mai exista sectiunea incepatori?Macar spune-mi si mie ce ar trebui sa fac,ca sa nu mor prost...

The real thing is never what you think it will be...

28

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Sectiunea incepatori exista, printre altele, pentru cei care vor sa afle cum se pot tine nise pesti in acvariu, in ideea ca doresc sa-si cumpere!
   Scoate tot din acvariu in afara de pesti si apa. Mai faci inca un schimb de apa, dupa care vei continua acest schimb (cei 5 litri) odata la 2 zile. Iti cumperi un burete pentru pompa de aer si gata... ai acvariu de 14 litri!
   In cazul in care apa ta de robinet este de vina, mergi la un petshop si cumpara "conditioner pentru apa", pe care il vei folosi conform specificatiilor producatorului!

Slytherin A scris:

Macar spune-mi si mie ce ar trebui sa fac,ca sa nu mor prost...

   Sper din tot sufletul sa nu mori deloc!

29

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Si de ce anume trebuie sa scot pietrele si cioata aceea?

The real thing is never what you think it will be...

30

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Ancistrus A scris:

Scoate tot din acvariu in afara de pesti si apa.

   Adica sa ramana doar acvariul, pestii si apa... Deci nisip, pietre etc big_smile

31

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Am inteles ce trebuie sa scot,dar cu ce influenteaza pietrisul si lemnul si ce mai este pe acolo pestii?Lipsa de spatiu cumva?

The real thing is never what you think it will be...

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Pe de o parte este vorba de spatiu si asa prea mic pe de alta parte nu ai spus cum ai tratat lemnul/pietrele, de regula tot ce se baga in acvariu se fierbe bine inainte pentru a omori bacteriile. Mana acvaristului face exceptie  lol este suficienta o spalare cu apa si sapun.
Nu vad termometrul in acvariu, de la 33-34 grade in sus cam toti pestii mor.

33

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Pai eu doar am spalat toate alea cu peria,nu stiam ca trebuie fierte.Nu am termometru,dar sigur nu are cum sa ajunga temperatura la 30 de grade in acvariu,il tin in casa unde e racoare,nu in bataia soarelui.

Deci pana la urma,ce pesti ar trebui sa tin in acvariul asta?Cand eram mai mic am avut doi pesti intr-un borcan,le schimbam apa zilnic si le dadeam sa manance,fara vreun filtru sau ceva in genul,erau mici si portocalii,mi-as lua din aia daca ar fi necesar,mie unul imi placeau foarte mult.Tin sa precizez ca erau pe mai multe culori,rosii si albastri am mai vazut,stie cineva cum se numesc?

The real thing is never what you think it will be...

34 Editat de Slytherin (2012-09-04 03:40)

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Se pare ca nu am mai intrat demult pe aici...Tin sa va anunt ca am facut progrese.Deci,va prezint noul echipament:

-Filtru Resun mini 1603
-Iluminare: Lampa de birou + bec economic 13 W.
-Racitor bricolat de catre mine dintr-un cooler de PC.

-Substrat: nisip de constructii cu granulatie mare.
-Plante:Valisneria,Ceratopteris thalictroides si Ceratopteris cornuta.
-Fertilizare: JBL Ferropol 24 (urmeaza sa-l combin cu Easy Carbo)
-Decor: 2 pietre.
-Vietuitoare: 2 melci pomaceea si 4 Guppy.

Astept pareri.

The real thing is never what you think it will be...

Re: Cel mai incepator dintre toti...

.Intr-adevar progrese vizibile. Dar ai grija ca, daca am inteles eu bine, acvariul are volum foarte mic si la schimburile de apa se destabilizeaza repede. Am avut si eu unul de 20 de litri si de cele mai multe ori cand schimbam apa, chiar si foarte putina, mai murea cate un peste in maxim 3 zile. Asa ca un acvariu mic e foarte greu de tinut cu parametri constanti. Din pacate, unii din noi, din lipsa de spatiu trebuie sa aleaga si varianta de acvariu nano. Bafta!

36

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Merci.Deocamdata nu am probleme la schimburile de apa.S-ar putea ca pe viitor,defapt,mai mult ca sigur in primavara sa vin cu ceva mai marisor,deocamdata imi clatesc ochii cu asta.

The real thing is never what you think it will be...

37

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Buna. Exact asa am inceput si eu, doar ca mie mi s-au recomandat carasi intr-un astfel de acvariu, bineinteles, cei de la petshop pentru ca asa mergem toti, vrem sa ne cumparam vietuitoare fara sa ne interesam "cu ce se mananca". Sincer, la inceput a fost foarte ok pentru ca nu stiam nimic despre asta, si aici ma refer la boli. Intr-un acvariu asa mic, e foarte greu crede-ma. In primul rand, problema principala este ca apa se murdareste extrem de repede, iar de ciclat nici nu cred ca se pune problema. Schimburile de apa trebuie facute extrem de dese in cantitati mici pentru a ajuta la pastrarea corect a chimiei apei. Carasii mei au rezistat, am avut mare noroc, dar din greseala am crapat sticla si a trebuit sa-mi cumpar alt acvariu. Am ales unul de 54 l pentru cei doi carasi (stiu ca nu este destul si imi pare rau pentru ca unui caras ii trebuie minim 50l).
Acum e mai usor, schimb 15 l odata pe saptamana, desi nu este suficient, ar trebui de 2 ori la pestii care ii am, dar trebuie sa ma conformez pentru ca nu mai pot renunta la carasi. Am avut si am inca probleme cu ei, dar incerc sa fie ok. Nici eu nu am bagat foarte multi bani in plante, dar daca nu-ti permite buzunarul, mai bine cauta la donatii decat sa pui de plastic, cele de plastic arata urat, parerea mea si cele naturale ajuta si la oxigenare cat de cat, iar ele ofera un mediu apropiat pentru pesti.
In al doilea rand, daca esti entuziasmat de acest hobby ar trebui sa iti pese de pestii care ii mai ai, ofera-le o noua locuinta incapatoare si o sa iti fie mai usor de intretinut!
Multa bafta si sa auzim de bine !
Daca totusi nu vrei sa renunti la acest acvariu de curant, arata destul de bine pentru un incepator, asa arata si al meu la inceput. Ai putea sa mai pui plante si un fundal negru sau albastru inchis pe spatele acvariului. Si in legatura cu mancarea, sa nu le dai foarte mult ca sa nu ramana si sa dauneze apei.

38 Editat de Slytherin (2012-09-06 20:01)

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Merci pentru aprecieri cat si pentru sfaturi.Acvariu mai mare imi voi lua,dar in primavara.Momentan nu prea am timp si nici bani ca sa zic sincer.La un fundal negru m-am gandit si eu,cat despre mancare,am niste fulgi galbeni care plutesc pe apa si nu cad pe fund,deci nu prea dauneaza apei.

The real thing is never what you think it will be...