21 Editat de dan.matei26 (2012-10-01 23:57)

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

pentru ca momentan ai perfecta dreptate ,dar la final sper sa am eu  :noroc
mersi mult de apreciere si stiu ca mai am de lucrat la el ,dar...incercarea moarte nu are. ^:)^

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Hai ca incepe sa arate bine acvariul, sa speram ca raman si pestii la fel de frumosi si sanatosi cum sunt plantele.

23

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Dupa ce set-up-ul va ajunge la nivelul dorit (olandez cu Discusi, va fi foarte dificil de intretinut) si acvaristul va capata experienta in privinta acestor pesti, poate ca-si va da seama, ca exemplarele pe care le are acum, sunt foarte potrivite pentru... inceput. Pe parcurs, va realiza ca pestii sunt departe de valoarea unor Discusi demni de admiratie. Cu toate ca numele lor se scrie mai usor decit al acelor Piranha, sunt pesti al caror standard de valoare este mult mai greu de atins.
   Imi cer scuze pentru tonul acid folosit dar cred ca il voi ajuta mai mult pe Dan, decit daca as fi folosit un ton admirativ, de complezenta!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

tonul acid l-am perceput ,(chiar si din topicul lui MIrcea) , dar nu i-am inteles intentia.

"Pe parcurs, va realiza ca pestii sunt departe de valoarea unor Discusi demni de admiratie. Cu toate ca numele lor se scrie mai usor decit al acelor Piranha, sunt pesti al caror standard de valoare este mult mai greu de atins."----Nu am exprimat niciodata intr-un sistem unitar sau comparativ cu alti pesti valoarea discusilor mei.

" exemplarele pe care le are acum, sunt foarte potrivite pentru... inceput" ----inceput de...ce?

"Mai este de mentionat situatia in care, unii acvaristi achizitioneaza varietati salbatice, din snobism, pentru a-i impresiona pe altii, nicidecum ca semn de apreciere al acestor pesti.
   Oricum, eu nu ma refeream la calitatea slaba a pestilor tai, ci a pestilor lui Dan."-----tot nu inteleg la ce te referi cand zici calitate slaba.

"cred ca il voi ajuta mai mult pe Dan, decit daca as fi folosit un ton admirativ, de complezenta!"---sa fiu ajutat sa ce?

Chiar daca am pus niste citate si intrebari directe acum ,le-am pus tocmai pentru ca nu am inteles scopul (deci nu mijloacele) comentariilor .
Chiar daca pare  un raspuns mai direct,tonul meu de este deloc acid .Dar chiar am avut nelamuririle respective si am intrebat direct ,tocmai pote pentru ca am citit si "printre randuri|" :noroc

Si ma repet ,Radu ca nu e nimic personal sau m-am simtit deranjat ,dar pur si simplu nu am inteles. :hug

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

25

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Salut Adrian, felicitari pentru acvariu. Vei avea multa bataie de cap, dar sper sa reusesti smile.

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Mersi  mult,...reusesc sa ...ce?daca te referi la mentenanta calitatii pestilor ,si a colorilor lor ,asta este un risc pe care mi l-am asumat cand am preferat sa bag discusi juvenili intr-un acvariu plantat si nu unul steril.
Am decis sa merg pe o realizare pe parametri perfectii pentru pesti si plante ,si sa realizez un acvariu care sa fie frumos estetic prin continut si mai putin prin perfectiunea pestilor.stiam cum trebuie crescut un discus ca sa fie "special" ,dar avand in vedere ca era vorba de acvariu personal ,in sufragerie ,am decis sa evit sterilul si sa incerc sa-i aduc la un aspect de nota...cat mai mare, intr-un acvariu frumos ,intentia mea fiind sa devina un olandez.
Oricum mersi mult de aprecieri. :noroc

salut toti baietii

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

27

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Pentru ca suntem pe un forum/site de acvaristica, criticile in general si evident si cele care vin din partea mea, nu trebuie intelese ca o dovada de rautate. Ele se doresc constructive si trebuie sa fie indreptate catre a ajuta.
   Sincer, m-am cam saturat de laude de complezenta, care nu fac decit sa confuzioneze si sa indrume pe cai gresite, de dragul de a fi amabil cu un user, ale carui greseli sau nereusite sunt evidente.
   Dane, pestii tai sunt lipsiti de valoare pentru ca:
   - nu au nici pe departe forma pe care trebuie s-o aiba
   - varietatile pe galben/oranj sunt pline de piper
   - au botul ascutit, in loc sa-l aiba rotunjit, fara a iesi in evidenta si in afara formei generale, necesare
   - cei care prezinta bare de stres, nu le au in numarul necesar sau sunt neregulate/intrerupte.
   - unii au ochii prea mari, disproportionati, semn care poate indica raminerea in urma a dezvoltarii sau chiar degenerarea exemplarelor respective
   Te rog sa nu te superi dar de aceea am spus ca sunt pesti potriviti pentru inceput!
   P.S. Iata un exemplu, care dupa parerea mea, se inscrie la capitolul "laude de complezenta". Sincer, ce este de admirat la acest acvariu, absolut banal, ale carui poze nu pot satisface necesarul de informatii? http://www.acvariidevis.ro/forum/post/152100/#p152100

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

28 Editat de dan.matei26 (2012-10-08 13:49)

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

neatza Radu!NIci prin cap nu mi-a trecut sa ma supar ,ce naiba.Dar acum mi-ai explicat tot ce vroiam sa inteleg.Si eu ,la randul meu am incercat sa explic ca aces acvariu am incercat sa il fac sa arate super ,dar sa aibe si discusi,dar mi-a fost greu sa pun un steril in sufragerie ,si nu am tinut mortis sa devina exemplare de nota 10.In rest ....la cat am comunicat noi si ne-am sfatuit ,nici nu s-a pus problema de suparat.Cat despre evolutia pestilor,nu pot face altceva decat sa o imbunatatesc cum pot intr-un acvariu plantat. :noroc
Cat despre colegul meu din Braila,omul e acvarist ,si a trebuit incurajat la inceput.Acvariul e la inceput dar stie sa faca un setup ca la carte.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

29

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

dan.matei26 A scris:

neatza Radu!NIci prin cap nu mi-a trecut sa ma supar ,ce naiba.Dar acum mi-ai explicat tot ce vroiam sa inteleg.Si eu ,la randul meu am incercat sa explic ca aces acvariu am incercat sa il fac sa arate super ,dar sa aibe si discusi,dar mi-a fost greu sa pun un steril in sufragerie ,si nu am tinut mortis sa devina exemplare de nota 10.In rest ....la cat am comunicat noi si ne-am sfatuit ,nici nu s-a pus problema de suparat.Cat despre evolutia pestilor,nu pot face altceva decat sa o imbunatatesc cum pot intr-un acvariu plantat. :noroc

   Dane, te rog sa ma crezi ca nu ai cum sa imbunatatesti evolutia pestilor. Fa-ti mina cu ei, invata tot ce trebuie despre Discusi si apoi (daca iti pastrezi pasiunea pentru acesti pesti), achizitioneaza niste exemplare ca lumea! Crede-ma ca si eu m-am amagit ca pot corecta anumite defecte, dupa citiva ani de incercari, am inteles ca impotriva naturii, nu poti lupta cu succes, in toate situatiile. Creste-i cu drag, invata si aplica cunostintele capatate, in cazul altor exemplare, de mai mare valoare! Daca acvariul va fi frumos, merita si niste pesti demni de reamrcat!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Da ,asa este!Ai perfecta dreptate. :noroc Ce pot sa spun ca mi se pare greu tare este chestia de ai lua direct maturi (lucru nou pentru mine in acvaristica) sau de ai lua juvenili si ai tine intr-un steril...iar destul de greu avand in vedere ca am fsot obisnuit sa am acvariile setate.Asta am inteles-o clar si ai dreptate. :hug

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

31

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Daca nu-ti permiti sa-i iei maturi, ii poti lua si pui (6-8 cm). Ii poti creste in plantat dar se vor dezvolta mai greu si vor fi mai multi, care vor ramine in urma. Crescatorii afecteaza chiar in cazul in care ii cresc in steril, 2-3 acvarii unei ponte, in asa fel incit, cei ramasi in urma sa fie transferati in alt acvariu, asta de 2-3 ori, astfel, fiecare grup de "ramasi in urma",  sa beneficieze de maxim-ul de sanse pentru dezvoltare.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Baracuda A scris:

Crescatorii afecteaza chiar in cazul in care ii cresc in steril, 2-3 acvarii unei ponte, in asa fel incit, cei ramasi in urma sa fie transferati in alt acvariu, asta de 2-3 ori, astfel, fiecare grup de "ramasi in urma",  sa beneficieze de maxim-ul de sanse pentru dezvoltare.

Domnule Radu am mai învățat încă un lucru bun de la Dumneavoastră  :sok

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Bune ponturile din posturile cu nr 27 si 32. Sunt  sigur ca ajuta mai multa lume, nu numai pe Dan in selectionarea pentru inceput a unor exemplare de calitate! Nici nu stiam la ce sa ma uit cand cumpar un discus ca sa se poata numi "de calitate", decat la culori  lol .

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Da asa este,omul cat traieste invata.Si acum daca am "inghitit macaroana", nu m-am putut abtine si am trecut toti discusii ramasi in urma intr-un steril..poate poate ,si in acvariu am completat cu ceva nou.Voi reveni cu poze. :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

dan.matei26 A scris:

... am trecut toti discusii ramasi in urma intr-un steril..poate poate...

:fok

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Iar in acvariul mare ,setupul de landez a disparut pentru a caza 2 pigeon blood ,2 red melon ,4 brown ,4 blue torquise ,4 red torquise , 4 cobalt .Nu toti pestii vor ramane intr-un final  pentru ca in steril sunt 2 silver pigeon si 2 ckeckboard pigeon care asteapta sa intre in comunitate.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

37

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Un acvariu mult prea "colorat" big_smile

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

:apl  :apl  :apl

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Na ca l-=ati suparat pe Dan si s-a pus pe investitii serioase  lol . Arata superb pestii dupa parerea mea de incepator in domeniul discusaritului... Acum mai bine isi dau cei cu mai multa experienta cu parerea... Cu cei doi din ultima poza m-ai dat gata  :apl .
Oricum, eu zic ca te-ai grabit putin, poate din orgoliu ranit, poate din alte motive, cu achizitionarea lor... Era de preferat sa iti faci mana pe cei mai putin valorosi, sa vezi ce le poate capul si apoi sa te pui pe investitii serioase, mai ales ca tu incerci si ceva mai greu de realizat, discusi frumosi in acvariu plantat, dar acum tu stii ce si cum... oricum eu iti urez mult succes!

40

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Frumos...si colorat  :sok
  :apl  :apl  :apl