Re: Salutare. Un nou inceput

Filtrul era ciclat.
Melcii erau in acvariul mic pe care l-am vandut.
Trace mix nu folosesc...am intrebat ce fertilizant ar fi bun si mi s-a recomandat trace mix, pps pro si/sau easycarbo. momentan am doar feropol si substratul fertilizant in apa

Re: Salutare. Un nou inceput

Deci...inainte sa transfer pestii din acvariul mare in cel mic pentru a schimba pietrisul si a adauga substrat fertilizant, am scos jumatate din apa din acvariul mic si am completat cu apa din cel mare. Apoi am umplut cateva bidoane (aprox. 100l) cu apa din acvariul mare. Am mutat pestii, am scos pietrisul vechi si am spalat acvariul, am adaugat fertilizant, pietris nou si am replantat.
Am umplut aproximativ jumatate de acvariu cu apa din bidoane si am adaugat apa de la robinet si feropol. Dupa 24 de ore am adus din nou pestii in acvariul de 200 de litri. Azi, dupa 48 de ore am bagat de seama ca apa este mai laproase iar pestii respirau greu. Si-au revenit dupa jumatate de ora de oxigenare a apei. Branhiile le au rosii, nu sunt decolorati, doar aveau respiratia foarte rapida

23

Re: Salutare. Un nou inceput

marian.gulie A scris:

Filtrul era ciclat.

   Esti sigur? Explica-mi si mie ce inseamna asta, si ce material filtrant folosesti?

24

Re: Salutare. Un nou inceput

Mda... acvariul tau nu este ciclat. Avand in vedere ca ciclarea se va face cu pesti in el, procedeaza la schimburi mici si dese de apa (dupa ce in prealabil o tii la declorinat). In tot acest timp nu umbla absolut deloc la filtru.

Re: Salutare. Un nou inceput

Acum vreo 10 zile am schimbat si eu substratul. Prima data am oprit apa in galeti (cam 70 %),am scos tot substratul vechi, am scos si apa ramasa pana la limita de 2-3 cm, motivul pentru care nu am scos toata apa este ca toti crevetii erau in acvariu, m-am gandit ca mai rau le fac daca ii scot  smile . Apoi am pus noul substrat, apa din galeti si am completat cu apa proaspata. Nu mi-a murit nici un crevete, la cateva zile no2-0, no3 15, acum no2-0, no3-15 nu s-a deciclat acvariul, dupa parerea mea (fapt care s-a si adeverit) doar schimbarea substratului nu poate decicla un acvariu deja ciclat. Pai ar insemna ca acvariile sterile nu se vor cicla niciodata tongue . Foarte important este ca sa nu fie spalat filtrul, sa se pastreze cat mai multa apa din acvariu si cel mai important este ca apa cu care se completeaza sa nu contina clor.
Dupa schimbarea substratului poate aparea o migratie a bacteriilor din filtru catre noul substrat, fapt care poate da o tenta albicioasa apei. Bacteriile nitrificatoare se inmultesc foarte repede la ph peste 7 deci indicat este sa se opreasca co2-ul daca in acvariu ph-ul este sub aceasta valoare, veti intreba :pai si plantele ? si eu va intreb :pai si pestii?  lol

26

Re: Salutare. Un nou inceput

Eu nu ma bag sa te corectez, o vor face cei mai experimentati, aia cu CO2-ul e nuca-n perete.

27

Re: Salutare. Un nou inceput

danielt A scris:

Eu nu ma bag sa te corectez, o vor face cei mai experimentati, aia cu CO2-ul e nuca-n perete.

Daniel, tine-te bine, urmeaza argumentele, din care o sa-ti dai seama ca te-ai grabit cu... nuca! lol
   Serveste Marius, pentru... set! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutare. Un nou inceput

In filtru am inele ceramice si bureti. Nu am spalat filtru. De obicei il spal tot cu apa din acvariu in momentul in care mai schimb din ea. Probabil asta explica si apa laptoase din acvariu, dupa cum a spus si MariusMinu (bacteriile din filtru incep sa populeze apa din acvariu). Aseara am lasat ceva apa la decantat, o sa mai schimb din ea cand o sa ajung acasa. Intre timp am lasat si un filtru intern in acvariu pt o curatare mai puternica si aerare (sa nu ajung acasa si sa ii vad pe toti la suprafata incercand sa repire).

Re: Salutare. Un nou inceput

danielt A scris:

Eu nu ma bag sa te corectez, o vor face cei mai experimentati

Mare parte din informatiile pe care le folosim noi ca acvaristi provin de la ingineri in chimia apei, asa ca am zis sa apelez direct la sursa

http://www.cotidianul.ro/biotehnologii- … te-161534/

Undeva pe la jumatate se afla si raspunsul cu ph-ul si bacteriile.

Re: Salutare. Un nou inceput

Multumesc frumos pentru ajutor  :sok  :sok

31

Re: Salutare. Un nou inceput

Eu ziceam de CO2. Scopul epurarii apei este sa curete apa de impuritati si substante toxice pentru om.

Noi vorbim de acvariu aici.

CO2-ul e folosit de bacterii pentru a produce hrana prin fixarea lui sub forma de compusi organici, proces in care Oxigenul nu are nici un rol el fiind folosit doar la oxidare. Aceasta oxidare furnizeaza energia pentru procesul de fixare a carbonului.

32 Editat de MariusMinu (2012-09-18 15:43)

Re: Salutare. Un nou inceput

Bacteriile nitrificatoare din acvariile noastre (sau al meu ca sa nu generalizez big_smile) sunt aceleasi cu cele folosite la epurarea apei , nitrosomonas , aceste bacterii se dezvolta bine intr-un ph neutru spre bazic (7,2-8) nu inteleg cum se poate obtine un ph bazic al unei ape atunci cind se introduce co2 care se stie, creste aciditatea. Aceste bacterii sunt strict aerobe, deci au nevoie de oxigen nu de co2. Bacteriile pentru a se dezvolta mai au nevoie si de carbon, ele isi pot lua carbonul fie din co2 fie din compusi organici, asa ca nu vad de ce ar fi neaparat nevoie sa introducem co2 in procesul de ciclare.

PS.
Trebuie sa fac cateva completari. Un compus organic este un compus ce contine unul sau mai multi atomi de carbon. Sunt doua feluri de compusi organici: in stare bruta si dizolvati. Bacteriile colonizeaza materialul organic in stare bruta (ex: deseurile pestilor) si il tranforma in compus organic dizolvat.

33

Re: Salutare. Un nou inceput

Eu nu ma contrazic, iti dau exact ce am primit si eu de la Baracuda acum ceva vreme in urma: http://www.bioconlabs.com/nitribactfacts.html

Compusul organic este cel care se formeaza in bacterie, nu cel din apa.

Re: Salutare. Un nou inceput

Il bagi pe dl. Radu la mijloc.  lol  O sa citesc cu atentie ce scrie acolo. :noroc

Re: Salutare. Un nou inceput

Azi m-am lovit de o intrebare la care nu m-am gandit pana acum.
Odata la cateva luni obisnuiam sa aspir pietrisul. Problema e ca acum am substrat fertilizant....deci s-ar putea sa fie mai greu, daca nu chiar imposibil.
Cum as putea sa il curat? Inevitabil pentru mine cel putin, o sa se incarce cu mizerie. Ce posibilitati ar fii sa mentin permanent pietrisul curat?

36

Re: Salutare. Un nou inceput

Singura situatie in care vei putea tine acvariul (substratul) curat, este sa-l populezi cu pesti putini si foarte mici, asa cum fac adeptii aquascape-urilor sau "olandezelor". Sifonarea unui substrat din nisip (pietris), sub care se afla substrat fertilizant, seamana cu separarea impuritatilor dintr-o gramada de orez lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutare. Un nou inceput

Am cumparat astazi o buturuga(din hornbach) despre care se spune ca este deja pregatita. Am spalat-o bine, si de curiozitate am aruncat-o in apa sa vad daca pluteste sau nu. Am fost surprins placut sa vad ca s-a scufundat imediat, iar pestii au inceput sa ii dea imediat tarcoale (sanitarii si pestii cutit) fara ca eu sa apuc sa o asez. Daca incepe sa lase tanini in apa (parca asa se numea chestia rosie), trebuie sa o scot sau sa fac schimburi dese de apa?
Totodata as vrea sa va intreb si ce plante as putea sa pun in spatele acvariului, sau unele agatate de buturuga. Am eu ceva java moss prin acvariu dar vreau altceva.
Dupa cum puteti observa si in poze, buturuga are si un fel de scorbura smile pe care sanitarii o indragesc. Intrarea este relativ mica, dar in interior au incaput pana acum 4 khully, un peste cutit si inca un sanitar a carui denumire nu o stiu. I-am primit de la un prieten (doua bucati) care nu stia nici el denimirea corecta a acestora.

Re: Salutare. Un nou inceput

Am mai pus cateva poze..Imi cer scuze pentru calitatea lor....pi

Re: Salutare. Un nou inceput

am mai gasit ceva smile

40

Re: Salutare. Un nou inceput

frumosa buturuga!totusi cred ca ar fi mers mai bine culcata putin,dar acum tu sti mai bine.
frumos si acvariu,dar mai ai de lucru.pentru inceput ar merge in coltul din stanga niste plante care sa formeze o tufa,si parerea mea,ca tufa sa se micsoreze treptat spre buturuga(asta daca ramane asa cum e acum,cu toate ca te-as sfatui sa nu) incercuind-o.
acum ai de lucru cu plantele,ca sa iti creasca frumoas si armonios si sa le dai o forma,ca sunt cam aruncate)
referitor la tanin nu afecteaza cu nimic negativ(doar vizual)